Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
dragnea crinu

Trafo linii cu focus defect

Recommended Posts

divizorul era la unele modele de telefunken dar si asa va trebuie un pot de focus,mai se gasesc bleedere separate ca acelea montate pe traful de linii cu doi pot pt UG2 si Focus care se monteaza direct pe firul FIT si masa si se obtin cele doua tensiuni,asta ar fi varianta cea mai buna pt a nu schimba traful dar ar fi bine sa verificati si soclul si eclatorul si chiar sa incercati montarea unui pot de focus pe firul ce vine din traf si intra in soclu poate tensiunea este mare si trebuie un pic redusa si astfel va focaliza :speriat

Cam vaga descrierea dvs. fiindca exista multe tipuri constructive de trafo linii: cu triplor incorporat, fara triplor, cu unu, doua sau trei potentiometre pe blider, cu divizare din FIT pentru focalizare, etc. Daca va referiti la o varianta cu divizare din FIT pentru focalizare aceasta exista in televizoarele Telefunken sasiu 714, 615, etc. Daca nu reusiti sa faceti rost de un asemenea divizor atunci luati de la un traf bliderul jos si-l folositi pe acesta pentru a obtine tensiunea de focalizare. Asteptam rezultate pozitive :da

Buna seara Revin asupra subiectului. In primul rind vreau sa multumesc celor care mi-au raspuns. Trafo este BSC25-N0895 si este pe un sasiu cu: TDA 9351PS/N3/3 , CQ1265RT ,BRD2012 , LA78045. Eu nu am gasit nici un PDF despre el. Ma interesa o schema cu valori de tensiuni si poate gaseam sa-l echivalez cu altul, caci mai am unele prin magazie. Poate ma indrumati unde sa mai caut. Cit despre ideea de a cumpara unul nou ,nu incape discutie. Am gasit intr-un singur loc cu 50 ron. Vreau sa va spun ca daca pe urma cer pe tv+telecomanda 100 de ron, nu imi da nimeni. Nu stiu cum va descurcati domniile voastre, dar eu pe toti pe care i-am intilnit, cum aud ca o reparatie se duce la 80-100de ron,renunta. Cum va spuneam pt Tv+telecomanda nu vor sa dea nici 100 de ron. cu multumiri si stima

BSC25-N0895 nu are echivalent!Mai departe este munca dvs. in sensul ca trebuie sa comparati tensiunile pe care le furnizeaza acest traf cu cele ale trafurilor pe care le detineti si apoi sa adaptati un alt transformator.In fond la ora actuala munca noastra ca depanatori nu mai este apreciata iar ca o paranteza: daca nu am fi nevoiti chiar ca nu se merita uneori sa mai reparam (pe bani ci doar din pasiune).