Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest boeru marian

desincronizare usoara BV tv Sanyo

Recommended Posts

Guest boeru marian

Buna seara.TV Sanyo 21CN7F sasiu EB7 B21, usoara desincronizare pe verticala. Am intrat in meniu service cu secventa buton verde din telecomanda si P- de pe panoul frontal dar nu am putut obtine marre lucru.In baleiajul vertical am refacut lipiturile si am schimbat C502 220uf si C513 10 uFfara rezultat. Va rog dump sau sugestii. Multumesc.

Cam ce numiti dvs desincronizare usoara pe verticala?? de exemplu ,la schimbarea programului imaginea nu ''apare'' cadrata pe ecran ci coboara de sus in jos sau invers?? si apoi se stabilizeaza?!?!Ar trebui sa verificati si rezistentele din cadre(r537,r534,r503,c503,c504),nu doar electroliticii.Inclusiv condensatorii nepolarizati!!!Sau poate nu are legatura cu ...cadrele!!!

Semnal de sincronizare vertical mic ca amplitudine,poate fi si din selectorul de canale si din partea de cale comuna,schimbati electrolitici din zona respectiva,daca va uitati cu un osciloscop trebuie sa aveti ca amplitudine a semnalului de sincronizare 25% din semnalul video-complex,daca aveti mai putin de 22% sigur nu este baleajul vertical.

Guest boeru marian

Buna seara ! Nu e nevoie de un dump in acest caz. Verificati si filtrajele pe barele de alimentare chiar si filtrajul tensiunii de 300V.Succes !

Am schimbat filtrele si intradevar imaginea s-a stabilizat dar in momentul cad ii dau drumul dupa o pauza tot tremura. Ma gandesc ca are modificata o valoare din service ?

buna ziua.ma intereseaza un service manual pt SANYO model CE21CN7F-C cu sasiu EB7-B21 ,tub de 90g.tv-ul contine: TB1262AF ;TDA9875AH ;ST92195C8B1-PFR iar in linii BU808DFI.a nu se confunda cu sasiul EB-7B care este pt tuburi de 110g.ma intereseaza schema si modalitate de navigare in service mode.multumesc anticipat.

Guest ilie gh ionut

problema provine din tensiune nefiltrata corespunzator, verifica diode si c.rii uni pot arata bine dar , de multe ori au un pin in aer

nu stiu pt cine este raspunsul ca topicul este destul de vechi.intre timp am gasit schema si am rezolvat problemamultumesc d-lui mares mircea pt schema si o atasez aici.modalitatea de intrare in service este p- panou si buton verde telecomanda.