Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Modificare telecomanda N18

Recommended Posts

Va rog sa-mi spuneti ce modificari trebuie facute telecomenzii N18 pentru a obtine butonul de ''service''.Telecomanda e noua(chinezeasca, e drept), si nu are acest buton; dar am nevoie sa accesez meniul service la un tv Cartel ctc-1444T pentru a face unele reglaje de geometrie si dezactivare mod hotel.-volumul nu se poate regla mai sus de cateva procente, meniul de instalare a disparut...Telecomanda originala a suferit o mica baie de bere, iar proprietarul s-a jucat cu butoanele imediat dupa aceea;Sau daca cineva are un dump pentru acest tv, e binevenit!Procesor ST92195 c3B1/MOB, memorie 24C08(pe placa am gasit inscriptionat 40-JIL2KB-K4W(posibil sa fie sasiu Tauras TV2K)Multumesc!Am uitat sa mentionez:- nici culorile nu sunt cum trebuie; predomina verde, rosu si albastru sunt cam spalacite...

Va rog sa-mi spuneti ce modificari trebuie facute telecomenzii N18 pentru a obtine butonul de ''service''.Telecomanda e noua(chinezeasca, e drept), si nu are acest buton; dar am nevoie sa accesez meniul service la un tv Cartel ctc-1444T pentru a face unele reglaje de geometrie si dezactivare mod hotel

daca aveti telecomanda N18 si sasiul tv2k ...incercati sa desfaceti acea telecomanda si sa gasiti "butonul ascuns" ...cu acest buton se intra in service menu

Nu toate N18 au tasta ascunsa de service ! dar daca i-mi aduc bine aminte era un topic mai vechi cu modificarea ptr. service !

probabil ca va referiti la asta:

Asa se modifica telecomanda "originala" de Ivory (sasiu TV2K) pentru a o transforma in telecomanda de service:

-Se desface cu grija capacul telecomenzii si se scoate "cauciucul" tastelor;

-Se tine telecomanda cu Led-ul in sus si partea "placata"(cu taste) in sus;

-Se lipeste un fir pe pinul 5 al integratului numarand de jos in sus pe partea stanga a integratului (este al 3-lea traseu; pinii 1 si 4 nu sunt cablati);

-Se lipeste alt fir pe pinul 4 al integratului numarand de jos in sus pe partea dreapta a integratului;

-Prin scurtcircuitarea o fractiune de secunda a celor 2 fire tv-ul intra in service mode; dupa gust se poate monta un push-buton pe carcasa. Aceasta metoda este salvata de mine de aici de pe forum...daca nu ma insel dl. JAD a scris-o...

iata ce am salvat eu de pe forum:Atat la sasiul TV2K cit si la celelalte la care intrarea in service mode se face cu butonul ascuns de pe telecomanda N18 (Tauras) se mai poate intra in service cu o telecomanda P560 ( cea de Hermes ,Profilo , Freedom ) apasind tasta numerica 4.Restul operatiilor se fac cu telecomanda originala.(intrarea in submeniuri se face cu tasta OK) iar reglajele cu V+ si V-;selectarea parametrilor se face cu P+ si P-.Mai exista o varianta de a intra in service:Asa se modifica telecomanda "originala" de Ivory (sasiu TV2K) pentru a o transforma in telecomanda de service:-Se desface cu grija capacul telecomenzii si se scoate "cauciucul" tastelor;-Se tine telecomanda cu Led-ul in sus si partea "placata"(cu taste) in sus;-Se lipeste un fir pe pinul 5 al integratului numarand de jos in sus pe partea stanga a integratului (este al 3-lea traseu; pinii 1 si 4 nu sunt cablati);-Se lipeste alt fir pe pinul 4 al integratului numarand de jos in sus pe partea dreapta a integratului;-Prin scurtcircuitarea o fractiune de secunda a celor 2 fire tv-ul intra in service mode; dupa gust se poate monta un push-buton pe carcasa.Solutie gandita, realizata si testata de mine prin comparatie cu telecomanda originala cu buton de service ascuns.Am folosit o telecomanda "RCO Ivory" de la Vitacom. Placa telecomenzii este notata ADA419 (posibil ca telecomenzile de la alti importatori sa fie identice).

Doua metode simple de intrare in service la tv cu sasiu TV2K:1.Se inscrie o telecomanda Made For You cu codul 556(echivalent N18) si pentru a intra in service se apasa tasta Picture.2.De pe o telecomanda 930 (11AK20) se apasa tasta care modifica formatul imaginii din 4:3 in 16:9 (la 11AK20),fizic aceasta tasta este plasata sub tasta galbena.Telecomanda 930 poate fi originala sau clona chinezeasca.

Multumesc pentru sfaturi, dar din pacate nu au ajutat;CI din telecomanda (BW3C) difera de cele ce ati spus dvs., adica are un singur pin neconectat(primul in stanga-jos).Si sa fie tacamul complet, telecomanda asta noua a tinut exact 15 minute :ras: Acum pe orice buton apesi, trece tv pe program 5.Voi lua o alta telecomanda, poate nimeresc una mai buna!

• 3 years later...

tv2k ,meniul service se mai poate accesa cu universale china asemanatoare celei din imagine si nu numai,se introduce codul 197 sau 0197 (in functie de modelul telecomenzii cu 4 sau 3 cifre de cod,) si se apasa tasta 5 ,restul meniului se face cu telecomanda n18,am postat deoarece am mai adus in discutie aceasta varianta,dar nu eram sigur pe cod(097 sau 197)

post-185789-0-15101100-1430295949_thumb.jpg

Edited by iuliantv

daca era citit cu atentie tot mesajul poate se intelegea mai bine,,am postat deoarece am mai adus in discutie aceasta varianta,dar nu eram sigur pe cod(097 sau 197),, azi am pus pe masa un asemenea tv si am facut si proba cu o telecomanda de acest gen,deci nu viteza sau nr de posturi e devina,ci doar dorinta de a ajuta,am postat ca sa fie de folos si altora ce nu poseda telecomenzi originale ,mfy, dar totusi au mult raspandita telecomanda china urc

Edited by iuliantv