Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Grota mea


Postări Recomandate

Rolul stalpului patratos este de intarire si consolidare in partea de sus a coloanei originale a masinii de frezat Proxxon.Coloana aia e subtirica, iar dupa ce am prins-o de acel stalp practic masinaria a devenit functionala, capatand doua puncte de sprijin + rigiditatea stalpului.Inainte de consolidare, era imposibil de frezat otel si chiar aluminiu.Freza intra in trepidatii incontrolabile.

Te-am intrebat deoarece am si eu o freza identica si nu am patit ceea ce spui tu cu toate ca in marea majoritate a lucrarilor nu am frezat decat otel. Inseamna ca problema ta nu este ceva generalizat ci doar "loco" privind vibratile de care spui. Cat despre motor este intradevar destul de bun dar nu am putut da gauri mai mari de 10 in fier masiv ci doar prin gauriri repetate. In privinta cutitului zburator, eu mi-am facut unul care are circa 40 de mm diametru si merge perfect, chiar vreau sa-mi fac unul mai mare de peste 50mm dar cu pastile. :jytuiyu
Link spre comentariu

Is surprins de ce spui, eu am injurat foarte mult firma denumita Proxxon (desi de restul sculelor de la ei is multumit 90%)dupa ce am cumparat masina aia de frezat...Toate suruburile erau stranse, freze noi (HSS, ce e drept nu carbura) imposibil de lucrat ceva decent....Ce freze folosesti,carbura?Si mai ales pune te rog o poza cu cutitul ala zburator si eventual o poza cu suprafata finisata cu el.Eu am zis din burta ca nu merge un zburator mai mare de 12 mm,asa ca as fi placut surprins sa fiu contrazis. Gaura de 10 nici n-am incercat.Cu simt, merge cu burghiu de 6 in otel.Ce burghiu ai bagat in penseta, i-ai strunjit coada la strung?

Link spre comentariu

Is surprins de ce spui, eu am injurat foarte mult firma denumita Proxxon Si mai ales pune te rog o poza cu cutitul ala zburator si eventual o poza cu suprafata finisata cu el.Eu am zis din burta ca nu merge un zburator mai mare de 12 mm,asa ca as fi placut surprins sa fiu contrazis. Gaura de 10 nici n-am incercat.Cu simt, merge cu burghiu de 6 in otel.Ce burghiu ai bagat in penseta, i-ai strunjit coada la strung?

Sincer nu am strans nici un surubel pana nu am desfacut-o sa o curat. Cred ca o am de cca. 5 ani si am folosit-o destul. In general folosesc freze HHS luate de prin targuri. Voi pune in curand poze cu acel cutit si o suprafata facuta cu el. De altfel mi-am facut cateva mai mici pana am ajuns la dimensiunea asta dar cum spuneam vreau sa-mi fac unul mai mare. In privinta burghielor, intradevar le-am prelucrat coada la strung de au ajuns la 6mm caci altfel nu prea aveam sanse. Singurul produs Proxxon de care sunt foarte nemultumirt sunt menghinele de frezat care sunt de tot rasul. Daca fixezi un material in acele menghini, cand il stragi se deplaseaza impreuna cu bacurile orice le-ai face. Totusi de curand am vazut un sistem de fixare in acel tip de menghine care imi dau sperante ca nu le voi arunca la fier vechi. :pandaci
Link spre comentariu

Ca sa salvezi menghinele acelea trebuie ca bacul mobil sa fie asigurat (redus jocul la maxim)inspre patina menghinei .Acuma efectiv metoda de rezolvare poate sa varieze.Cea mai profi ar fi ca sub bacul mobil sa existe o piesa de strangere care sa limiteze spre zero ridicarea bacului.Daca piesa este asigurata prin doua suruburi , cu care sa poti regla/limita ridicarea bacului(gauri strapunse prin bacul mobil) ai scapat de probleme.

Link spre comentariu

...cand il stragi se deplaseaza impreuna cu bacurile orice le-ai face...

Solutia consta in strapungerea - chiar pe menghina - a bacului si falcii corespunzatoare cu doua gauri de 5...6 mm diametru, in care "infigi" doua stifturi pe masura, care sa intre putin fortat in gauri. Nu se va mai misca din loc (bacul) orice s-ar intampla.@alin 105: De fapt vroiam sa te intreb, de unde ai procurat liant (ciment) siliconic rezistent la temperatura, praf de samota si cam care sunt preturile.
Link spre comentariu

In prima faza am incercat sa procur ciment refractar.Eu nu am gasit pe stoc in romania asa ceva, costurile erau destul de mari/sac+timp de astepare.In consecinta mi-am schimbat proiectul si am folosit caramizi refractare+mortar refractar.-caramida samota -aprox 5 lei/buc x 22 =110 --mortar refractar (samota) -aprox 45 lei sacul x2 saci=90-nisip aprox 12 lei sac x 2 saci=24-silicat de sodiu (obligatoriu de folosit)-30 lei/sticla 1 buctotal aprox=254 mai trebuie ceva profile de otel, tabla, capac, etc Materialele refractare se gasesc la depozitele de materile de constructii.

Link spre comentariu

...silicat de sodiu (obligatoriu de folosit)...

De fapt asta este liantul siliconic despre care spuneam. Probabil ca ai gasit solutie diluata. Acest silicat de sodiu se prezinta de fapt, sub forma unei sari albe la culoare - mai deschisa decat sarea de bucatarie.Vreo cateva retete de preparare a mortarului, poti posta?... De asemenea reguli de respectat in timpul lucrului la zidarie. Si o intrebare: Nu risti prea mult nerealizand o carcasa metalica exterioara, sau o alta structura. Spre exemplu in cazul unei suprapresiuni la interior, nu se poate "surpa" toata constructia?
Link spre comentariu

Nu ma pricep foarte bine la cosntructii de sobe de unde si motivul primului cuptor esuat.Amestecand samota doar cu apa am obtinut un mortar instabil, care prezenta fracturi la toate imbinarile dupa primul foc.Am desfacut cuptorul si l-am reconstruit adaugand silicat de sodiu in mortar, rezultatul a fost complet diferit. Amestecul l-am facut cu aprox 6 parti nisip si 4 samota, apa cat pt constistenta potrivita (trebuie sa fie cat mai putina, dar la nivelul la care se poate intinde/lipi de caramizile.Am pus 1/2 litri de solutie de silicat de sodiu in amestec.E indicat sa se lace la uscat minim 1 saptamana cuptorul dupa care sa urmeze un foc usor, doar cu lemne subtiri, pt uscare. Suprapresiune la interior nu are cum sa se formeze, scula e comunicanta atmosferic.

Link spre comentariu

Cateva cuvinte despre duza de alimentare cu gaz si despre instalatie!? Cam care este raportul aer/gaz cel mai bun si cum ai realizat sistemul de supra-alimentare = ventilatie?

Link spre comentariu

Instalatia de gaz deocamdata as zice ca nu are randamentul optim....desi poate are...(?!) un simplu parjolitor de porci la care i-am desfacut capacul ala cu gauri (difuzorul de amestec) si care se introduce in ramificatia Y-se vede in poza.Zic ca poate nu are randament maxim pt ca indiferent de reglarea cantitatii de aer/gaz nu am obtinut flacara complet albastra asa cum e la aragaz...in general are o culoare mov-portocalie....Pe ajutajul mai mare am conectat un ventilator de la o aeroterma de Dacie, la care i-am astupat partial intrarea aerului.Contrar asteptarilor, debitul de aer necesar e mic, altfel se stinge flacara.Instalatia de gaz nu necesita reductor de presiune, debitul trebuie sa fie mare...altfel nu se intampla nimic interesant.Oricum , toata distractie e energofaga rau, o butelie nu tine prea mult. Cod la praful de samota nu am, am luat-o pe cea care rezista la temeperatura mai mare (parca 1350 grd)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări