Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ELF terapia cu unde electromagnetice.


Postări Recomandate

Contează mult frecvenţa emisă de acel ELF, nu neapărat puterea.GigaHertzii emişi de wifi-urile de prin casă pot fi consideraţi ca un zgomot de fond faţă de un dispozitiv purtat aproape de corp, cu putere mai mică.

Făcând o analogie, un radio acordat exact pe frecvenţa unui post radio e relativ ,,imun,, la multitudinea de emisii radio artificiale sau chiar naturale ce ne înconjoară...cam aşa ar trebui privit un ELF.

Link spre comentariu
Acum 20 ore, ledpanel a spus:

@ BRANCA stiu frecventele elf, am si desfacut 2, a trebuit sa schimb la unul ledul de 3mm rosu, trebuia unul cu consum redus. O versiune era cu baterie 6F22, alta cu o alcalina de 12V, ambele cu 4011. Nu interferenta ar fi problema, ci faptul ca elf n-are cum sa anuleze efectele altor dispozitive, posibil nocive. Nu e un leac minune.

O fi si Placebo cat incape. Cineva incerca sa ma iluzioneze ca daca-l tin la stomac 10 minute o sa simt ca o caldura. Nici un efect. Poate e ca la curentul electric- pe altii un "quart" de bricheta ii sperie de moarte, pe mine ma gadila... Cred ca existe organisme mai sensibile la elf tot asa cum si sensibilitatea la curent e diferita de la om la om. De exemplu, se stie ca persoanele cu diverse afectiuni au o rezistenta a pielii mai scazuta. 

 

Efectele ELF nu sunt imediate ci pe termen mediu si lung. Dar ca sa te convingi iti propun altceva, incearca si efectele "negative" ale frecventelor joase sa vezi daca te simti agitat. Fa un inductor de neliniste dar te rog frumos desi e tentant nu aplica pe altii. Stiu pe cineva care a reusit sa scoata toti colegii din birou cu asa ceva...

Daca vrei schema doar in privat.

Link spre comentariu

cu asta chiar intrii in panica si nu stii de ce, cel mai bine este sa te indepartezi de locul respectiv, din fericire schemele publicate pe net au efect pe o arie destul de mica maxim 15m.

Daca cumva ati patit asa ceva, prin oras, printre blocuri sau prin parcuri...V-ar trebui un receptor VLF in banda 11Hz- 20Hz, tratat cu superficialitate as zice de unii, dar care ar putea explica multe pentru altii. Nu mai intru in detalii. Experimentati partea pozitiva a terapiei ELF.

Editat de Cristian74
Link spre comentariu

e suficienta bobina pe surub sau in 3D 3 bobine pe surub actionate succesiv.  La 3 bobine sigur simti caldura pentru ca ai un camp magnetic ce se deplaseaza intr-o zona intre cele 3 bobine plasate forma literei in DELTA si poduce efecte undeva in zona centrala ditre cele 3 bobine.

Bine se simte uneori caldura sau alteori furnicaturi sau se inroseste pielea depinde cum reactionezi...Poti sa incerci si cu un releu (din alea mai vechi ) caruia ii scoti contactul si  il lasi liber cu partea magnetica pe piele

Link spre comentariu
Acum 10 ore, BRANCA a spus:

 Până la urmă care efect e predominant,cel de undă sau cel magnetic?Sau vorbim de un efect combinat?

 În materie de tratament magnetic există şi azi magnetodiaflux,în multe cabinete fizio.

Eu îl am acasă. Din păcate nu am bobine le. Ar fi super sa pot sa le găsesc sau sa le pot face. Dacă găsesc date constructive. 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări