Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

sursa comutatie intra in protectie si face un tacanit la 2 s

Recommended Posts

salut am si eu o sursa care intra in protectie si face un tacanit la fiecare 2 secunde , e o sursa in comutatie de pe un lcd , am gasit un condensator umflat pe secundar lam schimbat dar tot la fel face, in primar am un fet 8n60c si pe secundar am cele 2 diode rapide cele cu doua diode cap in cap desenat pe dioda care arata ca un mosfet, integratul din primar e un sg6841 care e alimentat dar cade tensiunea din cauza protectiei de la 15v la 11, si tot asa, sa fie asta de vina?, schema la sursa nu o gasesc, va mai pot da alte detalii daca vreti

• Replies 25
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ok leam scos pe toate adica si pe cel din primar fetul 8n60c dar si pe ceilalti 2 de care ziceai care sunt sb1060ct stanga si cel din dreapta sf1004g amandoua au semnul cu 2 diode cap in cap pe ele, no acuma sa vad care din astea sunt defecte si daca nici unul nu e defect atunci atunci care sa mai fie buba, dar te anunt sa vad care din astia e def

ok fetul e bun din primar, iar cei doi super fast diode leam masurat din care unul din ei imi da valori pe cele 2 diode ceva peste valoarea de 500 pe fiecare dioda la cel sf, si pe celalalt sb imi da cu mult mai jos pe cele 2 diode 147 pe fiecare dioda, sa fie asta de vina ? ce sa mai masor ca astia 3 sunt singurii de putere care sunt pe radiator, mentionez ca sursa tacane numai cand pun o sarcina pe iesire mai exact ori acea mufa cu multi pini ori chiar un bec la iesirea pentru 12 v face la fel

se pare ca sursa nu duce in sarcina daca spui ca ai pus un bec de 12v pe ea ,acum conteaza ce bec ai pus dar incearca cu unul de 21w si vezi daca il duce,este posibil sa ai condensatori electrolitici de valori mai mici intre 1uf-100uf care sa-ti faca probleme sa aiba capacitati pierdute,sau rezistenta din sursa mosfetului din primar de pe care face citirea de curent sa fie lungita,s-au vre-o dioda care se strapunge temporar,posibil sa fie si integratul defect care comanta mosfetul din primar eu am mai intilnit astfel de cazuri.

ok fetul e bun din primar, iar cei doi super fast diode leam masurat din care unul din ei imi da valori pe cele 2 diode ceva peste valoarea de 500 pe fiecare dioda la cel sf, si pe celalalt sb imi da cu mult mai jos pe cele 2 diode 147 pe fiecare dioda, sa fie asta de vina ? ce sa mai masor ca astia 3 sunt singurii de putere care sunt pe radiator, mentionez ca sursa tacane numai cand pun o sarcina pe iesire mai exact ori acea mufa cu multi pini ori chiar un bec la iesirea pentru 12 v face la fel

Tranzistorii din invertoare in general sunt SMD; sunt lipiti pe pe partea cablata si sunt de putere; racirea se face pe cablaj...

salut am si eu o sursa care intra in protectie si face un tacanit la fiecare 2 secunde , e o sursa in comutatie de pe un lcd , am gasit un condensator umflat pe secundar lam schimbat dar tot la fel face, in primar am un fet 8n60c si pe secundar am cele 2 diode rapide cele cu doua diode cap in cap desenat pe dioda care arata ca un mosfet, integratul din primar e un sg6841 care e alimentat dar cade tensiunea din cauza protectiei de la 15v la 11, si tot asa, sa fie asta de vina?, schema la sursa nu o gasesc, va mai pot da alte detalii daca vreti

Normal si firesc era sa dati cat mai multe detalii.-Modelul televizorului/monitorului eventual sasiul-Codul sursei,cu ce este echipata etc.Nu ne faceti un favor daca ne dati aceste informatii

Pune mana si verifica toti condensatorii electrolitici cu capacimetrul dar mai bine cu ESR-metrul. Daca nu ai ESR-metru, cauta pe Google si fa unul simplu, dar care se va dovedi nepretuit la depanarea surselor in comutatie. Daca stai bine cu banii, vezi ca se gasesc si de vanzare, dar nu-ti trebuie decat un microampermetru recuperat din vechi aparate de masura si cateva integrate ieftine LM324 . Daca vrei pot sa te ajut cu o schema simpla pe care am folosit-o si eu, si nici nu mai concep sa repar surse fara ESR-metru. Aceasta recomandare o fac si meseriasilor mai conservatori care prefera sa schimbe toti electroliticii din sursele TV decat sa-i verifice cu ESR-metrul direct in montaj in 1-2 minute.

• 2 weeks later...

cumpara un osciloscop si vei avea nevoie extrem de rar de ajutor;o spun cu toata prietenia si cu dorinta de a impartasi un pic din experienta de viata a unui fost tanar sarac care a suferit mult cu aceasta pasiune pana la 24 ani cand a primit la locul de munca un osciloscop;in gluma viata mea profesionala o pot imparti in 2 epoci:inainte si dupa OSCcine se ocupa cu depanarea merita sa riste un imprumut bancar pt un osc nu foarte scump dar cu 2 canale si 20Mhzcu el poti vedea in timpul acelor ,,tacaneli" daca sursa a intrat in limitare curent,daca nu are automentinere pe alimentare sau pe ce pin anume integratul nu indeplineste conditiile prezentate in PDF

ce zici daca am osc, si chiar am unul , dar ce sa masor ca de exemplu , sa luam integratu care tocmai lam schimbat care am crezut ca nu mere, mam uitat pe schema lui sg6841 si imi arata ca Vin trebuie sa fie intre 127 si 373, iar eu am pe acel pin numa 55 v,iar pe Vdd ca alimentare a integratului nu am nici macar un volt deci numi vine alimentare la integrat, apoi pe mosfet eu am 320 v pe sursa dar pe drena nimic , pe grila nam nici macar un volt, mosfetul e ok, si integratul asta ca tocmai lam schimbat, desi de cand lam schimbat nu mai face tacanit deloc, dar nici tensiuni pe iesire de sursa ca 12v sau ce mai scoate nu mai am deloc, ce sai mai fac?a si inca ceva descriemi putin faza cu limitare de curent si automentinere