Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transfer energie fara fir, prin inductie

Recommended Posts

Am lucrat la un robot pe 4 roti, destul de autonom, dar la care la un moment dat i se descarca bateriile.

Sa-l fac sa recunoasca o priza modificata si sa se conecteze la ea e cam dificil.

dar am gasit o solutie de transfer al energiei fara fir, prin inductie.

Iata ce prototip am construit:

9oyrzX6rpws

Functioneaza suficient de bine la o distanta de 10cm.

circuitul emitatorului include un oscilator push and pull, cu 2 mosfeti, destul de simplu. receptorul e doar o bobina + un condensator. becul e sarcina de test, e un bec de semnalizare de 12V, incarcarea bateriilor nu va avea nevoie de mai mult.

Schema aici:

Posted Image

Alte detalii aici (in engleza): http://www.pocketmagic.net/?p=2143

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ceva asemanator am construit cu foarte multi ani in urma, era vorba de un autooscilator push-pull pe aprox 100 Mhz cu o dubla trioda ECC85, circuitul de acord era o spira de cupru 2mm cu un diametru de 10 cm cu alimentarea anodica la jumatatea spirei si un condensator de acord. Receptorul era tot o spira cu un diametru mai mic a carui capete se inchideau pe un bec de 6,3v si la fel ca in experimentul lui radhoo se aprindea proportional cu distanta

Ceva asemanator am construit cu foarte multi ani in urma, era vorba de un autooscilator push-pull pe aprox 100 Mhz cu o dubla trioda ECC85, circuitul de acord era o spira de cupru 2mm cu un diametru de 10 cm cu alimentarea anodica la jumatatea spirei si un condensator de acord. Receptorul era tot o spira cu un diametru mai mic a carui capete se inchideau pe un bec de 6,3v si la fel ca in experimentul lui radhoo se aprindea proportional cu distanta

100MHz, frumos. Ca efecte secundare banuiesc ca putea bruia si FM-ul pe o raza de cateva sute de metri. Ma tem ca proportionalitatea, care implica o functie liniara, este cu patratul distantei, fiind vorba de energie radianta.

Am avut aceeasi problema de alimentare cand am vrut sa fac un robotel care sa patruleze nonstop.

Ingenioasa rezolvarea! :aplauze

L.E. De ce frecventa folosita este de 63.1 KHz (cu rezolutie de 0.1 KHz)?

L.E. De ce frecventa folosita este de 63.1 KHz (cu rezolutie de 0.1 KHz)?

Pentru ca nu am calculat-o ci am masurat-o si atata poate aparatul de masura folosit :)

Primesc unul performant in curand, cu o plaja de valori de la 10Hz la 2.4GHz :101

Inca o intrebare: poti sa masori, te rog, cam ce randament obtii? Stiu ca in cazul de fata randamentul nu e critic dar sunt curios, macar ordinul de marime... :86

Inca o intrebare: poti sa masori, te rog, cam ce randament obtii? Stiu ca in cazul de fata randamentul nu e critic dar sunt curios, macar ordinul de marime... :86

George, te-ai facut verde! Ma bucur sa vad ca oameni seriosi se ocupa de site.Vreau sa masor randamentul, sa stii ca sunt si eu foarte curios, sper sa reusesc in urmatoarele zile.Stii ce mi se pare interesant? Cum emitatorul trage mai mult curent din sursa cand apropiu receptorul de el. Cuplul electromagnetic e probabil mai bun odata ce micosrez distanta. Cum auzeam povesti despre sate din apropierea unor relee radio, in care unii mai rasariti trageau cate o antena si aprindeau becuri... pe energia posturilor radio.

...unii mai rasariti trageau cate o antena si aprindeau becuri... pe energia posturilor radio.

poate vrei sa zici unii mai rasariteni...scuze pt off-topic.O solutie similara am vazut mai demult la o periuta de dinti electronica, pentru incarcarea acumulatorului care alimenteaza motorasul acesteia (1 element Ni-Cd).Cuplajul incarcatorului cu periuta e inductiv. Am demontat-o partial, am facut ceva masuratori si poze.Frecventa e mai joasa, douazeci si ceva kilohertzi.Pun niste poze cu detalii:

post-7511-139829287998_thumb.jpg

post-7511-139829288005_thumb.jpg