Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Scheme amplificatoare pe tuburi&linkuri


Postări Recomandate

  • 2 luni mai târziu...
  • 8 luni mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...

Va prezint achema unui OTL testata de mine in urma cu cativa ani.Este o configuratie Single Ended Push Pull.Mai deosebit, interesant, la aceasta schema este modul de alimentare al grilei ecran printr-un drosel dublu comun pentru ambele tuburi prin care curentul de ecran circula in sens invers.In acest fel se poate obtine inductanta marita pe dimensiuni moderate de miez intrucat practic dispare premagnetizarea.

La realizarea practica am reusit un 17H bobinat bifilar facut la repezeala.Fata de configuratia cu difuzorul montat intre A-g2 la tubul de sus are avantaje clare cunoscute...plus ca se poate utiliza cu traf iesire ptr. sarcina de 8 ohmi fara intrefier.

Caracteristici:

-Banda frecv: 17Hz-40kHz cadere 1dB ptr.3W THD=0,3%

-Pnominal=10W cand THD=1,4% masurat post-206638-0-75922500-1514028061_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...
  • 11 luni mai târziu...

I- mi place topicul de mai sus si i- l citesc cu placere.Pentru toti cei ce vor sa vada realizarile in electronica innainte de 1970 ale  inginerului italian Giovanni Geloso , recomand " bollettino tecnico Geloso " numerele : 89 ;  93 ; pentru audio ,dar mai sant si altele...

Editat de Barbaro
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Daca in loc de minus se pune plus e ok "negativarea". Dar trebuie reostate bobinate - semireglabilele de 0,5W iau foc din prima puse acolo....negativarea se face practic pt. ca grila are potential zero si catodul e pozitiv din cauza caderii de tensiune pe rezistente. Am scris asta nu neaparat pt. domnul de mai sus, ci pt. eventualii incepatori care citesc si nu inteleg rostul zambiliciului de mai sus.

Link spre comentariu
Acum 9 ore, carageae a spus:

Dar trebuie reostate bobinate - semireglabilele de 0,5W iau foc din prima puse acolo....

 

Simplu, se poate gândi pentru semi-reglabile de 0,5W fără foc.

exemplu

NEGATIVARE AUTOMATA.gif

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 6 ore, valderama a spus:

Simplu, se poate gândi pentru semi-reglabile de 0,5W fără foc.

exemplu

NEGATIVARE AUTOMATA.gif

Eu zic că am pus cam degeaba schema de la amplificatorul Tesla , unii au confundat negativarea automată cu servobiasul , alții nu stiu ce face , cu ce se ocupă semireglabilul de 1K . 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, Faust2018 a spus:

Eu zic că am pus cam degeaba schema de la amplificatorul Tesla ,

Nu e pusa degeaba, problema e doar ca începatorii n-au de unde sa stie ca rezistorul (bobinat) de 180R are un colier care-l transforma în potentiometru semireglabil (schema a fost pusa pe un topic deschis pentru începatori).

Si nici la schema cealalta (AZK401) nu le-ati spus ce "bomba cu ceas" se ascunde în negativare (semireglabilii).

Nu-i frumos sa-i faci copilului pofta si p-orma sa nu-i dai ciucalata ;-)

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări