Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplif pe lampi in clasa d...


Vizitator neculea corneliu

Postări Recomandate

Vizitator neculea corneliu

pare o gluma si asta ar si trebui sa fie dar intreb din nou,a incercat careva sa faca amplificatoare in clasa d cu lampi si transformator de iesire pe ferita?mie mi se pare o idee super daca este si practica.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

pare o gluma si asta ar si trebui sa fie dar intreb din nou,a incercat careva sa faca amplificatoare in clasa d cu lampi si transformator de iesire pe ferita?mie mi se pare o idee super daca este si practica.

Nu, nu este nici practica nici super! Distorsiunile sunt inadmisibile!
Link spre comentariu

legat de clasa d , am vasutr undeva un proiec cu trz mos pe final (800w pe 2ohmi), ar fi si mai interesant daca pre ar fi folosita o lampa f buna, gen e88cc (sau altele) (poate fi in clasa a, sau ab1 in functie de lampa folosita si te tipul de final folosit :) ), iar ca final sa fie amp in clasa d, cu mosuri. probleme ar fi, dar ar putea fi rezolvate .

Link spre comentariu
Vizitator neculea corneliu

scheme in clasa d am in prostie ,care cu mosfet,care cu igbt pana la 2 kw tot sun.realitatea e ca nu ma pricep prea bine la lampi si altceva decat niste preamp-uri pe lampi nu am facut.nu prea stiu cum as interfata un integrat driver dedicat in clasa d pentru mosfet-uri tip ir 2011,2113,2110,2111 cu niste lampi de putere .integratele astea suporta alimentari pana la 600v(ir 2113).

Link spre comentariu

Parerea mea este ca va complicati degeaba cu acest tip de combinatii pentru ca nu cred ca veti face mare lucru.Ampliful cu lampa are un regim special(tensiuni de lucru mari,traf de iesire special,etc)si ampul in clasa D este remarcat pentru randamentul sau extrem de bun dar la calitatea sunetului inca se "lucreaza".Combinind aceste doua lucruri nu veti obtine decit un amalgam de ......distorsiuni(si asta in cel mai bun caz).Mai bine faceti cite un amp in clasa A (putere mica) cu tuburi pentru difurile de inalte sau/si medii si un amp sanatos in clasa D pentru un SW.Oricum cred ca acest lucru il stiati deja.Succes.

Link spre comentariu

Hai sa gindim putin...Care este principala calitate a tubului?Ca nu face "dreptunghi'' la suprasaturare ci "rotunjeste" impulsul oricit ar fi el de dreptunghiular cind intra in lampa.Si ca sa ai un randament optim la lucrul cu impulsuri(asa cum este clasa D) trebuie ca dispozitivul sa poate sa lucreze in regim de suprasaturare tip dretunghi.Asa ca ce era de demonstrat... :rolleyes: La Multi Ani!

Link spre comentariu
Vizitator neculea corneliu

nu cumva te inseli asupra afirmatiei ca lampa rotunjeste dreptunghiurile?nu am un amplif pe lampi ,dar in carti scrie ca atunci cand intra in saturatie un amplificator pe lampi ,atacat cu un semnal sinusoidal,in loc sa-l faca dreptunghi cum se presupune ca fac amplifurile pe tranzistoare (ceea ce se vede acolo numai dreptunghi nu e,e un simulacru de dreptunghi)il aplatizeaza rotunjind muchiile dretunghiului.ori noi nu vorbim de suprasaturarea amplificatorului in clasa D ,ci de regimul lui normal in care de fapt abia lampa se presupune ca va reusi sa faca un dreptunghi adevarat si nu tranzistorul care la capitolul slew rate sta cam prost fata de o lampa.daca detii un amp pe lampi baga in el un semnal pur dreptunghiular,fa-i oscilograma si arata-ne si noua o fotografie ca sa credem.Totusi,vezi sa faci oscilograma pe un osciloscop tektronix pe lampi :) .daca nu reusesti sa vezi un semnal dreptrunghiular ar fi cazul sa duci osciloscopul la recalibrat.

Link spre comentariu
Vizitator neculea corneliu

si inca ceva...daca faci oscilograme fa doua :una cu volumul la jumate si una cu volumul la maxim ca sa fie suprasaturat ampliful.eu totusi doresc ca un amplif in clasa d sa functioneze in parametrii normali, nu la maxim.si inca ceva...ce inseamna sa rotunjesti un semnal dreotunghiulr?sa indulcesti muchiile,nu?...s-ar putea ca randamentul sa nu scada drastic in cazul asta.trebuie vazut!

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări