Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Electroacupunctura


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

S`avem pardon...tocmai la asta ma refeream. Eu am vazut om, cu paralize in picior, care si-a revenit dupa acupunctura. Ma indoiesc ca un caz similar si-ar reveni, prin .Sa fim seriosi, dar afirmatia d-voastra este aberanta. E ca si cum am sadi varza, si ne asteptam sa iasa pepeni.Care afirmatie e aberanta?stiti ca sunt o multime de carti despre electropunctura?ati citit vreuna?va recomand electroacupunctura si acupunctura fara ace pentru inceput ,aparute la noi si apoi mai discutam.Nu incerc sa va lamuresc fiecare la urma urmei e liber sa creada ce vrea.Si ca sa inteleaga binenteles ca sunt impotriva folosirii acelor de persoane neavizate,acolo trebuie stiinta,experienta si nu te poti juca.In schimb cu stimularea electrica (sau chiar electromagnetica)a punctului de acupunctura (fara ace)lucrurile stau un pic altfel si daca aparatul este ok ,si folosit cu cap nu implica riscuri.

Link spre comentariu

schema detectoruluihttp://electroschematics.com/644/acupun ... t-locator/parerea lui nih.gov Summarizing earlier research, the 1997 NIH Consensus Statement on Acupuncture found that, overall, results were hard to interpret because of problems with the size and design of the studies.Dl Dan ( te stiu pasionat de aparatura si scule ) , ce zici de asta , cred ca repara tot http://www.ib3health.com/products/Elect ... rExcel.asp

Locatorul de puncte este un aparat necesar celor care nu au experienta in gasirea punctelor, eu nu am experienta si este interesant sa vezi cum aparatul te ajuta sa il gasesti exact.Probabil ca facand un aparat din asta este greu pana se etaloneaza . (un chinez care se ocupa cu asta nu va avea nevoie niciodata de asa ceva)Este fascinant sa vezi cum lucreaza oamenii astia.Discutam cu un doctor care pe langa specialitatile lui are competente si in acupunctura si homeopatie(poate de la el mi se trage cu microbuil de a studia aceste lucruri)si imi povestea ca marii maestrii chinezi iti masurau pulsul la incheietura mainii si iti spuneau apoi de ce anume suferi toate diagnosticarile lui confirmandu-se apoi prin analizele medicale)Cat despre aparatul din link am si asa ceva(nu exact asta asemanator) nu dau siteul de unde l-am luat sa nu se considere reclama(este din Romania si daca intereseaza pe cineva sa-mi dea un pm).Aparatele de felul asta sunt mai comode ,nu iti mai trebuie electrozi,fire si alte cele,(au de asemeni parte de detectie punct)dar un pic mai limitate ca si utilizare decat WQ10D1 de ex.Bine si pretul este mai mic undeva pe la 150-200 de lei.Literatura este destula numai sa vrea omul sa studieze(cei mai multi isi dau cu parerea fara sa citeasca absolut nimic numai sa se afle in treaba)Dupa ce citesti cateva carti scrise de celebritati in materie incepi sa iti schimbi optica.Daca mai si incerci asa ceva si vezi ca merge te capteaza definitiv.
Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...
Vizitator alecu covaci

Am adaugat acest subiect nou .Il uitasem prima data.Se pot discuta pe aceasta tema,rezultate,semnale folosite,scheme de aparatura daca detine cineva etc,Eu detin celebrul aparat de electroacupunctura WQ10D

 

Salut,

Sunt nou pe forumul acesta si am intrat pe tema acestui topic. Mai ai aparatul WQ10D? Vad ca subiectul e vechi de 4 ani, dar, cine stie? Ma intereseaza mult aparatele de electro-acupunctura. Caut scheme, principii de functionare, chiar aparate. Am o lucrare de facut, orice ajutor e binevenit, multumesc.

Link spre comentariu
Vizitator alecu covaci

Salut,

Sunt nou pe forumul acesta si am intrat pe tema acestui topic. Mai ai aparatul WQ10D? Vad ca subiectul e vechi de 4 ani, dar, cine stie? Ma intereseaza mult aparatele de electro-acupunctura. Caut scheme, principii de functionare, chiar aparate. Am o lucrare de facut, orice ajutor e binevenit, multumesc.

[email protected]

Eu am cumparat WQ10C in 1987 in China. A fost multi ani cel mai bun aparat al meu - pe baterii are o forma de unda foarte clara, ne "bruiata". Si eu il mai am, dar etajul de frecventa inalta nu mai merge. Un bun prieten al meu - decedat acum - a facut odata o scema bloc al acestui aparat, care din pacate s-a pierdut. Mi-ar trebui o schema bloc. E-mailul meu e mai sus. Merci frumos.

Link spre comentariu
Vizitator alecu covaci

Nu cred ca e mare diferenta intre WQ10C si WQ10D pe care il am eu.Mai concret ce anume nu functioneaza?

Aparatul are o "lampa" fluorescenta, are un comutator pentru frecvente mici-mari si un comutator pentru putere mica-mare. Cand comut pe putere mare - merge, dar cand comut si pe frecventa mare - nu merge si lampa indicatoare se stinge. Pe osciloscop totusi da semnal - dar "la piele" nu se simte, chiar cu potentiometrul canalului respectiv la maxim. Nici cuplat la ace nu e diferit. Cred ca e un condensator incomplet "impuscat" undeva - si se strapunge doar la tensiune mai mare. Dar fara schema "bajbai". In plus eu sunt "electronist" mai incepator. Merci frumos.

Link spre comentariu
Vizitator alecu covaci

Pot sa vad ceva poze cu comutatorul,lampa aia poate seamana cu ce e in al meu si pot masura exact.Schema nu cred ca este

Sorry, am fost f prins zilele astea.

Uite pozele.

Vad ca nu apare prima poza nicaieri.

Si nu ma lasa sa postez a doua poza

Editat de alecu covaci
Link spre comentariu
  • 6 ani mai târziu...
On 6/1/2015 at 6:36 AM, dan cod said:

Salut.Sigur ca mai am aparatul.Nu renunt la el.Legat de electroacupunctura este si o carte scoasa.Da-mi adresa de mail sa ti-o trimit maine.

cartea despre  electroacupunctura si orice legat de acupunctura 

cartea asta este printre cele cautate de mine "Teoria si practica acupuncturii moderne " de c. ionescu-targoviste 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări