Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Scheme testate pt. amatorii de amplificatoare SE


hpavictor

Postări Recomandate

Probabil ca sa nu foloseasca o sursa de curent constant cu tub/nisip a ales sa puna o bobina de soc imensa. Un soc cu datele alea cred ca depaseste 10kg daca nu are cine stie ce miez extravagant. La 38-40Hz reactanta bobinei L3 devine egala cu R4.... ciudata combinatie. Toata treaba asta ca sa ii favorizeze raspunsul la joasa frecventa?

Link spre comentariu
Vizitator ionicadelatara

Probabil ca sa nu foloseasca o sursa de curent constant cu tub/nisip a ales sa puna o bobina de soc imensa. Un soc cu datele alea cred ca depaseste 10kg daca nu are cine stie ce miez extravagant. La 38-40Hz reactanta bobinei L3 devine egala cu R4.... ciudata combinatie. Toata treaba asta ca sa ii favorizeze raspunsul la joasa frecventa?

pentru unii tehnologia a evoluat degeaba...ei isi fac buncare antiatomice si asteapta ww3 din 1945...
Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...

Ptr. ca forumul cu partea electronica cam stagneaza ,[ sectiunea cea mai activa fiind cel de la BAZAR ]  .........Forumul la inceputuri era o incintare si a stat pe umerii unor GIGANTI,  oameni care pot inbunatatii cea ce exista deja, prin combinarea celor mai bune aspecte ale lucrurilor ce s-a facut pina acum, sau in moduri in care nu au fost facute inainte si foarte inportant cu materiale gasite prin sertare sau obtinute de ce nu si din demolari ...Am fost ajutati cu raspunsuri neconditionat la intrebarile noastre de parca dinsi nu ar fi avut timp liber ptr.un film , meci , sau serialul Vulpitza..  Astfel FORUMUL a pus in valoare inteligenta autohtona ....Dn pacate multi dintre acesti giganti nu mai publica nimic... Si ca sa nu ne mutam toti la BAZAR ....Revin cu o schema SE poate cea mai dezbatuta de pe forum ,  care a fost construita de D-L Toader, a fost masurata si audiata...Schema este aici....

image.png

Link spre comentariu

Impresionat de calitatea sunetului amplificatorului Toader m-am gindit sa-l reconstruiesc si eu in varianta cu E88CC final 6P3-E cu urmatoarele modificari ,   Rezistenta R5=360 Ohm.. Dioda am schimbat cu unul de 100V/5w,  Amplif. D-L Toader conform masuratorilor la D-l Popa Marius a scos o putere de 4,5 W Cu THD3% dar trebuie spus ca acest amplificator nu a fost reglat , a fost construit conform schemei simulate....respectind exact valorile riguros ... si piese de calitate...nu s-a economisit nimic....Avind in vedere ca simularea se face cu componente cu parametri ideali realitatea poate diferi de cea ideala....Ce trebuie facut ,  la vizita facuta la D-l Popa s-a facut numai masurari ai parametrilor  ,  ar fi fost deranjul prea mare ca sa mai facem si reglaje , asa ca sa facut doar o vizionare a formei sinus pe grila tubului final ...s-a vazut ca sinusul era deformat asimetric deci distorsiunea ce a aparut era din primul etaj .. Ptr.reglare se injecteaza pe intrare o tens. de 0,6-0,7 V si se intervine asupra divizorului format din R8,R9 pina cind pe grila tubului final tensiunea este simetrica... Daca este nevoie se poate interveni si asupra lui R6 ptr. a regla amplificarea etajului ..Ca reglaj de finete se mai poate interveni si asupra reactiei R14R15.. Sint sigur ca daca se face asta se mai cistiga niste putere..SUNETUL  Amplificatorul a fost construit de mine asa cum a fost simulat si publicat inca nu am facut masuratori si reglaje si chiar asa in prima faza mi-a venit sa arunc boxele afara pe geam ele sint numai de decor si ocupa numai spatiu , sunetul nu avenit din ele,   scena muzicala era  extinsa dincolo de peretii camerei, si daca intindeam mina aveam inpresia ca pot atinge artistii...BAZA  MATERIALA...Dupa cum am spus acest amplif. se poate construii din ce avem prin sertare dar verificate personal am folosit piese noi doar dioda Zener si condensatorul C4 470uF ...in rest piese folosite din talcioc cumparate cu N  ani in urma ...inclusiv tubul redresor 5T4...Aceste tuburi am vrut sa le arunc la un moment dat. In tinpul testelor  am incercat tuburi folosite 6P3c rusesti si chinezesti de pe vremea lui MAO cit si tuburi 6L6 noi fara modificare in circuit iar in loc de E88CC tubul rusesc 6H23 toate au functionat bine.....RECOMANDARE....Recomand celor care doresc sa construiasca un amplificator SE bun , ieftin, si rapid fara cunostinte prea aprofundate aceasta schema ...DAR STATI ca asta nu e tot...DONEZ UN SET DE TUBURI unui user ce face dovada ca are trafurile necesare , Primul venit primul servit....

Link spre comentariu

Buna seara , subscriu la ceea ce a-ti spus mai sus , acum sant la constructia unei masini de bobinat ,si pana pun impreuna constructia mai cumpar de pe la bazar cate o lampa ,deci nu vreau  ceea ce oferiti dumneavoastra ,ci doar oarece informatie ,exemple cu datele transformatoarelor de iesire ,cu toate ca trebuie sa storc ce pot din neuronu ce-mi mai functioneaza ,pentru un calcul apropiat specificului miezului folosit . Am inteles ca OT de marca sant destul de greu daca nu chiar imposibil de egalat in anumite cazuri  ,insa punand mai mult fier ,si mai mult spirit "diy" putem construi un transformator reusit .Testele facute de dumneavoastra cu diferite lampi sant o incurajare pentru oricine vrea sa abordeze asa ceva ,si ca atare o sa iau la puricat acest topic de la inceput numai ca , lipsa anumitor replici sau atasamente poate duce la abandon ,insa nu-i asa , cei ca dumneavoastra sant aici si au inca acel spirit de acum cativa ani , gata sa ajute dezinteresat cu un sfat sau mai mult.

Numai bine.

Editat de Barbaro
Link spre comentariu
Acum 4 ore, tm07uxo a spus:

 

 

 

Acum 4 ore, tm07uxo a spus:

Impresionat de calitatea sunetului amplificatorului Toader m-am gindit sa-l reconstruiesc si eu in varianta cu E88CC final 6P3-E cu urmatoarele modificari ,   Rezistenta R5=360 Ohm.. Dioda am schimbat cu unul de 100V/5w,  Amplif. D-L Toader conform masuratorilor la D-l Popa Marius a scos o putere de 4,5 W Cu THD3% dar trebuie spus ca acest amplificator nu a fost reglat , a fost construit conform schemei simulate....respectind exact valorile riguros ... si piese de calitate...nu s-a economisit nimic....Avind in vedere ca simularea se face cu componente cu parametri ideali realitatea poate diferi de cea ideala....Ce trebuie facut ,  la vizita facuta la D-l Popa s-a facut numai masurari ai parametrilor  ,  ar fi fost deranjul prea mare ca sa mai facem si reglaje , asa ca sa facut doar o vizionare a formei sinus pe grila tubului final ...s-a vazut ca sinusul era deformat asimetric deci distorsiunea ce a aparut era din primul etaj .. Ptr.reglare se injecteaza pe intrare o tens. de 0,6-0,7 V si se intervine asupra divizorului format din R8,R9 pina cind pe grila tubului final tensiunea este simetrica... Daca este nevoie se poate interveni si asupra lui R6 ptr. a regla amplificarea etajului ..Ca reglaj de finete se mai poate interveni si asupra reactiei R14R15.. Sint sigur ca daca se face asta se mai cistiga niste putere..SUNETUL  Amplificatorul a fost construit de mine asa cum a fost simulat si publicat inca nu am facut masuratori si reglaje si chiar asa in prima faza mi-a venit sa arunc boxele afara pe geam ele sint numai de decor si ocupa numai spatiu , sunetul nu avenit din ele,   scena muzicala era  extinsa dincolo de peretii camerei, si daca intindeam mina aveam inpresia ca pot atinge artistii...BAZA  MATERIALA...Dupa cum am spus acest amplif. se poate construii din ce avem prin sertare dar verificate personal am folosit piese noi doar dioda Zener si condensatorul C4 470uF ...in rest piese folosite din talcioc cumparate cu N  ani in urma ...inclusiv tubul redresor 5T4...Aceste tuburi am vrut sa le arunc la un moment dat. In tinpul testelor  am incercat tuburi folosite 6P3c rusesti si chinezesti de pe vremea lui MAO cit si tuburi 6L6 noi fara modificare in circuit iar in loc de E88CC tubul rusesc 6H23 toate au functionat bine.....RECOMANDARE....Recomand celor care doresc sa construiasca un amplificator SE bun , ieftin, si rapid fara cunostinte prea aprofundate aceasta schema ...DAR STATI ca asta nu e tot...DONEZ UN SET DE TUBURI unui user ce face dovada ca are trafurile necesare , Primul venit primul servit....

Este mai simplu decat credeti, driverul se poate substitui cu un transformator OT de calitate atacat cu un amplificator de calitate cu SS de 5-10w in secundar,  rezulta  in primar o tensiune ce se regleaza usor si are capabilitatea de a conduce orice etaj final cu tuburi , distorsiunile pentru acest atac sint  insifigniante asa ca tubul de putere daca debiteaza pe o sarcina corecta poate fi masurat  real, va asigur ca tubul EL34 nu va trece testul de 3% thd pentru 4-5w indiferent de parerile...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

D-l  POPA MARIUS  sint pe deplin de acord cu D-vs. Asa am gindit si eu in a doua fraza a interventiei mele, nu am dat nume dar in sub constientul meu sinteti si Dvs acolo adica sinteti capabil de a face o inbunatatire a lucrurilor existente deja.....Sunt de acord ca nu se obtine puteri spectaculoase cu REGINA am vrut sa spun doar ca un amplif cu tuburi trebuie reglat ca finalul sa dea randamentul maxim...a-si vrea sa mai subliniez faptul ca nu toti sintem electronisti si chiar daca am fi,  electronica din ani 30 nu are nimic comun cu electonica anilor 60-70 sa nu mai vorbim de cea actuala cum este si cazul d-l. Toader care lucreaza in domeniul antenelor GSM G10, G11 unde electronica se rezuma la niste cavitati minuscule  umplute cu diferite gaze. Mai e electronica tubulara ? sau mecanica fina, sau chimie ? Pe forum se pun scheme dar fara prea multe explicati cu privire la reglare,  sint explicatii de genul   "Am bibilit toata noaptea la ampliful meu si am reusit sa reduc distorsiunea de la 0,95 la 0,9 "  Aceste explicatii nu sint suficiente daca nu se spune asupra carei componente am intervenit...Si atunci ce fac eu ... ma adresez  cui ? daca numai am cui sa ma adresez,  ce fac ma mut la BAZAR ?  Citeva cuvinte destre traful de iesire al lui Toader .... Daca ne uitam la ce mai fac si alti vom vedea ca trafurile dumnealui sint la nivelul sau chiar peste ....cititi aici   si comparati......http://www.voj.toda.saitama.jp/amp/el34s02/

 

Link spre comentariu

schem.pngpt comparatie dau parametrii amplif japonez EL34 SE

 

Prezintă caracteristicile acestui amplificator.

Randament maxim   5.05W (la încărcare de 8Ω)
NFB   3.9dB
Zgomot rezidual   L-ch: 0,85mV sau mai puțin (la terminare)
    R-ch: 1,0mV sau mai puțin (la terminare)
S / N   -88.5dB (la 1kHz 1.0W / IIS O corecție auditivă a sensului)
Distorsiune armonică   1,83% (la 1kHz 1.0W ieșire)
Caracteristicile frecvenței   15Hz - 20kHz (ieșire ± 1,0dB / 1,00W)
    20Hz - 20kHz (ieșire ± 1,0dB / 5.05W)
    9Hz până la 25kHz (ieșire -3.0dB / 1.00W)
    15Hz la 25kHz (ieșire -3.0dB / 5.05W)
Editat de Усилитель
Link spre comentariu

In sfarsit se vede o schema de amplificator SE EL34 pe care eu o consider adevarata si documentata corect, cu performante normale vis a vis de acest tub unde puterea de iesire la 1W este insotita de distorsiuni de 1,83 % . Probabil la 5w thd va fi asemanator cu cele masurate pe amplificatorul lui @Toader dar care beneficiaza asa cum a aratat @tm07uxo de un OT mai bun, oricum acest lucru ar trebui sa dea de gandit celor care iau de buna orice poveste despre amplificatoarele cu tuburi de acea felicitari pentru aceasta exemplificare !:aplauze

Link spre comentariu

Ce porcărie 1,83%(la 1KHz 1.0W ieșire) se poate aduce ca exemplu.

 

Mai bine se comportă o vechitură de amplificator cfg.SE cu EL84/6P14P Magnaxox 8600  3,68W cu thd 2% la 1KHz sau 3W cu thd 1%  la 1KHz (schemă banală, o găsiți pe net)

vizionați de la minutul 9 dacă vă grăbiți

 

 

Cine construiește un amplificator cfg,SE cu EL34 și obține în sarcină la ieșire  3,5W cu 3% thd(1KHz) mai bine trece la TDA

 

Or trece 100Hz prin transformatoarele de ieșire că sunt "cam mari" ?!, o avea brum sau nu ?!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
1 oră în urmă, tm07uxo a spus:

 ....cititi aici   si comparati......http://www.voj.toda.saitama.jp/amp/el34s02/

 

   Felicitarisi multumim  pentru acest link. chiar se poate invata ceva de acolo !

(!!!!!)...5.8W cu THD=2% cu EL34 in modul trioda,este o performanta,nu?

http://www.voj.toda.saitama.jp/amp/el34s04/

 

THD:

ds.png

PEREFORMANTE:

PERFORMANTE.png

Sau cu EL34 SE de 9,55W/8ohmi:

http://www.voj.toda.saitama.jp/amp/el34s01/

9-55-W-EL34-SE.png

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări