Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

schema platinium sky2122

Recommended Posts

• Replies 12
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

posibil LA 4285 > schema apropiata de sasiu 3Y11sasiul acestui tv este E5S si se aseamana foarte bine cu sasiul 3Y11.dana2 cred ca are perfecta dreptate.cautati datasheetul LA4285 si comparati cu cablajul sasiului.

dupa datasheet si dupa cablaj se pare ca intradevar circuitul este LA4285.daca puteti sa-mi dati si schema sasiului ar fi perfect, pt ca la alimentarea acestui circuit , in serie mai am o dioda si o rezistenta de 1-2W care s-a inrosit si nu mai pot sa citesc valoarea lui dupa codul de culori.acum nu am tensiune de alimentare pe final.

sigur la4285.aveam schema pe un hard disk extern dar lenea era cam mare.ps: mi-am facut o baza de date cu scheme si dumpuri tv descarcate de pe acest forum si am de gand sa le redau forumului,astfel vom putea reconstrui acest minunat forum.rog si ceilalti colegi sa-mi urmeze exemplul.

• 2 years later...
Guest Moliotu

Buna ziua, sunt nou pe aici și vă rog să mă scuzați dacă greșesc cu ceva. Am o problemă cu un Platinium sky2122 și anume, în mod AV funcționează normal dar când iau semnal de la cablu, sau antena de pe casă, nu mai am nici imagine nici sunet, ecran albastru; am schimbat selectorul de canale și nimic.Mă puteți ajuta cu un sfat? ce am văzut prin el: STV 5348/H-A5, LG 863324A, LA7...18 iar placa 5800-A3Y011-09 (02) Mulțumesc