Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

schema dupa un circuit

Recommended Posts

salut imi poate face cineva o schema dupa circuitul cu leduri din linkul de mai jos?

e pt iluminat ceasurile din bord la un golf 3

deci sursa e 12v, dar de care leduri sunt si ce rezistente sunt montate acolo?

pe mine m ar interesa altceva, am deja 14 leduri dar normale de 3mm la 3v mi se pare.... cum treb sa le pun?

http://www.blauertacho.de/doc/vw/umbau_ ... _3_vr6.htm

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Salut!poti folosi o banda de leduri din aia care se pune pe la faruri.Pe banda aia sunt inseriate grupuri de 3 sau 4 leduri plus o rezistenta, si o tai cat ai tu nevoie.Dupa cum se vede in link ledurile sunt puse in paralel cu cate o rezistenta fiecare. Mai bine le pui in serie cate 3 plus o rezistenta.leduri pui de care vrei, in functie de spatiul care il ai in bord.rezistenta o calculezi cu legea lui ohm sau mai comod sunt calculatoare pe internet. http://www.google.com/#hl=ro&xhr=t&q=ca ... 24&bih=656. Bafta!

Nu aai calculat bine rezistenta! Pentru 4 leduri de 3v si 20ma iti trebuie90 de omi, mai sigur 100omi!Vezi ca tensiunea pe masina este de 13,8v nu 12v, pune aparatul si masoara. Daca ai 4 led de 3v vine 4x3=12v, la 20ma.restul de tensiune cade pe rezistor, R=V/I=1,8/0.02=90omi. Acum ai inteles cum se calculeaza?

Nu aai calculat bine rezistenta! Pentru 4 leduri de 3v si 20ma iti trebuie90 de omi, mai sigur 100omi!Vezi ca tensiunea pe masina este de 13,8v nu 12v, pune aparatul si masoara. Daca ai 4 led de 3v vine 4x3=12v, la 20ma.restul de tensiune cade pe rezistor, R=V/I=1,8/0.02=90omi. Acum ai inteles cum se calculeaza?

am inteles . ms mestere!

20 mA e "absolute limit ratings" adica valoarea maxima admisa a curentului prin jonctiunea LED-ului, nu valoarea nominala. Ar cam trebui ca limitarea sa se faca la 15mA, altfel LED-urile tin mai putin decat beculetele cu incandescenta, iar pe auto valoarea tensiunii nefiind perfect fixa, o sursa de curent constant e de preferat...de exemplu, una cu LM317.

Posted Image

20 mA e "absolute limit ratings" adica valoarea maxima admisa a curentului prin jonctiunea LED-ului, nu valoarea nominala. Ar cam trebui ca limitarea sa se faca la 15mA, altfel LED-urile tin mai putin decat beculetele cu incandescenta, iar pe auto valoarea tensiunii nefiind perfect fixa, o sursa de curent constant e de preferat...de exemplu, una cu LM317.

Posted Image

ledurile le conectez unde erau conectate becurile, sa nu aiba regulator in bord la toate beculetele? in fine o sa pun si un regulator nu ma costa nimic, R1 de cat este?

• 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines