Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

problema cu cd player philips cd 824 clipping... dă în roş

Recommended Posts

Bună ziua.problema este de clipping. Leg playerul la placa de sunet externă m-audio fast track pro, prin rca jack, selectorul placii de line este activat, şi totuşi clipeste ledul cel rosu semnaland o distorsiune pe ambele canale.leg playerul direct la monitoarele active yamaha prin aceleaşi cabluri şi sunetul este foarte distorsionat..nu se poate face audiţie.am incercat şi cu alte cabluri si la fel.Doar prin iesirea de caşti a cd playerului am reuşit să ascult fără distorsiuni.înţeleg că este cd playerul stricat?Vă mulţumesc

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cd-ul nu are nimic, doar că scoate semnal normal de 2V (e normal la Philips) şi asta e prea mult ptr anumite scule populare din ziua de azi, plăcile de sunet de calculator sînt slabe, de obicei nu folosesc semnale mai mari de 1V.Orice puţometru de 2x10...47k logaritmic (dacă va fi folosit efectiv ptr volum), sau o pereche de semireglabili se pot monta la ieşirile cd-ului.

Cd-ul nu are nimic, doar că scoate semnal normal de 2V (e normal la Philips) şi asta e prea mult ptr anumite scule populare din ziua de azi, plăcile de sunet de calculator sînt slabe, de obicei nu folosesc semnale mai mari de 1V.Orice puţometru de 2x10...47k logaritmic (dacă va fi folosit efectiv ptr volum), sau o pereche de semireglabili se pot monta la ieşirile cd-ului.

Mulţumesc foarte mult pentru răspuns. aşa am să fac.

întrebare: e corect dacă , după ce am pus potenţiometru am scăzut voltajul până nu a mai apărut acel clip, am măsurat pe cursorul potului 20 kilo ohmi să zicem (din cei 47 cât are potenţiometrul), şi pun o rezistenţă fixă de 20 k pe fiecare canal...? ar trebui să fie acelaşi lucru sau mă înşel?

descrieti cum ati montat putometrul.nu cred ca l-ati legat corect.merge cu putometru dublu sau doua semireglabile montate pe cablul de legatura intre player si amplif.un semireglabil este ideal deoarece este mic si nu prea se observa.

trebuie taiat cablul in doua.firul de semnal alb care iese din cd trebuie legat pe unul din extremitatile putometrului de volum.pe cealalta extremitate a putometrului se leaga masa cablului.pe cursorul putometrului se leaga celalalt capat alb de semnal care merge in placa de sunet.cu celalalt putometru se procedeaza idem cu deosebirea ca firul de semnal va fi rosu.

trebuie taiat cablul in doua.firul de semnal alb care iese din cd trebuie legat pe unul din extremitatile putometrului de volum.pe cealalta extremitate a putometrului se leaga masa cablului.pe cursorul putometrului se leaga celalalt capat alb de semnal care merge in placa de sunet.cu celalalt putometru se procedeaza idem cu deosebirea ca firul de semnal va fi rosu.

corect ...aşa îl voi lega dar întrebarea era dacă pot să renunţ la potenţiometru şi să montez o simplă rezistenţă fixă. fiecare pe câte un canal.valoarea acelei rezistenţe fixe o voi determina măsurând rezistenţa ohmică a potenţiometrului după ce învârt de el până dispare clipingul. Să presupunem că îmi va da x kilo. Prin urmare scot puţometru din schemă definitiv şi pun acea rezistenţă fixă de x kilo. Are sens ce spun?

Vrei de fapt să faci un divizor la ieşirea cd-ului. Se face din 2 rez, una serie cu semnalul şi alta paralel, la masă, amîndouă imită exact puţometrul înţepenit într-o anumită poziţie.

exact... ok, mulţumesc. habar nu aveam că se numeşte divizor şi că aşa se face corect. Şi dacă puţmetrul este de 47k şi clipingu se opreşte când potul e rotit pană ce măsurătoarea indică 20k (să zicem), în varianta cu divizor, rezistenţa serie va fi de 20k şi cea care merge la masă va fi de restul până la 47 k adică 27k? aşa se interpretează schema pusă de dumneavoastră?

Exact, întîi măsoară puţometrul în gol, îl legi, îl reglezi, îl fixezi/înţepeneşti cu ceva (bine ar fi să pui semireglabili multitură, că ai precizie mai mare şi nici nu se mişcă axul) şi îl scoţi din montaj şi măsori între cele 3 terminale valorile rezultate şi încearcă să le rotunjeşti la ceva care se găseşte, nu cauţi 21,7k, pui 22k.

Exact, întîi măsoară puţometrul în gol, îl legi, îl reglezi, îl fixezi/înţepeneşti cu ceva (bine ar fi să pui semireglabili multitură, că ai precizie mai mare şi nici nu se mişcă axul) şi îl scoţi din montaj şi măsori între cele 3 terminale valorile rezultate şi încearcă să le rotunjeşti la ceva care se găseşte, nu cauţi 21,7k, pui 22k.

bine domnule, vă mulţumesc penru lămuriri..rămân dator :da