Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

priza pt masina de spalat

Guest mokus

Recommended Posts

Salut.As avea si eu o intrebare.Ar trebui sa fac o priza separata pt masina de spalat,pt care firul sa vina de la tablou.Intrebarea mea este,unde sa leg firele?,dupa prima siguranta din stanga pe imagine,sau dupa careva din dreapta care merge la prize?Si daca vreau sa pun si siguranta diferentiala pentru asta de unde iau intrarea?

post-57994-139829314412_thumb.jpg

• Replies 16
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut.As avea si eu o intrebare.Ar trebui sa fac o priza separata pt masina de spalat,pt care firul sa vina de la tablou.Intrebarea mea este,unde sa leg firele?,dupa prima siguranta din stanga pe imagine,sau dupa careva din dreapta care merge la prize?Si daca vreau sa pun si siguranta diferentiala pentru asta de unde iau intrarea?

Pt masina de spalat trebuie o suguranta separata(neaparat diferentiala 16A, 30mA) ai in poza cum sa legi http://imageshack.us/f/26/dsc00285bs.jpg/Sigurantele pe care le ai tu in tablou au fost dimensiunate pt anumite circuite, daca pui in + si masina de spalat pe acel circuit s-ar putea din cauza consumului foarte mare sa se supraincalzeasca si ia foc siguranta,nu se vede in poza valorile sigurantelor, dar ar putea fi subdimensiunate valori necesare pt masini de spalat , si daca e asa o sa iti decupleze in momentul in care o sa folosesti masina,recomandat este sa folosesti o siguranta diferentiala ,astfel protejezi si restul instalatiei, daca ai mai multi consumatori pe acelasi circuit poate sa iti ia foc instalatia.

Pt masina de spalat trebuie o suguranta separata(neaparat diferentiala 16A, 30mA) ai in poza cum sa legi http://imageshack.us/f/26/dsc00285bs.jpg/Sigurantele pe care le ai tu in tablou au fost dimensiunate pt anumite circuite, daca pui in + si masina de spalat pe acel circuit s-ar putea din cauza consumului foarte mare sa se supraincalzeasca si ia foc siguranta,nu se vede in poza valorile sigurantelor, dar ar putea fi subdimensiunate valori necesare pt masini de spalat , si daca e asa o sa iti decupleze in momentul in care o sa folosesti masina,recomandat este sa folosesti o siguranta diferentiala ,astfel protejezi si restul instalatiei, daca ai mai multi consumatori pe acelasi circuit poate sa iti ia foc instalatia.
Mersi pt poza cu explicatii,este de mare ajutor.Dealtfel sigurantele sunt de 20 A

Domnilor instalatori, masinile de spalat automate se racordeaza la instalatia de curent electric la o priza normala fara nici o problema.(cand spun normala spun sa aiba lamelele de contact in regula).Vizavi de asta unii din exces de zel supra dimensioneaza instalatia iar pe deasupra taie stecherul de la cablul masinii si pun stechere trifazate si prize trifazate, foarte ciudat. Masina de spalat nu are consumul mai mare decat un fier de calcat atunci cand incalzeste apa (ce ar trebui sa facem cand calcam haine sa facem instalatie separata ?), acest obicei de a face instalatie separata la masina de spalat nu are nici o relevanta, am masina de spalat automata de 16 ani si e legata la retea normal si nu am nici un fel de problema. Cel putin mie, mi se pare exagerata aceasta operatiune.

Este vorba despre un bloc recent renovat,din hotel in bloc,si in baie nu este priza,altundeva nu are loc masina,priza cea mai apropiata este la 7.5 metri intr-o camera,tabloul este mai aproape,m-am gandit ca mai bine de aici decat cu un prelungitor lung prin camera,hol baie..

Este vorba despre un bloc recent renovat,din hotel in bloc,si in baie nu este priza,altundeva nu are loc masina,priza cea mai apropiata este la 7.5 metri intr-o camera,tabloul este mai aproape,m-am gandit ca mai bine de aici decat cu un prelungitor lung prin camera,hol baie..

Am inteles, ciudata renovare, asa se fac renovarile in Romania, sigur si instalatia de cablu-telefonie-internet e aparenta si nu prin perete.Spor la munca !

asa deci: NU ARE CE CAUTA PRIZA IN BAIE .. nu stiu care electrician isi ia licenta de profesare punand priza de 220 alternativ in baie :bataie .. in al doilea rand ,masinile de spalat rujinesc de mama focului la condensul din baie (daca tot a fo careva mare electrician si a pus-o in baie pana la urma) .. in al treilea rand: masina de spalat e recomandat sa fie legata la circuit separat protejat prin siguranta diferentiala , asa in cazul se sparge vreo teava sau ce are ea pe acolo si exista scurgeri de curent sa nu s curenteze "operatorul masinii de spalat (nevasta ,etc)" . in cazul sigurantelor diferentiale de 10A (16A) ,in functie de curentul maxim absorbit de masina, se aleg cu curent de scurgere de max 30mA ,sau daca exista tensiuni electrostatice mai mari generate de frecarea dintre partile mecanice si impamantarea nu face fata , se alege o siguranta cu curentul al pe care-l pomeneam adineaori de 100mA , dar omu va fi scuturat putin inainte sa actioneze siguranta.. sigurantele diferentiale detecteaza scurgerea de curent ,adica daca din firul cald (faza) trece un curent mai mare de 30mA sau 100mA in al doilea caz, si acel curent nu se mai intoarce pe la nul atunci siguranta deschide circuitul oprind alimentarea ... spor la munca si sa aveti (sange) curent in instalatie

Domnilor instalatori, masinile de spalat automate se racordeaza la instalatia de curent electric la o priza normala fara nici o problema.(cand spun normala spun sa aiba lamelele de contact in regula).Vizavi de asta unii din exces de zel supra dimensioneaza instalatia iar pe deasupra taie stecherul de la cablul masinii si pun stechere trifazate si prize trifazate, foarte ciudat. Masina de spalat nu are consumul mai mare decat un fier de calcat atunci cand incalzeste apa (ce ar trebui sa facem cand calcam haine sa facem instalatie separata ?), acest obicei de a face instalatie separata la masina de spalat nu are nici o relevanta, am masina de spalat automata de 16 ani si e legata la retea normal si nu am nici un fel de problema. Cel putin mie, mi se pare exagerata aceasta operatiune.

Am vazut ca mokus avea sigurante diferentiale in tablou dar nu ne-a spus ce consumatori exista pe acele circuite,adaugand si masina de spalat la acele circuite siguranta ar putea sa nu faca fata sarcinii,astfel fiind considerata subdimensionata pt protectia consumatorilor,boederyakumo la circuitul tau de acasa unde alimentezi masina, mai sunt inca cateava prize care alimenteaza difersi consumatori pusa pe aceeasi siguranta?Nu cred, de aceea este totul in regula si nu iti este suprasolicitat acel circuit,acel circuit de priza este separat de restul prizelor, dar daca alimentezi printr-o siguranta mai multe circuite mai multi consumatori nu o sa faca fata si o sa se incalzeasca pana ia foc sau sa decupleze automat la alimentarea acelor consumatori,de aceea este recomandat folosirea unui circuit seaprat de restul instalatie,pt alimentarea si protectia masinii de spalat si nu numai la masinile de spalat este recomandat pt toti consumatori indiferent de curentulu absorbit de la retea sau de puterea acestora.

asa deci: NU ARE CE CAUTA PRIZA IN BAIE .. nu stiu care electrician isi ia licenta de profesare punand priza de 220 alternativ in baie :bataie ..

In conformitate cu normativul I7/2002 se poate monta priza in baie doar in zona 3 de siguranta,adica in zona cea mai putin expusa umiditatii doar daca priza are gradul de protectie IP55 si e protejata printr-o siguranta diferentiala de maxim 30 mA.

Daca se monteaza prizele in baie conform normelor, nu este nici o problema, dar daca pui una gen ca aia de alimentezi televizorul nu este in regula, cumpara una de exterior acele priza respecte gradul de protectie amintit mai sus.Cum spunea si wally_gatter mai sus nu e bine sa pui masina de spalat in baie, daca o pui acolo incearca sa o pui intrun loc cat mai ferit de apa si condens,nu o folosi atunci cand e umeda de la condens.

• 2 weeks later...

Nu iti trebuie priza de exterior.Sunt prize de interior montate in tencuiala in doza.Aceste prize au capac de protectie si garnitura de etansare intre priza si perete.De regula aceste prize sunt IP44.La gewiss gasesti priza schuko montata in doza modulara pt care exista capac de protectie IP55.Conectata la o siguranta diferentiala de curent de defect maxim 30 mA(recomand Siemens,Abb) se poate monta.Atasez si o imagine pt exemplificare,a nu se considera reclama la produsele respective.

post-37891-139829318252_thumb.jpg

explicați-mi și mie vă rog, care este diferența și de ce este necesară montarea de siguranțe diferențiale pe mai multe circuite (mașină spălat, boiler, ce mai vrea fiecare) în locul unei singure diferențiale in poziția siguranței generale.Eu vad instalația ca un singur circuit pe care îl bifurcăm noi și punem siguranțe pe fiecare. Când lucrurile merg bine, toate siguranțele de pe cele n circuite sunt pe ON, o diferențială pe general ar proteja atât bizonu ce se curentează la mașina de spălat, cât și pe ăla de îi tremură mâna cînd schimbă un bec. Chiar dacă generala e de multe zeci de amperi nu contează atât timp cat sesizează scurgeri de 30mA, dezavantajul e că se va opri curentul în toată casa, da nu cred că e așa mare problemă având în vedere de ce a fost generat acest fapt.

ti-ai raspuns singur.. ce mare filozofie.. sa zicem ca intr-o camera lucrez eu in AUTOCAD pe computer si uit sa salvez progresul din ultima ora , si intre timp in "baie" un destept se curenteaza si sare curentul in toata casa ,sa vezi atunci reactia mea , ptr ca nu am avut nici UPS :rade: ... asta ar fi un mic aspect.. alt exemplu , sunt tensiunile electrostatice aparute (nu din senin) pe unele carcase metalice care daca ajung in circuit (ramura de nul) si se ajunge la diferenta de 30mA sare iar siguranta.... :sparge: ,ETC.....