Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Grundig FINE ARTS A-904 - intrebari.


Vizitator body28

Postări Recomandate

Vizitator body28

Salut.

Tocmai am cumparat un A-904 si am 2 intrebari:

 

1. Care-i treaba cu impedantele astea:

Imagine. Impedanta minima in paralel intre A si B?

A si.. imi puteti va rog explica de ce sunt separate A de B? Am remarcat ca in momentul in care comut un

buton sa activez ramura B, se inchide un releu.

 

2. Condensatorii mari (de filtrare zic eu) sunt putin umflati. E vorba de 2 ELNA, 63v, 6800uf(M).

Clar ca vreau sa-i schimb. Si ma gandeam nu neaparat la inlocuitori ci la upgrade? Se merita?

Eventual o recomandare?

 

 

Multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

1. Sa presupunem ca ai o pereche de boxe de 8 ohmi pe A, si una tot de 8 pe B.

Poti sa asculti ori pe A, ori pe B, iar pe varianta A+B, boxele sunt puse in serie, atentie, nu in paralel, si vei avea echivalentul unei perechi de boxe de 16ohm. Scrie clar A/B 8ohm, A+B 16ohm.

Poti sa ai doua perechi de boxe de 4ohm, dar numai daca asculti tot timpul pe A+B, caz in care amplificatorul vede un echivalent de 8ohm.

In cazul asta daca asculti numai pe A sau numai pe B, cu boxe de 4ohmi, risti sa vezi fumul magic cum iasa, si nu-i prea bine, ca miroase urat.

Nu stiu de ce a devenit un standard sistemul asta cu doua perechi de boxe, dar mie mi se pare extrem de util.

De exemplu poti compara usor doua perechi de boxe, comutand intre A si B pana te lamuresti care iti place mai mult.

 

2. Era buna o poza cu conzii aia umflati, daca intr-adevar sunt asa, e neaparat sa-i schimbi.

Cumpara cel putin acelasi 6800/63, maxim 10000/63. Elna, Rubycon, Panasonic, Nippon Chemicon, dar e important sa fie low ESR.

Eventual sa fie specificati la 105 grade, poate rezista mai bine pe viitor.

Link spre comentariu
Vizitator body28

Hmm.. Deci 2x4ohm pe A si B inchis nu e o configuratie corecta? yey...

Merita sa ma complic cu niste rezistente de 25w la 3.3 ohmi?

 

Eu am gasit publicatia asta, pagina 24, unde era specificata puterea chiar si pe 2ohmi.

 

 

Am atasat si poze cu condensatorii umflati.

Mersi frumos de sfaturi, sper sa ii gasesc pe undeva, sincer nu stiu de unde sa ii cumpar.

post-45306-139829293802_thumb.jpg

post-45306-139829293827_thumb.jpg

Link spre comentariu

Mie nu mi-e clar daca sunt umflati sau sunt niste imitatii (bune).Daca sunt originali sunt din seria cea mai ieftina - si veche (ai sa vezi cat de frumosi - si scumpi - sunt astia noi :rade: ).Oricum ar fi, merita schimbati.Eu as pune mai mari - 10.000 -12.000uF, poate 15.000uF, evident tot la 63 sau chiar 70V, dar pt asa ceva trebuie inlocuita si puntea redresoare cu alta >/=20A. Cei noi sunt practic toti ESR, cu cat sunt mai mari cu atat au si ESR-ul mai mic.In Romania gasesti astfel de conzi doar la micuta firma audiofila din Cluj.Sau poti comanda la Farnell, RS Components, etc.Nu cred ca are sens sa pui R serie cu incintele, reduci mult performantele.Pur si simplu nu dai mai tare de punctul in care apar distorsiunile perceptibile.

Link spre comentariu
Vizitator body28

@shambalaStiu ca tu confectionezi filtre, ti-a urmarit topicul si stiu ca utilizezi materiale de foarte buna calitate.Cred ca faci destul de multe comenzi la randul tau, si avand in vedere ca esti si din Iasi (ca si mine)te pot suna sa discutam de o eventuala comanda comuna?Plus ca daca ai vrea, as vrea sa ma ajuti si sa-i schimb, contracost evident.

Link spre comentariu
Vizitator body28

Multumesc frumos apolo11. Eram oarecum frustrat ca am facut o greseala cu amplificatorul.Ma mai puteti ajuta putin? Care sunt efectele unui condensator umflat? Nu mai stocheaza sarcina? Intrebarea si mai si... ar trebui sa las in pace amplificatorul pana inlocuiesc condensatorii?

Link spre comentariu

Daca te hotarasti sa ii schimbi te ajut cu placere - no cost (bem un suc impreuna).Intradevar si mie mi s-au parut ok, nu par umflati. Cand se umfla se umfla tare.Marind spre dublu conzii se obtine un control mai bun al basului, chiar si la volume mari. Plus inca cateva mici avantaje la soundul general.Din pacate conzii noi de 12.000uF sunt destul de scumpi (13,6 Elna si 7.90 € United Chemicon)E bine sa cauti si o schema, poate fi de ajutor - poate mai sunt conzi care chiar merita schimbati (si fiind mici nu costa mare lucru).O a doua solutie, daca ar fi loc, este sa adaugi inca 4 conzi de 6800uF/63V - sunt din cand in cand pe forum (sh, dar buni) si la preturi superdecente.

Link spre comentariu

iar pe varianta A+B, boxele sunt puse in serie

Din cate tin eu minte la amplificatoarele care pune boxele in serie este notat doar SPEAKERS 8 OHMI. nici decum A + B 16 Ohmi , pt ca daca ar lega 16 + 16 ar fi 32 Ohmi, iar pe 32 Ohmi amplificatoru va avea o putere de maxim 20 Watii..

 

Cel mai bine se poate verifica asta legand boxele (pe A sau B nu conteaza) si selectand din amplificator A + B , Daca se aude inseamna ca sunt puse in paralel, Daca NU inseamna ca sunt puse in serie.

 

Exemplu de amplificator care punde boxele in serie (sony):

 

Posted Image

Link spre comentariu

La amplificatorul Grundig FINE ARTS A-904 boxele sunt legate individual (A sau B) sau in paralel (A+B). Plusul din notatie nu are nici o legatura si nu vrea sa sugereze legarea in serie !

Specificatia 16 ohm pt A+B exact asta subliniaza, faptul ca incintele sunt legate in acel caz in paralel; amplificatorul NU agreeaza incinte sub 8 ohmi (16ohmi in paralel cu 16 ohmi = 8 ohmi).

 

Evident ca se pot folosi incinte de 6 sau chiar de 4 ohmi pe A sau pe B, dar la nivele de putere sensibil mai mici decat permit incintele de 8 ohmi (pt a pastra curentul prin etajul final in limita de siguranta).

 

IN NICI UN CAZ nu se vor folosi 4 incinte de 4 ohmi cuplate pe A+B ! (=> 2 ohmi)

si nici macar o pereche de 4 si una de 8 ohmi (pe A+B => 2,6ohmi).

Link spre comentariu

Multumesc frumos apolo11. Eram oarecum frustrat ca am facut o greseala cu amplificatorul.Ma mai puteti ajuta putin? Care sunt efectele unui condensator umflat? Nu mai stocheaza sarcina? Intrebarea si mai si... ar trebui sa las in pace amplificatorul pana inlocuiesc condensatorii?

Posteaza la rubrica de consultanta pe viitor si desigur la rubrica incepatorilor.....scrie clar in regulament ! De aia nu te ajuta nimeni , pentru ca nu ai postat unde trebuie !
Link spre comentariu
Vizitator body28

O... iar nu am mai primit mail.Multumesc tuturor. Ca idee, amplificatorul, cu 2 boxe pe 4ohmi (asta am), functioneaza foarte bine, casunet nu sunt tocmai multumit, dar probabil sunt prea pretentios.@shambala Am tot zis ca incerc sa te sun saptamana asta sa vorbesc putin cu tine, dar din cauza serviciului pur si simplu nu am avut timp. O sa iti explic despre ce e vorba.@hpavictor. Multumesc de atentionare, m-am documentat, cer scuze de incurcatura.

Link spre comentariu

Erata - in loc de :

boxele sunt legate individual (A sau B) sau in paralel (A+B).

se va citi : perechile de boxe sunt legate fie individual (A sau B), fie in paralel (A+B).Pt mine nu este nici o graba. Daca ai o singura pereche de incinte de 4 ohmi e ok, doar sa nu asculti la volum prea mare. Daca simti ca s-a incins ampliful il dai mai incet. Atentie - puterea maxima disipata pe tranzistorii finali nu este la volum maxim ci pe la jumatatea volumului.
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Multumesc frumos apolo11. Eram oarecum frustrat ca am facut o greseala cu amplificatorul.Ma mai puteti ajuta putin? Care sunt efectele unui condensator umflat? Nu mai stocheaza sarcina? Intrebarea si mai si... ar trebui sa las in pace amplificatorul pana inlocuiesc condensatorii?

Condesatorii nu sunt umflati!Seamama leit final Marantz.(am amplifuri Marantz si condesatorii sunt identici. :da
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări