Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alegerea PWM-ului pentru mosfeti, motor etc.

Guest noyz

Recommended Posts

Am citit pe specificatiile catorva ESC uri de putere 100-150 amperi si chiar si mai joase..am observat k acestea au frecventa PWM-ului intre 8khz si 16khzpentru puteri mai mari fiind frecventa mai mare cea necesara.Eu vreau sa fac un ESC, am niste tranzistori de 100ns switching.. cum calculez frecventa maxima. / cea optimacei 2 tranzistori sunt :irf3502sirf4905scare este acest calcul as dori sa stiu si eu.va multumesc!

• Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 3 weeks later...

scz am uitat sa zic.. brushless.brushed am facut deja, e destul de simplu. brushless e mai complicat un pic, plus ca e mai puternic si trebuie controlat frumos.masinuta in principiu. apoi daca e nevoie pentru elicopter sau avion.. de preferat daca stii zimi diferentele..comandat de telecomanda..si aici daca stii si ai timp.. care sunt diferentele - telecomanda / pc.. vreau sa fac intai sa invart motorul la o anumita viteza si apoi sa definesc niste algoritmi de accelerare rapida/lenta. franare.. un circuit de incarcare a bateriilor din franarea motorului este greu de facut ? desi li-po sunt foarte pretentioase. curent as putea genera doar prin punti redresoare si regulator de voltaj.

Toate setarile sint scrise in microcontroler si daca nu ai softul ,mai bine cumperi unul gata facut,eu asa voi face,iar la esc bruslless nu pui feturi din alea,deobicei se fac cu feturi SOIC8 cite 24,48 buc sau mai multe ,iar pentru programare se cumpara un card ,compatibil cu ESC-ul,am facut un calcul estimativ,daca il fac eu ma costa piesele cam cit un ESC si atunci....