Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Am nevoie de niste sfaturi


Vizitator d-enzo

Postări Recomandate

Nexus a priceput ideaa : este mai bun E12-100S decat HP12? SAu E120 merge mai bine in bass reflex?

Da, E12-100S este cel mai bun pt aplicatia tauite aici proiectul unui subwoofer cu acel difuzorhttp://www.forum.poweraudio.ro/viewtopic.php?t=148recomand ideea cu incintele separateceea ce vei face tu , va fi o instalatie fixa, nu vei putea sa o cari pe la petreceri/sonorizari, sa-ti impresionezi prietenii :smt003
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

deja intram la un nivel prea ridicat aici...

 

Da, este adevarat ca apare efectul de beaming, dar nu cred ca multa lume ar intelege discutia, asa ca nu am introdus temenul aici

apoi daca nu introduceti termenul normal ca multa lume no sa inteleaga :axe: :axe:

 

poate ca la inceput no sa inteleaga dar cu timpul va invata :prayer:

numai asa invata lumea daca citeste.... daca nu citeste nare cum sa invete :goodman:

 

de aia mam bagat asa ca nici eu nu stiu ce inseamna :smt085

beaming-ul se manifesta prin ingustarea unghiului de disperisie a zonei de medii la difuzoarele de bass, cu cat urca mai mult in frecventa

 

Acest efect de beaming este unul din factorii care indica frecventa recomandata de crossover

 

mai jos se regasesc niste plot-uri masurate pe difuzorul Selenium WPU1505 pt a evidentia manifestarea acestui efect

 

Posted Image

 

 

 

 

aici aveti un tabel in care sunte trecute vrecventele recomandate de taiere pt difuzoare in functie de diametru.

 

Atentie, nu toate difuzoarele sunt identice, exista f multe difuzoare care nu se supun regulilor din aceasta lista, scopul ei este de a creea o idee.

 

 

 

Speaker Diameter (inches)

 

 

Theoretical Maximum Frequency Before Beaming (Hz)

0.75" - 18,240

1" - 13,680

2" - 6,840

3" - 5,472

5" - 3,316

6.5" - 2,672

8" - 2,105

10" - 1,658

12" - 1,335

15" - 1,052

18" - 903

 

la primele din lista este vorba de traductoare cu con , nu drivere pe compresie sau tweetere cu Horn. Ele sunt guvernate de alte reguli

Link spre comentariu
Vizitator d-enzo

Sa vedem mai ma gandesc ... dar mi se pare reusita si ideea cu 2.2 ... si daca fac proiectul 2.2 la sateliti mai pun medii? ... ca eu is :prayer: cam obsedat de medii si se pare ca se aude mai clar cu medii , nu stiu de ce .. dar asa am eu impresia!

Link spre comentariu

d-enzo, este neaparat nevoie sa pui difuzor de medie pe satelit pt ca ai de acoperit o gaura in raspunsul difuzoarelor.bandpass-ul nu-l poti opera peste 120-150Hz iar tweeterul nu-l poti opera sub 5000Hz. Ai nevoie de un P-audio E10-150S care sa lucreze in banda aceeadeci sistemul va fi compus din:E12-100S in bandpass ordin 4 pe post de subwoofer 40-120HzE10-150S + PHT 405 sau altul care vrei tu - pe post de satelitsistemul acesta ar trebui sa faca destula galagie incat sa-l folosesti si la sonoriari mai mici :supz:spor la munca :yawinkle:

Link spre comentariu
Vizitator d-enzo

Asa deci pun si medii ... Altceva care difuzoare sunt mai avantajoase de cumparat cele pe 4ohmi sau cele pe 8 ohmi (explicati si mie)Nexus nu stiu daca am bani si de medii de firma ... dar sa vad ... cum fac cu banii ... Altceva Satelitii vrea sa ii fac cu doua medii ... asa ca facetimi si mie o schema cum leg basul,tweterul, si 2 medii la un filtru cu 3 cai de 4 ohmi si la un filtru cu 3 cai pe 8 ohmi (ca nu stiu cum sa fac) please o schema sau foarte explicit sa scriieti dar mai bine schema desen ceva ... da vrea sigur sa fie 2 medii ...

Link spre comentariu

....in general boxele pt car hifi au impedanta de 4 ohm din cauza ca amplificatoarele sunt alimentate de la acumulator care are o tenisune mica dar amperaj mare si daca scade impedanta creste amperaju (dupa legea lui ohm parca)boxele hifi si pro au impedanta de 8ohm (amplificatoarele is alimentate de la transformatoare care pot sa debite tensiuni mari )teoretic is un pic mai avantajate boxele pe 8 ohm dar diferenta este fffff mica si nu prea sesizezi cu urecheadeci tot unai 4 cu 8 ohm :smt003

ltceva Satelitii vrea sa ii fac cu doua medii ... asa ca facetimi si mie o schema cum leg basul,tweterul, si 2 medii la un filtru cu 3 cai de 4 ohmi si la un filtru cu 3 cai pe 8 ohmi (ca nu stiu cum sa fac) please o schema sau foarte explicit sa scriieti dar mai bine schema desen ceva ... da vrea sigur sa fie 2 medii ...

nu am inteles ce vrei sa faci cu 2 medii si filtre pe 4 ohm samd .. :rolleyes: :rolleyes: la un sistem 2.2 iti trebe asa:-filtru pe 3 cai pe 8 ohm (cel mai bine e daca il cumperi de undeva sau pui pe cineva sa til faca)sau faci un sistem biamplificat : 2 filtre active (un ftj la 80hz si un fts tot la 80) si filtru activ pe 2 cai care separa media de inalte (asta il legi la fts)daca vrei sa folosesti sistemul la max at mai pui inca un fts pe sub pe la 35hz - 40 hz
Link spre comentariu
Vizitator d-enzo

Boxele o sa le fac pe 8 ohmimah eu vrea sa fac in asa fel incat pe satelit sa am:1*tweeter2*medie (doau difuzoare la fel puse ca medii pe fiecare satelit)acuma intrebare ... Cum leg cele 2 difuzoare care vor juca rol de medii la filtru fara a schimba ohmi, sau difuzoarele de cati ohmi trebuie sa fie ca sa pot sa leg 2 la aceasi iesire de pe filtru ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări