Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

REDUCEREA "BRUMMM - ULUI'

Recommended Posts

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu zic...ca si Sharky :smt052 . La orice montaj am avut brum dupa ce am cautat cea mai buna pozitie a cablurilor a disparut brumul. Dar am folosit si cabluri groase inclusiv pe partea de PRE. Cheia e colectarea tuturor punctelor de masa ale tuturor montajelor din aparat pe minusul alimentarii chiar pe piciorul condensatorului.

Am facut odata un amplificator si avea un brum mult prea mare.Era fara alimentare simetrica si acest tip de ampliff este mai sensibil la zgomotul de la alimentare. Am marit condensatoarele de filtraj pana la 6800 de uF si s-a redus brumul dar nu a disparut.Solutia pe care am gasit-o a fost folosirea unei surse de tensiune serie cu o dioda zenner. Am folosit o sursa de curent pentru zenner pentru a elimina la maxim perturbatiile si am eliminat zgomotul.Nu se mai auzea nimic. Daca vrei sa folosesti aceasta metota te sfatuiesc sa alegi in asa fel zenner-ul incat sa ai o cadere pe tranzistorul serie de maxim 3-4V. Eu am avut vreo 6-7 si era cam nasol - se incalzea dar apoi am mai adaugat un zenner de 2.7V si s-a micsorat temperatura lui foarte mult.Desigur puteam folosi si un radiotor mai mare dar ... prea greu , prea mare prea urat...

Guest neculea corneliu

uite o smichirie de care s-au folosit rusii:proiectezi un cablaj cat mai aerisit cu piesele cat mai departate ,dar cu trasee cat mai subtiri posibil.poti sa ai si bucle de masa ,poti sa pui si condensatorii de filtraj la mama dracului.folosesti un traf toroidal,stabilizatoare de tensiune tip multiplicator de capacitate cu bc 337, 327 si zenner de tip dz in baza filtrata cu un 10 micro pentru preamplificari,tii traful cat mai departe de montaj,ecranezi bine si nu te doare capul cum proiectezi cablajul.eu am un mixer COHOP(sau sonor ),care n-are nici mama brumului desi bucle de masa are in prostie.Adevarul e ca nu am gasit nicaieri pe site-ul asta o explicatie adevarata pentru ce inseamna bucle de masa.lumea crede ca buclele de masa tin de trasee ori asta e fals.e vorba de semnatura electromagnetica a cvadripolului format de sursele de semnal,sursele de alimentare si sarcina de iesire.practic numai pe un calculator se poate proiecta asa ceva cu claritate dar daca faci ce fac rusii,adica risipa de spatiu iese ceva beton.In plus,daca tragi cat mai multa masa pe cablaj scaparile sau curentii vagabonzi se intorc pe cea mai scurta cale in sursa de unde au venit.Asta scrie negru pe alb in Connex Club,nu e de la mine, si e foarte adevarat.

Guest neculea corneliu

si mai sunt si condensatorii nepolarizati de 100,220,pana la 470 nanofarazi de pe puntea redresoare cu siliciu.daca folosesti lampi ca redresoare ai scapat de armonici.asta e scump insa....

Mi se pare ca nu prea ai avut de a face cu dezavantajele buclelor de masa de vreme ce nu le dai importanta.Iti dau eu un ex :in vacanta de Craciun din 2004 am avut un amplificator stereo pe cablaje facute de mine, inainte de a realiza de fapt ce inseamna sa evitzi buclele de masa . In concluzie datorita unei bucati de vreo 4-5 cm de traseu de cablaj amplificatorul furniza pe langa muzica ce trebuia s-o scoata si ceva frecvente care sigur nu aveau mai mult de 10 hz insa sigur aveau niste amplitudini mari . Datorita acelor frecvente subsonice bobina mobila a difuzorului lovea frecvent piesa polara din spatele membranei si pana la urma dif-ul a crapat (bine ca nu era al meu :yawinkle: )Daca ai bucle de masa nu ai neaparat si brum (eu cel putin la amplificatoru de care am zis mai sus nu aveam) . In unele cazuri de bucle de masa cresterea filtrarii poate accentua brumul . In concluzie aparitia brumului poate avea mai multe cauze insa stiu sigur ca buclele de masa nu-s un lucru de care sa nu te temi (ca doar nu degeaba autorii de articole care prezinta montaje audio si nu numai ,staruie asupra evitarii buclelor de masa)

Vreau sa calculez un lm471 la intrare sa am o tensiune de 10mV si la iesire sa scoata 100mV,in curent continu,problema e ca nu stiu ce rezistenta pe reactia negativa sa ii pun adica ce curent sa i-au din iesirea CI.Tensiunea de pe pinul inversor al CI e Vr= Ri/Ri+Rr unde Vr este tensiunea divizor,Rr =rezistenta reactie negativa,Ri=rezistenta din pinul CI la masa. Problema mea e ca nu stiu ce curent sa am pentru acest calcul.Daca cineva stie de ceva documentatie va rog sa ma ajutati. :prayer: :prayer: :prayer:

Pai la cele inversoare amplificarea este Rr/Ri iar la cele neinversoare este 1+Rr/Ri ... deci tu trebuie sa scoti amplificare = 10 ... Valorile rez. nu sunt asa de critice...de ordinul Kohm - zeci de Kohm e ok de obicei...