Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

bios pt placa de baza ep-8rda3i

Kaitou

Recommended Posts

• Replies 12
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...Dar imi dar bios rom checksum error.Si am incercat sa bootez pe floppy dar nu vrea deloc...

Citeste si aici viewtopic.php?f=27&t=94314 , o problema asemanatoare am avut si eu, dar cu alt model de placa de baza, poate te ajuta.
Nu prea ma ajuta, ca la mine merge tot doar ca nu vrea sa booteze pe floppy imi afiseaza pe ecran Detecting floppy drive A media... si asa ramane.Si tot se aude beep ca la ambulanta.(ceva de genu asta).Si floppy este verificat pe alt pc si booteaza perfect.

Ptr ce să mai foloseşti azi o floapă? În manualul plăcii găseşti o listă cu semnalizările şi codurile afişate, poate te ajută. Dacă nu, scoate cu atenţie cipul de bios şi vezi dacă nu are ceva contacte oxidate soclul. Asta fără alimentare şi baterie.

Ptr ce să mai foloseşti azi o floapă? În manualul plăcii găseşti o listă cu semnalizările şi codurile afişate, poate te ajută. Dacă nu, scoate cu atenţie cipul de bios şi vezi dacă nu are ceva contacte oxidate soclul. Asta fără alimentare şi baterie.

La afisajul ala cu led imi da 41 si daca ma duc la manual imi arata ca e rezervat.
  • 2 weeks later...