Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

defect tv pacific


giany

Postări Recomandate

acest tv este un chassis cts-aa cu jungla clasica stv2246 varianta mono fara msp , are un defect tare ciudat :functioneaza corect 2,3 minute dupa care se aude un mic pocnet in difuzor (nu este descarcare de traf)se reduce luminozitatea cateva secunde dupa care revine imaginea dar cu contrast mai scazut iar sunetul dispare si se aude un pacanit electronic in difuzoare comut pe alt canal si revine sunetul dar imaginea ramane cu contrast mic mai merge cateva minute si iar se repeta defectul dar are si momente cand merge mai mult timp contrast scazut, Desi am ceva expierenta in depanare acest defect m-a pus in ceata am schimbat stv 2246 si quartzul si nimic face acelasi defect si cu semnal av de contact imperfect nu este cazul poate amai intalnit cineva acest defect din cei cu experienta si a gasit o rezolvare

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

.....insistati pe probleama...contrastului!!! pocnetul respectiv se aude doar in difuzoare sau se aude si in interiorul aparatului ....undeva???Sa fie ceva probleme din memorie?? ceva parametri se modifica dintr-o cauza anume??? abl -ul de exemplu cu spune colegul mai sus?!

Link spre comentariu

Ramurile de ABL catre cadre si aqadag se exclud ! Nu aveti modificari de dimensiune a imaginii ci numai de contrast !

Revin asupra acestui mesaj; tocmai ramura catre aquadag poate fi responsabila atat de pocnete in difuzor cat si de scaderea contrastului; ramura catre cadre nu ar face asa ceva; In Tv Philips mai vechi, aquadagul era legat direct la ABL si in anumite situatii apareau descarcari intre el si suportii metalici ai tubului; poate descarca si soclul TK daca masa lui se intrerupe accidental. In fine, aveti de sapat nu gluma ! Succes !
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări