Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

52X


Vizitator SIG

Postări Recomandate

Am vazut pe discovery la Mitbustters mai demult o emisiune despre cd, cd-rom-uri, si vitezele la care se scriu acestea.Daca retin bine pentru 52X corespundea la 22000rpm.....sper ca imi aduc aminte bine.Tot in acea emisiune au testat si viteza la care cedeaza un cd, aceasta fiind undeva pe la 25000rpm la care cd-ul a inceput sa se curbeze si in cele din urma a explodat in zeci de bucati ascutite :axe: :axe: ,asta si voiau sa dovedeasca, si anume ca un ciob de cd bine plasat te poate ucide :rolleyes: :rolleyes: LA MULTI ANI TUTUROR si fie ca 2006 sa va aduca tot ce doriti....dragoste , fericire, liniste si tot ce mai vreti voi ... :smt006

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Lasa ca o mai dau in bara si aia!

S-au chinuit cam mult sa distruga podul cu marsul "soldatilor", ai alte experimente mi s-au parut jalnice sau prost puse in practica, astfel ca nu aveau cum sa "iasa".

 

Am citit totusi si eu ceva asemanator

http://www.powerlabs.org/cdexplode.htm

 

Daca ma gandesc ca o masina de spalat automata invarte 5kg de rufe (+apa) de 1000rpm asa ca nu ma mira ca un cd se roteste cu 10.000rpm, intr-o unitate cu motor de calitate, nu cum am vazut in unele cu motor din acela cu perii ca la walkman.

 

Daca un CD-ROM are sa zicem 52x, atunci atinge aceasta viteza la partea exterioara a cd-ului, caci acolo este viteza de rotatie minima (196rpm la 1x). Asta ar insemna 196*52=10192rpm, adica 170rot/sec. La partea interioara ar trebui ca viteza sa fie 568*52=29536rpm, ceea ce este intr-adevar o viteza cam mare.

Asta nu inseamna ca daca scrie pe cd-rom 52x asa este, dar teoretic este posibil, probabil 52x ar fi limita maxima, asa cum e la dvd-uri cam 16x. ( http://www.hitachi.com/New/cnews/040422.html )

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări