Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Orava OVP CTV2144

Recommended Posts

Salutare, ma poate ajuta cineva cu o schema la acest tv ? defectul este : o descarcare electrica in zona trafului de linii , din firul de inalta tensiune in acel fir tot rosu ce duce la pinii tubului , cred ca ar fi alimentarea catodului , daca a-ti mai intalnit acest defect orice sugestie e binevenita, STIMA.

• Replies 29
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am inteles treaba cu linku respectiv imi trebuie sa cumpar cele 'N' dvduri sa caut o schema :101 , tot nu reusesc sa gasesc ce imi trebuie , am gasit pe sasiu undeva B00160 , dar chiar si fara schema poate a mai intalnit cineva asemenea defect , si cum sa rezolvat asta ar conta mai mult :nas:

un fel de tub de izolatie ? am tub retractabil la caldura pot incerca sa pun mai multe straturi, tv nu mai functioneaza s-a oprit din senin si descarcarea se face progresiv odata cum un bum in difuzor, la inceput la interval de 2 sec si apoi din ce in ce mai repede

si descarcarea ar mai avea loc daca dioda este arsa ? cand apare arcul electric, in tub se vede in partea de sus prin fata o lumina alba ca si o descarcare in tub in interior in zona ventuzei, descarcarea pe traf o pot localiza si mai bine acum apare undeva pe traf catre firul cu tensiune de fit am pus ceara cu pistolul da nu tine