Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tv Sony KV-29FX30K sasiu FE2

Recommended Posts

Buna ziua , am comandat un transformator FBT40835 pentru un Sony KV-29FX30K sasiu FE2 , asa am inteles ca asta ar fi echivalent cu NX-4521/Z ( echivalent HR 8579 ) , dar cred ca nu am primit ce am comandat : pe eticheta de pe traf scrie Eldor 1372.7083A si nu are trei fire ci doar doua : FIT si inca unul care nu stiu care ar fi grila sau focus , a treia iesire de unde lipseste firul e umplut cu silicon cred ca din fabrica , pe cutie scrie FBT40835 REF. SONY 1-453-308-3 , 1-453-308-11 . Va rog sa-mi spuneti daca am comandat ce trebuia si daca da ce e cu iesirea lipsa deoarece nu vad cum as putea adapta fara sa fac o improvizatie . Multumesc .

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

asta inseamna ca FBT 40835 sint de mai multe tipuri ? sau ce am primit nu corespunde cu ambalajul ? de traf original nici nu poate fi vorba ca ajunge la pretul televizorului , multumesc

Multumesc de raspunsuri , da traful are trei potentiometre , dar cum fac cu al treilea fir lipsa ? acum vad ca are nu numai o iesire infundata cu silicon ci trei , doua jos linga potentiometrul de screen si una sus in dreapta

post-6035-139829291663_thumb.jpg

firul lipsa e grila,faci in felul urmator pentru a rezolva problema;

scoti firul (negru) de grila de la traful vechi si il infingi la traful nou,

in poza atasata grila e in partea dreapta/jos,

vestea proasta cum a zis si @spiderflash e ca la sasiul asta cand se arde traful se duce si procesorul....

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines