Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

<<regulator turatie ventilatoare>>


ionut20

Postări Recomandate

salutare,am si eu 6 ventilatore de tipul celor din sursa de alimentare de la computer doar ca acestea sunt mai mari si anume de 12 cm diametrupe etichetele acestora scrie asaPAPSTMULTIFAN 4318/240V DC 90mA 3.6 W(20...40V DC)MADE in GERMANYeu l-em incercat cu un traf de 31 V in secundar inaintea redresarii si filtrarii dupa care tensiunea era de ~ 40V. ventilatoarele au o turatie foarte mare si pun in miscare un volum enorm de aer, mai ales ca sunt grupate 2 cate 2 in iste suporti de plastic care impiedica accidentari la degete :finga: ce imi trebuie mie este o schema cu ajutorul careia sa pot regla turatia ventilatoarelor dintr-un potentiomeru in acelasi timp pt toate ventilatoarele tinand cont de Ualimentare alternativ =31 V, Ualim. ven=40V si un curent de max. 0.6A consumattraful meu are in sec 31 V la 33 VA.merci anticipat

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

m-am gandit si eu la lm 317 dar nu m-am axat pe el tocmai din cauza tensiunii de alimentare care e cam la limita dar in lipsa de alte solutii o sa incerc sa vad ce iese ca oricum am pe acasa cateva lm-uri nefolositedaca nu mi-a venit o idee si mai bune si anume sa folosesc o mica sursa in comutatie :finga: am pe aici o schema de sursa reglabila de 3 A max 35 V parca(din conex) si ar merita experimentatoricum merci de reply si mai astept si alte pareri(scheme) :finga: toate cele bune :smt006

Link spre comentariu

Faci un oscilator cu CD4093 parca (trigger schmitt), cu factor de umplere variabil. Iesirea o aplici unui tranzistor fet cu care comenzi direct ventilatorul. Ai astfel variatia la iesire in plaja 5%-95% din maximum.Observ ca la multe astfel de cereri de scheme pt. variatoare de viteza pt. ventilator toti recomanda LM317. Este foarte bun, si eu l-am folosit in mai multe cazuri, ultima oara am facut un variator cu 3 trepte pe care l-am montat pe un amplif. Dar de multe ori LM317 nu poate fi folosit din cauza curentului limitat sau diferentei mari de tensiune intre intrare si iesire, cand are disipatie mare.O sa postez mai tarziu schema pe site, ca sa pun doar un link, caci observ ca exista in continuare interes si pt. alte variante.Apropos, motoarele sunt super, am avut si eu ceva asemanator. Zbura freza daca aveai.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Eu am vazut un motoras pentru un ventilator pentru calculator fara perii... Nu stiu daca este ceva general...sau asa era elAu in interior un oscilator si ajunge tensiunea in rotor prin inductie...super desteapta ideea dar intrebarea este:Merge oare daca ii dai PWM la un astfel de motor ? Daca ai frecventa de la PWM foarte aproape de ceea a oecilatorului motorului ?HMMMMMMMMM chiar sunt curios... Are perii motorul ? sau este motor normal ?

Link spre comentariu

la ventilatoarele pt calculator ( coolere) nu exista perii:rotorul este format din paleta care are in interior un magnet circulatstatorul este format din mai multe infasurari, care sunt comandate de circuitul de pe acea placuta mica din interiorul ventilatorului ( am vazut ventilatoare utilizand CI, altele utilizand tranzistori ), oricum la toate ventilatoarele de computer si nu numai, in general la cele care functioneaza o perioada indelungata de timp, nu au perii, sau lamele, sau carbuni :rolleyes: , ci rotorul contine magnetul permanent, iar statorul este bobinat.Teoretic am putea spune ca avem un motor clasic cu stator cu magnet permanent, si rotor bobinat , doar ca rotorul este fix, si statorul angreneaza paleta :finga:

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări