Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

interfata diagnoza auto universala


Vizitator valy 05

Postări Recomandate

Vizitator valy 05

Salutare am nevoie de un sfat pentru cei ce cunosc ,am nevoie de o interfata auto pentu vw,audi ,seat,scoda care sa cuprinda cat mai multe modele multumiri

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

...am nevoie de o interfata auto pentu vw,audi ,seat,scoda care sa cuprinda cat mai multe modele...

Sint multe tipuri de intrefete pentru grupul VAG, depinde de ce vrei sa faci cu ea, immo, dash, key, engine service reset. Multe ECU la multe tipuri de masini. Conteaza la ce nivel esti tu in acest moment si unde vrei sa ajungi.Nu gasesti una sa faca tot. Poti cauta pe google dupa VAG, CAN, K . De exemplu una mai noua si mai performanta ar fi Super Vag K+CAN, face multe dar si pretul e pe masura.Da un MP daca vrei un link unde gasesti o gramada de interfete de VAG, nu-l scriu aici ca astea sint regulile forumului, se considera reclama si nu vreau sa incalc.
Link spre comentariu

cum a spus colegul @alfabit depinde la ce doriti sa-l folositi.

vw-ul este usor de diagnosticat, aici ma refer la interfata, cu un KKL - COM modificat faci o diagnosticarea completa la masinile cu ODB2 si nu CANBUS.Nu este ca la Opel sau Ford pe aceeasi motorizare dar nu din acelasi an au ecu diferit si iti trebuie o caruta de interfete pt a le diagnostica.Cu KKL - COM m-am conenctat la toate vw pe ODB!

Eu mai am un OBD-DIAG® 4000 pe care am dat o caruta de bani si imi pare rau, nici pe fordul(ODB2) lui fratele meu nu a fost bun si nici pe vw golf4(CANBUS) al varului meu nu a fost bun, desi are CANBUS doar codurile de eroare le puteas sterge, dar la paramentrii senzorilor nu aveam acces :(

o recomandare calduroara, uita de interfetele universale gen ELM => o groaza de bani si un mare rahat!

intra pe http://vwforum.vwforum.ro/ si vezi ce interfete se folosesc la motorizarea ta.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări