Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator altec lansing

Recommended Posts

Am vazut la un prieten un subwoofer activ.Cand l-am desfacut am observat traful pe care scria 10*2 V si 0.78A...Producatorul zice ca sistemul 2.1 produce 30W si credeti-ma ca daca il da la maxim dardaie pe parchet wooferul si nu te auzi decat daca vorbesti destul de tare(asta intr-o camera 6*3)...Vreau si eu sa stiu cum e posibil asta,dat fiind faptul ca e alimentarea...

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Cand l-am desfacut am observat traful pe care scria 10*2 V si 0.78A...Producatorul zice ca sistemul 2.1 produce 30W

gogosi pe bat...! cineva minte sau dezinformeaza la faza aceasta ...si iata si de ce...formula randamentului oricarui proces din natura este STRICT SUB-UNITARA ...! daca pe trafo de alimentare respectiv scrie ca scoate 2 x 10v / 0,78 a , asta inseamna ca puterea lui este de maxim 2x10x0,78 = 15,6w ...! asta inseamna ca , indiferent de metoda folosita , in cel mai pur si absolut teoretic caz --- utopic , evident --- , am putea obtine pe difuzoare o putere maxim-maximorum de 15,6 w ...! :da nici macar o zecime de watt mai mult ...! de aici si pina la cei 30w este cale lunga ...! sau , poate ca sint watt-i din aia chinezesti , umflati cu pompa... :rade:

Total de acord cu Dl @misuraelectronic, cu mentiunea ca puterea aia de 15W ar fi posibila doar in cazul unei eficiente de 100% al amplificatorului, situatie de care permiteti-mi sa ma indoiesc temeinic, mai degraba probabil maxim 10W reali se pot obtine de la jucarie ( orice chinezism din asta X.Y nu o pot numi decat jucarie, in nici un caz amplificator ), cine-si iroseste banii pe ele n-are decat sa suporte consecintele si sa inghita minciunile livrate de producatori/comercianti.

@MuSi se aude asa cum spui deoarece acele incinte sunt facute sa se scoata maximul posibil de bau bau/zgomot din ele fara nici un fel de considerente legate de calitatea sunetului, este suficient ca sa baone ca o toba, nimic mai mult, galagia o vor face asazisii sateliti care majoritatea ar exploda practic daca ar primi 30W reali :ras: