Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proteza auditiva

Recommended Posts

Salutari tuturor,Am o problema cu o proteza auditiva, este modelul care intra in ureche si a fost la un service iar raspunsul lor a fost ca s-a corodat integratul. O baliverna mai mare ca asta nu am mai auzit dar ei considera ca un om de peste 50 de ani (mama mea) nu intelege oricum termenul, mai mult au facut ei o poza la cablajul jegos cu ceva ceara...Problema este ca el amplifica ceva dar nu are semnalul sa spun parca microfonul ar fi de vina, aud un fasait in ureche daca lovesc microfonul se aud batai dar foarte slab.A mai reparat cineva treburi din astea? Microfonul este patrat si are 3 contacte, l-as inlocui cu un mic de mobil dar ala are doar plus si minus :(Apreciez orice sugestie (jumatate de electronica se vede dar doar condensatoarele, jumatatea cealalta unde banuiesc ca trebuie sa fie un IC este inchisa intr-o capsula de cauciuc si nu as vrea sa rup ala... inca)

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eu as dezlipi microfonul iar intreg montajul l-as pune intro cutie de medicamente inchisa ermetic cu putina benzina .Prin agitare pret de cateva minute montajul va fi perfect curat , mizeria dizolvandu-se in benzina .Dupa o uscare de cateva minute montez microfonul la loc si verific functinarea .Daca si capsula microfonului este infundata procedez la fel .

Am masurat microfonul si arata asa:cu sonda minus la carcasa cu sonda rosie la pin-ul marcat cu + are 0,91V si sonda rosie la pin-ul din mijloc arata 0,4V care creste pana la 0,9V cand misc sonda pe pin si transmite un semnal la difuzor destul de puternic.Impedanta microfonului este de 22,5Kohm. Dar este o rezistenta de 20Kohm si pe pin-ul din mijloc