Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reparatie ..Daewoo..Model DTB -21 S 7 K..

Recommended Posts

• Replies 15
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Va salut ! Poate acest integrat LA 7848 o fi vreo chinezarie si daia s-o fi dus din nou.Daca mai aveti un integrat LA 7848 puteti ca sa-i puneti altul si sa-l lasati tv-ul fara capac pus,pentru ca sa puteti ca sa mai puneti mana pe acest integrat cand si cand sa vedeti daca nu cumva se incalzeste in timpul funcionari tv-ului. :da Succes !!!

Cauza defectarii CIului este C310.Totdeauna cand am gasit CIul dus in TVul asta (sasiu CP102) am gasit devalorizat acest cond.A era sa uit.Acest CI merge foarte cald deci nu prea va puteti da seama daca se incalzeste ,,normal,,(cat o fi acest normal in TVul asta )sau nu.

Va salut ! Poate acest integrat LA 7848 o fi vreo chinezarie si daia s-o fi dus din nou.Daca mai aveti un integrat LA 7848 puteti ca sa-i puneti altul si sa-l lasati tv-ul fara capac pus,pentru ca sa puteti ca sa mai puneti mana pe acest integrat cand si cand sa vedeti daca nu cumva se incalzeste in timpul funcionari tv-ului. :da Succes !!!

Domnul Florin ..Radiatorul se incalzeste f..tare..Cred ca integratul este o chinezarie...Multumesc

Un La 7848..aici la noi la Galati costa 25 lei...Sa vedem daca mai vrea clientul...schema o are cineva?

Daca era un stift , pleznea din prima.Ambalarea termica se datoreaza regimului de functionare defectuos dictat de o componenta decalibrata.Asa ca fa bine si verifica (schimba ) componentele mentionate , altfel ... face plici si urmatorul.

PS:

Ce vina are clientul ca faci tu experiente pe "scula " lui , fara sa verifici inainte de ... inlocuire ?

http://elektrotanya.com/daewoo_dtb-21s6 ... nload.html

Bine ca te-ai trezit acum sa soliciti schema . :rade:

• 1 year later...

Salut .Acelas tv acelas sasiu si acelasi defect am patit si eu a functionat 2 zile dupa care a scos fum din i.c. Am cumparat LA7848 cu 10lei urmeaza sa cumpar si pe al 2 lea (curios de pret unii dubleaza si este aceeasi calitate)Astea Isi bat joc de noi cu toate facaturile lor(telecomenzile care tin o saptamana unele au pastilele care au un punct de ac de contact) de banii nostrii, de munca noastra, plus rusinea care o primesti cu clientu cand te suna ca s-a stricat tv ul dupa 2 zile.Sau civilizat dupa urma fraerilor care cumpara * la preturi BUNEeeeee produse BUNEeeeee....... :95

• 7 months later...
  • 4 months later...
Guest pozytron21

Va salut si eu cu aceeasi problema, acelasi televizor, acelasi sasiu (cp102S); in prima faza am avut o dunga alba ingusta pe orizontala.....citind pe aici am schimbat IC 301 (LA7848), C310,D301 si D409. Acum am o imagine doar ca este "sugrumata"de mijloc (parabola). Am intrat in meniu de service (setat pe postul 91, setat lumina la min si apas in 2 sec tastele rosu - verde-meniu) si le-am pus pe toate din manual, doar ca manualul este pentru ver 1.46 iar mie imi apare 1.51 iar imaginea tot cu parabola a ramas iar cand schimb parametru parca nu se schimba nimic; restu setarilor merg.

Ce as putea sa ii fac?

O zi buna!

Guest pozytron21

Am schimbat-o (R538) cu una de 100ohm ca asa am gasit in carte si ai dreptate era f incinsa ca nu se mai vedeau culorile.

Parabola a ramas in continuare.