Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

soclu atmega


Vizitator Fanatikul

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Ok, aia am priceput, stiu sa citesc. Iti trebuie pentru a programa chipul si a-l folosi in productie gata programat, iti trebuie pentru ca nu vrei sau nu poti sa il lipesti direct pe cablaj, etcetc. ? Nu de alta, dar soclurile tqfp sunt destul de scumpe, daca bine tin minte am vazut unul la farnell cu aprox. 300 GBP./pisoiu

Link spre comentariu
Vizitator Fanatikul

OK, sorry, n-am inteles eu bine :) Acu am trecut pe AVR-uri (de la 8051), si nu am lucrat pana acu cu integrate care nu-s DIP/PDIP. Nu am stiut ca merge lipit direct pe placa. Eu lucrez momentan cu placi de test, dar cred ca-mi fac un cablaj imprimat pt controller. Tnx pt informatie. Ai idee cumva unde-mi pot face cablaje imprimate, preferabil in Timisoara... Multumesc

Link spre comentariu

Soclurile TQFP sunt doar pentru uzuri particulare cum ar fi programari, debugging, testare, etc, nu pentru productie de serie, deoarece de obicei nu se justifica costul. ATMega e oricum intr-o capsula care se poate lipi direct pe cablaj cu usurinta, fie cu un ciocan standard fie cu statie cu aer cald. Pinii nu sunt prea apropiati si lipirea lor directa nu e o problema. In plus, programarea la ATMega se poate face serial, pentru asta iti poti pune pe PCB un soclu cu 5 pini cu semnalele necesare (gnd, sdi, sdo, sck, rst).

In Timisoara cablaje in 2 straturi poti face la CEE ( [email protected] ). Calitatea este ok pentru necesitatile unui cablaj prototip, ai grija insa la pret, pentru comenzi de 2-3 bucati poate fi destul de scump.

 

/pisoiu

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări