Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

UTILAJ FREZARE LEMN


Vizitator newaudio

Postări Recomandate

Vizitator newaudio

Salutare ,

 

Vreau sa fac un utilaj pt frezare lemn . Am ceva idei pentru realizarea lui dar prefer sa cer sfaturi si celor mai experimentati .

Este vorba despre un utilaj cu 2 sanii care culiseaza , fiecare sanie poarta 2 motoare care actioneaza fiecare cite o freza ( axul este pe rulmenti ) ; axul de prindere e de 40 mm si freza merge cu 3000-4000 rpm .

 

Practic masina trebuie sa frezeze grinda de lemn ca cea din filmul urmator :

 

 

( min 1.30 )

 

Idei ? Sfaturi ?

 

Multumesc !

 

Cristian .

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Cred ca mai bine arati ce fel de profile vrei sa faci,specifici marimea lemnului,iar niste poze/desene ar explica mult mai mult.Cea din film este o masina foarte complexa ,si cred ca [frezele] care sunt filmate sunt freze multidisc(un fel de disc circular descentrat).De regula in atelierele mari de mobila/tamplarie sunt folosite asemenea discuri descentrate,pt productivitatea si posibilitatea folosirii unei scule in mai multe combinatii.

Link spre comentariu

Masina unealta din film, nu este de fapt o freza, ci o "masina unealta agregat" cu comanda numerica. Practic ea face o multitudine de operatii: debitare, frezare, gaurire, etc. Practic pe parcursul unui "ciclu automat", masina confectioneaza complet un anumit reper.

Link spre comentariu
Vizitator newaudio

Cred ca mai bine arati ce fel de profile vrei sa faci,specifici marimea lemnului,iar niste poze/desene ar explica mult mai mult.Cea din film este o masina foarte complexa ,si cred ca [frezele] care sunt filmate sunt freze multidisc(un fel de disc circular descentrat).De regula in atelierele mari de mobila/tamplarie sunt folosite asemenea discuri descentrate,pt productivitatea si posibilitatea folosirii unei scule in mai multe combinatii.

1. practic am de frezat canalele care se vad in imaginea cu grinda atasata ; lemnul are in general sectiuni de 90x150 pana la 200 mm ( 90 e grosimea si 150 latimea ) . 2. un utilaj asemanator este cel din imaginea 2 : practic saniile culiseaza si printr-o trecere frezeaza canalul gros dupa care celelalt grup frezeaza canalele laterale .* deci pe mine ma intereseaza doar operatia de frezare canale ;

post-33294-139829293261_thumb.jpg

post-33294-139829293266_thumb.jpg

post-33294-139829293272_thumb.jpg

Link spre comentariu
Vizitator newaudio

Masina unealta din film, nu este de fapt o freza, ci o "masina unealta agregat" cu comanda numerica. Practic ea face o multitudine de operatii: debitare, frezare, gaurire, etc. Practic pe parcursul unui "ciclu automat", masina confectioneaza complet un anumit reper.

* pe mine nu ma intereseaza automatizarea ci doar operatiunea de frezare ; vreau sa concep in primul rand o sanie care culiseaza si care poarta 2 motoare cu 2 freze ; frezele se pot regla la o anumita distanta una fata de alta in functie de grosimea lemnul care este prelucrat ; lemnul in general e de 90 grosime dar lucrez si cu 42/ 70/120 mm .
Link spre comentariu

...o sanie care culiseaza si care poarta 2 motoare cu 2 freze ; frezele se pot regla la o anumita distanta una fata de alta in functie de grosimea lemnul care este prelucrat...

Vrei de fapt o masina-unealta-agregat cu doua capete de frezat. Cred ca ar trebui sa vii cu schite detaliate pentru piesa din lemn care ar urma sa rezulte. Dar trebuie sa stii, ca o asemenea constructie este destul de complicata si ea merita intreprinsa numai daca aceasta piesa se fabrica intr-o cantitate foarte mare.
Link spre comentariu
Vizitator newaudio

...o sanie care culiseaza si care poarta 2 motoare cu 2 freze ; frezele se pot regla la o anumita distanta una fata de alta in functie de grosimea lemnul care este prelucrat...

Vrei de fapt o masina-unealta-agregat cu doua capete de frezat. Cred ca ar trebui sa vii cu schite detaliate pentru piesa din lemn care ar urma sa rezulte. Dar trebuie sa stii, ca o asemenea constructie este destul de complicata si ea merita intreprinsa numai daca aceasta piesa se fabrica intr-o cantitate foarte mare.
Buna ,Am atasat deja mai sus imaginea cu profilele . Mai atasez o imagine ca sa se inteleaga . Constructia nu e asa complicata si piesele se fabrica in cantitati mari ( respectiv 500-800 bucati pe comanda ) . Am adaugat si o imagine cu alt utilaj asemanator .Cu stima ,Cristian .

post-33294-139829296638_thumb.jpg

post-33294-13982929664_thumb.png

Link spre comentariu
Vizitator newaudio

Va pun un link , e un depozit aici in zona mea , importator direct , aduce tot felul de masinarii atit noi cit si second , la comanda . Cred ca iesiti mai bine cu una second decit sa o construiti dvs .http://www.danibrum.ro/

* nu am cerut oferte de dealeri second hand ...cunosc inca vreo 6-7 si niciodata nu am cumparat sau cumpara utilaje de la ei ; 1. prefer sa iau direct de la furnizorii externi la jumatate de pret 2. masinile de chertat sunt vandute la preturi prohibitive care nu justifica achizitia lor de la dealer ; raman la ideea ca tot am sa fac una impreuna cu un amic care are un atelier de prelucrari mecanice .
Link spre comentariu

... raman la ideea ca tot am sa fac una impreuna cu un amic care are un atelier de prelucrari mecanice .

Daca ai posibilitatea pt prelucrari prin aschiere+alte chestiuni,atunci in mod sigur vei iesi la mai putin de 1/2 pret.Totul depinde cat de bine poti [vizualiza]o piesa(sau ansamblu) pt a face un desen sau a explica meseriasului ce anume doresti.De multe ori a trebuit sa asist un strungar sau frezor pt a-i explica ce,si cum sa faca,si de fiecare data rezultatele au fost excelente.
Link spre comentariu

Cam la ce lungime iti trebue ?daca lungimea este mare atunci iti trebue niste role de chidare a lemnului iar lenul sa fie foarte drept macar pe laturile dupa care se efectueaza gidarea in fata frezei dar pti ilatura acest dezavantaj prin realizarea unor gidaje pe care sa ruleze frezele iar lemnul sa stea fixat astfel vei obtine canalele drepte chiar daca lemnul este putin defornat .Alea sant prfabricate pentru construit cladiri din lemn ?

Link spre comentariu
Vizitator newaudio

Cam la ce lungime iti trebue ?daca lungimea este mare atunci iti trebue niste role de chidare a lemnului iar lenul sa fie foarte drept macar pe laturile dupa care se efectueaza gidarea in fata frezei dar pti ilatura acest dezavantaj prin realizarea unor gidaje pe care sa ruleze frezele iar lemnul sa stea fixat astfel vei obtine canalele drepte chiar daca lemnul este putin defornat .Alea sant prfabricate pentru construit cladiri din lemn ?

1. Freza este de 300-320 mm diametru cu ax de 40 mm ; ghidajele trebuie sa culiseze pe distanta de 50 cm . Lemnul este drept fara discutie ; si ..da.. sunt elemente semifabricate pt constructii din grinda masiva , gen cabane , casute de gradina .2. lemnul este fixat cu niste prese cu melc deci din pct asta de vedere nu e nici o problema
Link spre comentariu
Vizitator newaudio

... raman la ideea ca tot am sa fac una impreuna cu un amic care are un atelier de prelucrari mecanice .

Daca ai posibilitatea pt prelucrari prin aschiere+alte chestiuni,atunci in mod sigur vei iesi la mai putin de 1/2 pret.Totul depinde cat de bine poti [vizualiza]o piesa(sau ansamblu) pt a face un desen sau a explica meseriasului ce anume doresti.De multe ori a trebuit sa asist un strungar sau frezor pt a-i explica ce,si cum sa faca,si de fiecare data rezultatele au fost excelente.
* de facut schite si desene nu e problema ; mai complicate sunt solutiile tehnice pt a face un utilaj fiabil ... brose in baie de ulei , motoare de calitate , ghidaje care rezista in timp , structura care sa reziste la vibratii .
Link spre comentariu

Daca faci una din freze fixa iar cea de a doua sa o poti regla la distanta fata de prima, iar grinda sa se miste. Faci doua roti cu cauciuc pe ele care ati trage materialul inspre freze!Ceva in genul masinei de rindeluit pe 4 fete daca stii cum arata, doar ca o sa prelucrezi 2 fete.Stima!

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări