Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest Kimnotyze

incinta BP cu HP-15W - eroare

Recommended Posts

Guest Kimnotyze

Am construit aceasta incinta band pass cu HP-15W, dar am observat ca firma de mobila mi-a taiat gresit panourile si mi s-a modificat volumul. :smt013Am facut o schita cu dimensiunile interioare ale incintei. Camera din dreapta e cea cu difuzorul. Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi ca s-o fac sa sune bine.

Guest Kimnotyze

Se aude foarte prost, ba chiar se aude mai bine daca-i scot tuburile!Este un bass foarte... spart si parca distorsionat. E ceva gen "poc' poc".:(

poate sunt eu prea somnoros in acest moment, si nu inteleg desenul tauce-ar fi sa treci mai bine volumele incintelor, ca sa te putem ajuta

Guest Kimnotyze

Daca am calculat corect, incinta deschisa are ~40 litri, iar incinta inchisa are putin peste 41 litri.

Guest Kimnotyze

cu tuburile la 205 se auzea incredibil de prost, iar membrana avea o cursa foarte mare la numai 15W. Fara tuburi se aude mai bine, dar nu are un bass bine conturat ci face doar "poc" "poc". E scurt si reproduce bine frecventele din jurul 80Hz. Se aud si niste rezonante aiurea.... prost ce mai... Cu tuburile la 100mm nu-i mare diferenta, cel putin nu se mai aude aerul trecand prin tuburi. Daca-l pun sa reproduca o banda larga, se aude acceptabil.Precizez ca am pus fonoabsorbant cum arata-n deseul original. Am pus vatelina de vreo 3cm grosime. Incinta e foarte bine stransa si izolata.

Guest Kimnotyze

E ora 1 dimineta si am incercat tot ce mi-a trecut prin cap. Chiar nu se mai poate salva aceasta incinta ?MULTUMESC NeXuS_3 !

Eu in locul tau m-as duce la firma de mobila si i-as pune sa manance palu.....fa o reclamatie du dimensiunile si cateva placi sa vad ce taiat or facut. Problema e ca incinta e deja asamblata....pacat ca nu ti-ai dat seamaa mai repede de acele erori....!!! SPer sa iti sune bine pana la urma..Salut

Guest Kimnotyze

Pai uite cum sta treaba: mi-am comandat mobila pentru dormitor de 27 milioane, iar boxa au spus ca mi-o fac cadou. Le-am dat proiectul, le-am aratat ca dimensiunile sunt interioare, dar se pare ca au gresit cand au montat peretele din mijloc si cand au dat gaurile pt tuburi - care sunt foarte apropiate de perete si nu mai pot sa-l misc.Daca boxa e "cadou"... e cam aiurea sa le fac reclamatie.

Asta nu am stiut....dar totusi decat sa faca de mantuiala si dupaia tuh sa iti coci nervii cautand o solutie,,,,nu mi se pare corect.Oricum bafta :partyman:

Guest Kimnotyze

Daca NeXuS_3 nu gaseste nici o solutie am sa refac incinta dupa sarbatori. Dar mi-e greu pentru ca am investit destul in asta si are si culoarea mobilei + canturi albastre. Sunt dezamagit ca nu o s-o termin pana la revelion :(

au montat peretele din mijloc si cand au dat gaurile pt tuburi - care sunt foarte apropiate de perete si nu mai pot sa-l misc

schimba placa (peretele) pe care sunt montate porturile de bass-reflex - si astfel vei putea sa muti si peretele interior - astfel incat sa iti faci volumele celor 2 camere asa cum trebuie si apoi faci gaurile pt porturile de bass-reflexsi in cazu asta nu trebuie sa refaci incinta - ci sa schimbi numai o placa

Guest DJ_tymy

datorita micsorarii camerei inchise si maririi camerei basreflex a rezultat o crestere de SPL care face sa ai diferenta mai mare de 3dB intre partea de kik ( 60 ~ 80 Hz) si cea de subbass astfel acel kik fiind mai puternic nu mai percepi subbassul incearca sa faci urmatoarea traba : 1 pune porturile de 13 cm lungime 10cm diametru 3 la numar 2 scoate materialul fonoabsorband din camera bassreflex si lasa doat in camera inchisa3 foloseste neaparat un filtru trece jos care sa iti taie cu cel putin 12dB/ oct la 150 ~ 200Hz

Guest Kimnotyze

schimba placa (peretele) pe care sunt montate porturile de bass-reflex - si astfel vei putea sa muti si peretele interior - astfel incat sa iti faci volumele celor 2 camere asa cum trebuie si apoi faci gaurile pt porturile de bass-reflexsi in cazu asta nu trebuie sa refaci incinta - ci sa schimbi numai o placa

Da, dar chiar si asa incinta nu va avea un total de 100 litri in interior pentru ca mi-au ranforsat prea mult peretele cu placa detasabila care acum este la o distanta foarte mica de magnetul difuzorului. Am masurat incinta deschisa care are cam 40 litri si am masurat si incinta inchisa care are ~41 litri. 40 + 41 = 81 litri, in loc de 100. Oricum as muta peretele cu difuzorul, o sa rezulte doar o marire a incintei inchise, dar volumul total nu se va mari. Culmea e ca dimensiunile exterioare sunt corecte! In plus nimeni nu mai lucreaza in perioada asta.