Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Semnal slab cdplayer.

Recommended Posts

• Replies 17
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Scoateti din circuit Q343 si vedeti daca nivelul semnalului creste. Posibil ca problema sa fie legata de semnalul MUTING (tranzistorii de MUTING sa fie saturati).

...sau puteti sa o luati din aproape in aproape ...injectand un semnal cunoscut (sursa AF, generator etc) si urmarire cu osciloscopul pana la iesire. Dar asa cum bine a zis dl. user naebv, de cele mai multe ori circuitul de mutting "face figuri"spor la lucru

Un sony CDP-395 are semnal cam slab la iesire, comparat cu o placa de sunet de pc dar si cu iesirea unui tunner radio.Am inlocuit operationalele , fara rezultat, singura tensiune care nu corespunde e cea notata pe schema la iesirea tl 082

dar acest "sony CDP-395 are semnal cam slab la iesire" ...a avut vreodata sunet mai puternic sau dvs. comparati acest aparat cu altele si credeti ca ar fi cazul ca si acesta sa scoata la fel...eu am vazut multe aparate audio ...dar nu am vazut sa scoata toate acelasi nivel de semnal audio ...acum depinde de fabricant la ce nivel a dorit sa scoata semnal audio acest aparat....deci trebuie sa lamuriti acest lucru....

Am postat un raspuns aici viewtopic.php?f=35&t=2399&p=843483#p843483

singura tensiune care nu corespunde e cea notata pe schema la iesirea tl 082

Cu cit e mai aproape de zero, este mai bine! Tensiune e corecta.

Raspunsul postat in acel topic, cu privire la modalitatea de a mari nivelul semnalului la iesire:

In nici un caz la IC307! Are amplificare unitara ... Poti mari nivelul semnalului la iesire daca maresti usor valoarea R365, R367, respectiv R366, R368 pe celalalt canal.

Atentie! Sa aiba exact aceleasi valori, imperecheate pe ohmmetru. In rest, lasa operationalele asa cum au fost ele montate de fabricant.

Chiar daca inlocuiesti cu operationale mai silentioase (ex. NE5532) la nivelul ala al semnalului (mare) nu vei avea nici o diferenta.

50kOhmi (de fapt 47kOhmi în original) e o impedanţă standard în industria audio încă din anii 50, alături de multipli şi submultiplii (22k, 100k, 250k...) şi altele (600 Ohmi), numai amatorii vin cu tot felul de valori după ureche care nu se ''pupă''. Din cîte ştiu, plăcile de sunet au 10kOhmi la ieşire, deci e o diferenţă.E bună sugestia colegului de mai sus de a se verifica şi sarcina pe care debitează operaţionalele.Sau se mai poate verifica pe un amplif de firmă, preferabil tot de genul Sony, adică japonez, findcă toţi respectau aceleaşi standarde.