Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

invertor sudura rezonant


Postări Recomandate

merci ,dar cu rusa sunt varza am mai construit unul cu uc 3845 half bridgein urma testelor si incercarilor am ramas cu cablaje facutesi componente pentru inca un invertor si m am gandit sa incerc varianta asta avand in vedere ca ic de com este pe modul si l pot interschimba cu orice altcevamodulele sunt structurate asa:-sursa de alim 300 , 12 v si incarcarea c cu releu intr o sursa de calculator-comanda igbt pe 2 module(ic pe un modul+ tr driver si com igbt pe altul) care se infing in placa de baza-placa de putere cu trafo si diodele de iesire .o sa pun si niste pozemultumesc pe aceasta cale lui Ciprian123 care m a ajutat la constructia primului invertor

Link spre comentariu

1. bobina de rezonanta spune ca se face pe 2 miezuri e20x28 echivalentul unui singur miez e65daca cauti ferita ruseasca e 20x28 in catalog una singura(o pereche de E)are aceeasi arie cu e65deci pana la urma pe ce arie se construieste bob? 5,4cm2 sau 10,8? pt ca iese o inductanta dubla si n am nici o scula de masurat inductantele.2 partea de comanda cred ca e gresita nu tine in sarcinala o sarcina de 10 ohmi u iesire scade in 18 v , daca scad sarcina la 5 ohmi se duce in 16v trebuia sa stea in 30 -35 v la o asemenea sarcina 3forma de unda de la iesirea tyrafo driver nu este cea corecta 4 se pune intrefier si la traf de putere sau numai la bob de rez?5 ma surprinde ca doar partea de comanda consuma 1,2 A la 12 v -mi se pare f mult-sa fie defect ci?6 de unde se stabileste timpul mort de 2 microsecunde

Link spre comentariu

Precizez ca nu am facut acest invertor rezonant dar intentionez. Sunt mai multe variante in cartile ( N-1 sau N-2) . Ar fi bine de precizat care va intereseaza exact , sa vorbim despre acelasi lucru .1. Pentru trafo ferita conteaza si caracteristicile materialului nu numai sectiunea . Se pecizeaza , de exemplu, EPCOS E65 N87 nu EPCOS E65 N27 . Personal nu as alege miezuri rusesti de care se plangea chiar autorul.2, 3 . Banuiesc ca masuratorile le-ati facut cu osciloscopul . Probabil sursa are probleme . A-ti realizat-o pe cea din schema sau alta ? La ce frecventa lucreaza ? Poate chiar CI 12 V intra in limitare de curent .Unde ( in ce puncte ) a-ti facut masuratorile ? 4. Numai la bobina se pune intrefier ( se modifica inductanta ) 5.Nu e mult . Consumul Ci se poate masura separat ...

Link spre comentariu

http://vadne1.narod.ru/DC40.gif

1. miezul pt traf este e71 3c90 iar pt bob am ales un miez care sa lucreze la 50khz cu sectiunea de 5.5cm2

2 sursa de 12 v este o sursa de calculator si am verificat multe altele si aceeasi problema.

am rezolvat o atacand cate 2mos complementare din p11 sio doua din p14 si facand o singura bob primara petrafo driver de 30 spire

- consumul de 1,2 a este pe 12 v dar fara a alimenta si partea de forta cu 300v de aceea mi s a parut mult/

acum nu pot sa stabilesc frecventa de rezonanata.

daca inseriez in bec de 12 v cu trafo putere ar trebui sa obtin amplitudinea max la rezonanta si sa se aprinda becul , dar el se incapataneaza sa ramana stins

ma duc sa mai fac teste

Link spre comentariu

...Pentru trafo ferita conteaza si caracteristicile materialului nu numai sectiunea...

Pentru trafo ferita, conteaza caracteristicile magnetice ale materialului, aria sectiunii miezului, aria sectiunii ferestrei, precum si forma geometrica a sectiunii miezului. Aceasta din urma, este materializata in indrumarele de proiectare a transformatoarelor feritice prin asa-numita constanta topologica.
Link spre comentariu

-asa este, dar in lipsa intrumentelor de masura inductante , nu potdecat sa fac teste cu miezurile pe care le am-oricat m am chinuit nu am reusit sa obtin forma de unda corecta in var cu 2 tr si 2 bob primare pe tr driver, nu stiu sa pun imagini salvate in calc ,-asa ca am apelat la varianta cu 2 mos complementare legate in clasa B pt fiecare iesire din ic cu drena la + si sursa la minus iar iesirea pe trafo driver se face dintre ele cu o singura bobina- asa am obtinut forma corecta-cu p 1 si p3 al ic nu m am lamurit pt ca in datasheet are un c 1nf si o rez de val mult mai mare 150k- deasemenea nu m am lamurit cum se regleaza tensiunea de iesire astfel incat la o rez de sarcina de 0,25 ohmi ,tensinea sa stea in intervalul 18-24v?

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări