Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest dani farcas

2 kit adelaida cu TDA7294 in paralel?

Recommended Posts

Guest dani farcas

Salut.Am 2 kituri de la Adelaida de 100W cu cate un TDA7294 pt subwofer. Un montaj il am in functiune cu un difuzor SAL 8 ohmi si 150W si transformator +-32V de putere destul de mare . Modulul merge bine dar as vrea sa am mai multa putere. As putea sa leg inca un kit cu un TDA7294 pt ca sa scot 200W? Daca da cum trebuiesc legate in paralel sau in bridge? Ma poate ajuta cineva?Multumesc anticipat.

din cate am vazut eu la kiturile de la adelaida, si nu numai nu e prea indicat sa pui 7294 in punte.. nu o sa ai putere extraordinar mai mare,o sa se auda mai tare,normal, dar o sa fie si offsetul mai mare, si calitatea sunetului o sa fie mai proata (asta am observat la kiturile de la adelaida cu 7294, care e mai bine sa le folosesti simplu decat in punte)se poate laga, dar in punte, adica sa le alimentezi pe ambele la aceasi sursa, si la cel de-al 2-lea sa modifici eventual putin un condensator sau ceva,depinde de varianta de kit care o ai, ca sunt cateva, deci exact ce si cum nu pot sa iti spun,ca sunt mai multe variante de kituri cu 7294 care le face/facea adelaida, si cam toate proaste dupa minep.s. nu ai zgomot de fond mare cand ai vol la maxima? adica tare vreau sa zic ca sa se aude relativ tare, de la >1-2 metri bazaitul ala sau ce se aude ??

poti sa le pui in paralel prin niste rezistente de 0,47ohm.in felul acesta vor merge si pe 4ohm.

Guest dani farcas

Multumesc pentru sugestii.Stiu ca este o cerinta foarte amatoriceasca dar am vazut la adelaida modelul cu doua integrate TDA 7294 si ma gandeam ca ar fi usor sa le leg pe cele 2 amplifuri ale mele.Modelul meu de amplificator este AD-024V2 100W Woofer si nu am un zgomot de fond sesizabil. Ce e drept ca si mi-am legat pamantare intre toate aparatele din casa TV, Computer, Sistem 5.1 si asa ca nu am probleme de zgomot. Problema ramane cum as putea sa le leg. Am cautat cate ceva despre integratul TDA 7294 si am gasit ceva despre legarea integratului in punte dar nu stiu cum ar fi legarea intrarilor amplificatoarelor si respectiv a iesirilor.Daca alimentez la aceeasi sursa si dau acelasi semnal la intrari ramane de aflat cum leg iesirea de la amplifuri.De precizat ca difuzorul e pe 8 ohmi.

da tda7294 asta nu merge pus in BRIDGE dupa metoda clasica (sa ii zic asa) ??adica sa pui un defazor pe intrare si sa pui bornele difuzorului pe firele de iesire ale amplificatoarelor ?? intreb si eu - ca nu am nici o idee :smt017

eu am facut un amplificator stereo cu 4 tda-uri 7294 doua puse in punte ( 2 un canal si 2 un canal) si se aud foarte bine....

o problema mica ar fi faptul ca se incalzesc destul de tare si le trebuiesc radiatoare pe masura si o rezistenta de iesire de min 8 ohm...

Posted Image

schema se poate vizualiza aici

Guest dani farcas

Am studiat atent schema dar in cazul meu nu merge pentru ca eu am un singur difuzor pentru iesire iar in schema sunt 4 difuzoare.M-am uitat in datasheet-ul integratului si am vazut ca se poate lega in bridge. Ar putea cineva sa imi spuna daca as lega cele 2 kituri ale mele intre urmatorii pini ar fi un bridge corect?alimentare +- si masa la amandoua modulele comunStand bye conectat doar la circuit 1 - pentru circuit 2 ramane in gol intrarea de stand bye de la modulsemnal de intrare doar pentru circuitul 1 - pt cicuitul 2 in golpin 3 circuit 2 - legat prin condensatorul si rezistenta lui la masa(condensatorul de la pinul 3 de la circuitul 2 se scoate de la intrarea de la preamplificator si se leaga la masa)pin 9 circuit 1 - legat direct cu pin 9 circuit 2pin 10 circuit 1 - legat direct cu pin 10 circuit 2pt iesiere difuzorul legat intre pini 14 de la cele 2 circuite si se adauga o rezistenta de 22k intre pinul 2 circuit 2 si pinul 14 circuit 1.Cele 2 circuite (kit adeleida) au radiator si pot ramane fara alte modificari decat cele de mai sus.Din pacate nu am o schema cu valorile componentelor din kitul de la adelaida. Dupa cum am scris mai sus e vorba de 2 kituri Adelaida AD-024V2 100W Woofer.Multumesc.

da tda7294 asta nu merge pus in BRIDGE dupa metoda clasica (sa ii zic asa) ??

adica sa pui un defazor pe intrare si sa pui bornele difuzorului pe firele de iesire ale amplificatoarelor ??

intreb si eu - ca nu am nici o idee :smt017

mai intreb odata - oare chiar nu merge ????

dani farcas incearca asa cum zic eu - fa un defazor si pune-l pe intrarea unuia din amplificatoare si difuzorul leaga-l cu plusul pe firul de iesire al amplificatorulului fara defazor si cu minusul la firul de la amplificatorul defazat ...... eu cred ca ar trebui sa mearga :smt017

mai intreb odata - oare chiar nu merge ????

da, ar trebui sa mearga.

tda 7294 ca si alte dracii cu fet pe finali merg bine pe impedanta mare pe iesire adica pe 8ohm,iar daca le pui in bridge trebuie sa ai la iesire boxe de 16ohm,de aceea am spus in paralel doua tda7294 ca sa poti comanda pe 4ohm

pai el are difuzor de 8 ohmi si ampurile sunt alimentate la +- 32 Veu am avut ampuri cu tda7294 - le alimentam la +-35 V si le tineam pe boxe de 4 ohmi :rock: :rock: .... si in sistemul asta am facut un show de 3 zile si 3 nopti (ca in povesti :smt003 ) fara sa fiu nevoit sa inchid statia - ii mai reduceam volumul din cand in cand sa se mai raceasca radiatoarele ca nu de alta dar nu aveam nevoie sa fac cartofi prajiti pe eleasa ca nu cred ca vor fi probleme daca pui defazorul, legi amplificatoarele in BRIDGE si pui sarcina de 8 ohmi .... iar ca sa fii mai sigur - sa pui si o racire serioasa - macar asa de control sa vezi cum se comporta

un lucru pot sa spun tda7294 nu are viata lunga pe 4ohm,iar capsula lui se incalzeste tare pe 4ohm,orice radiator ai avea,tot apar pierderi intre el-foita de mica-radiator.puterea disipata e prea mare ptr capsula lui.