Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum dizolv cleiul de oase ?


Vizitator Parazitu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

il pui la umflat in apa iar dupaia il incalzesti pe bain marie(cred ca am scris corect :finga: ) adica vasul cu clei intrun vas mai mare plin cu apa , vasul cu apa fiind pus pe aragazde curiozitate de ce te chinui cu cleiul de oase?...un aracet de calitate nediluat cu apa -a se citi bison- ofera rezultate excelente

Link spre comentariu

Cleiul de oase chiar daca e ieftin are si el calitatile lui. Cei care au vrut sa-i testeze rezistenta si au lipit 2 bucati de lemn cu clei de oase au constatat ca atunci cand au vrut sa desprinda cele 2 bucati intre ele (bineinteles dupa ce s-a uscat) au avut surpiza sa vaza ca ruptura nu a avut loc in zona in care era pus cleiul ci langa aceasta zona.Chiar daca s-ar putea sa ma repet o mai zic odata.Boxele mele full range cu hp-15w de 100l sunt facute din pal de 18 prins cu suruburi si incleiat (de mine) cu clei de oase. Am stat eu o saptamana pana am reusit sa inclei toate muchiile interioare , insa am avut ocazia sa le si testez rezistenta . Am fost la un prieten cu boxele (fiecare are peste 20 de kg) , le-am pus una peste alta in picioare, si cum nu erau inca finisate (era pal-ul gol) boxa de sus de la vibratii a alunecat si a cazut jos lasand o urma nemuritoare pe betonul turnat cu vreo 10 zile inainte :smt003 . Ingrijorat dupa aia mi-am plimbat urechea pe intreaga suprafata a boxei cazute sa observ eventuale vibratii parazite insa nici in ziua de azi nu le-am auzit.Naspa e faptul ca trebuie sa stai mult pana se usuca (vreo 2 zile daca e cald afara) .Si mirosul e o problema dar dupa ce se usuca cleiul , dispare si mirosul. Din experientele mele recomand sa puneti la dizolvat 50% apa si 50% clei (poate chiar si maimult clei) pt ca se usuca mult mai repede.Sau cum am facut eu:pui pe aragaz o cutie metalica(sa nu se topeasca) in care pui juma clei si juma apa , si cu un batz amesteci pana cand ultimul bob de clei de oase s-a dizolvat. Il lasi sa se raceasca si ... spor la munca :supz:

Link spre comentariu

de ce va chinuiti cu asa ceva

 

suntem in 2005, imediat 2006

 

exista in magazine: Bison Montage Kit no. 10

 

Posted Image

 

face exact ceea ce face cleiul de oase, doar ca mult mai repede

 

am facut la un moment dat niste teste si suruburile nu mai erau necesare pt o incinta montata cu acest adeziv.

 

un subwoofer de 180litri pt un difuzor de 18" a fost montat cu asa ceva si in 3 ore de la montaj, il puteam rasturna prin atelier fara probleme, si fara sa se descleieze. Este mult mai bun decat va puteti inchipui, si nici nu e scump

 

un tub costa cam 14 lei si ajunge pt 4 boxe de 15"+ driver fara sa faci economie

Link spre comentariu

Am uitat sa adaug faptul ca la imbinari am bagat Bison Montage Kit iar intre muchiile interioare si sipcile de 2/2(cm) care erau bagate in acele muchii , am turnat clei de oase.Montage kit-ul l-am luat din Mall din Iasi (primul loc in care l-am gasit - n-am cautat si in alta parte ca ma grabeam) si nu mi-a facut o impresie chiar f buna.Nu se intareste chiar repede , dureaza cam o zi pana se rigidizeaza k lumea ansamblul. Nu este asa de ''lichid'' cum poate fi cleiul de oase si deci nu patrunde peste tot unde patrunde cleiul de oase. Cleiu de oase fiind dizolvat in apa , va intra adanc in pal/mdf intepenind si zona din vecinatatea imbinarii.Altfel zis , cleiul asta fiind dizolvat in apa isi infinge radacinile adanc in materialele pe care trebuie sa le lipeasca.Poate nu vorbim de aceeasi varianta de Bison Montage Kit (asta in caz ca exista mai multe variante :smt003 ) si de aceea nu mi se pare chiar asa de bun Bison Montage Kit.Chiar daca e mai ieftin , se lucreaza destul de greu cu cleiul de oase pt ca e f putin vascos si dureaza mult sa se ntareasca , insa odata intarit din ce am observat eu , cleiul de oase ''sudeaza'' imbinarile intre care este pus.S-ar putea sa nu fie nevoie (practic vorbind) k o boxa sa fie chiar extraordinar de rigida la imbinari (de ex ori 10 suruburi pe muchie ori 100 e tot aia) , insa eu daca tot am avut cleiul si timpul si rabdarea asa am facut. Si nu imi pare rau :weedman: .P.S. Sigur am avut alta varianta de Bison Montage Kit pt ca tuburile mele aveau cam 200ml si costau fiecare cam 100 de mii. Sorry,my bad :toimonster: Oricum e bun si cleiul de oase , poate nu cel mai bun , dar merge f bine si cu el :finga:

Link spre comentariu
Vizitator sorin6

Cleiul de oase e cel mai bun pentru incleiat furnir, unde aracetul si alte chestii sintetice nu sunt grozave... dar pute ca naiba... Evident ca si cleiurile sintetice sunt bune, dar... piese incleiate cu clei de oase au rezistat zeci-sute de ani, aracetul... cine stie...

Link spre comentariu

Cleiul de oase e cel mai bun pentru incleiat furnir, unde aracetul si alte chestii sintetice nu sunt grozave... dar pute ca naiba... Evident ca si cleiurile sintetice sunt bune, dar... piese incleiate cu clei de oase au rezistat zeci-sute de ani, aracetul... cine stie...

In sfarsit cineva care apreciaza corect calitatile cleiului de oase :finga: . Mirosul nu e o problema prea mare ca putoarea tine doar 2-3 zile pana se usuca cleiul. Pot sa zic ca mai mult a tinut putoarea cand am lipit mocheta pe boxe cu prenandez decat a tinut putoarea cand am incleiat cu clei de oase.
Link spre comentariu

In sfarsit cineva care apreciaza corect calitatile cleiului de oase :finga: .

Nemesis, cu toti apreciem calitatile cleiului de oase. ;) BTW, ca o mica paranteza offtopic, un meserias in ale auto mi-a povestit mai demult despre o metoda de astupare a gaurilor din anvelope care se bazeaza pe clei de oase preparat ad-hoc si care te tine foarte bine pana la un pit stop. Nu intru in detalii, metoda era chiar interesanta.Cleiul de oase e de fapt un compus organic biologic nu e organic de sinteza sau anorganic, cine a auzit de colagen stie ce vorbesc. Din cauza asta apar cateva consecinte neplacute printre care cea mai importanta e degradarea sub actiunea bacteriilor si mirosul. Daca intri intr-un muzeu in care sunt mobile vechi o sa intelegi ce spun. E un miros specific pe care il lasa cleiul si care provine de la actiunea bacteriilor, in timp.Asa cum spunea si Nexus, sunt materiale de lipit cu care se lucreaza mult mai comod.Eu nu l-as folosi la boxe. Mai degraba m-as chinui sa imbin panourile intr-un mod care sa asigure rezistenta si elasticitate decat sa ma concentrez atat de mult pe un anumit tip de adeziv.Cum preferi tu.
Link spre comentariu

N-am zis ca nu ar fi materiale mai bune decat cleiul de oase (si cu care se lucreaza mai comod) insa eu mi-am cam luat tzeapa cu bison montage kit-ul pe care mi l-am luat din mall. Adica era mai mult un fel de prenandez si nu asigura o asa de mare rigiditate cum spuneatzi voi.Tuburile aratau chiar ca in poza pusa de NEXUS numai ca erau de 200ml.M-am axat d.p.d.v. al incleierilor pe cleiul de oase pt ca stiam sigur ca este bun pt asa ceva chiar daca se lucreaza mai greu cu el.Insa totusi vad ca f multi care0si fac boxe folosesc ''bison-ul'' asta :smt003 deci trebuie sa fie ceva de capul lui (dar numai daca este de ala bun - cine stie ala pe care l-am luat eu o fi fost falsificat :toimonster: ). Pe viitor o sa incerc bison montage kit dar luat din alte magazine, sper sa nu iau tot de ala cum am mai luat :rolleyes:

Link spre comentariu

N-am zis ca nu ar fi materiale mai bune decat cleiul de oase (si cu care se lucreaza mai comod) insa eu mi-am cam luat tzeapa cu bison montage kit-ul pe care mi l-am luat din mall. Adica era mai mult un fel de prenandez si nu asigura o asa de mare rigiditate cum spuneatzi voi.Tuburile aratau chiar ca in poza pusa de NEXUS numai ca erau de 200ml.M-am axat d.p.d.v. al incleierilor pe cleiul de oase pt ca stiam sigur ca este bun pt asa ceva chiar daca se lucreaza mai greu cu el.Insa totusi vad ca f multi care0si fac boxe folosesc ''bison-ul'' asta :smt003 deci trebuie sa fie ceva de capul lui (dar numai daca este de ala bun - cine stie ala pe care l-am luat eu o fi fost falsificat :toimonster: ). Pe viitor o sa incerc bison montage kit dar luat din alte magazine, sper sa nu iau tot de ala cum am mai luat :rolleyes:

Apropos de Bison, aici e un link util:http://www.bison.net/US/en/index.doAi cativa "wizards" care lamuresc un pic alegerea produsului.Eu folosesc si Moment (Henkel) pentru lemn. Mi se pare foarte bun. Brand name-ul "Moment" e doar pentru piata EE. In vest se numeste "Pattex".http://www.pattex.com/pattex/com/flash/Site-ul e mai sarac decat al competitiei de la Bison.Un scurt tutorial orientat produse proprii gasesti la UHU:http://www.uhu.de/_uk/indexx.htmlTaunton Press are cateva publicatii excelente despre lucrul cu lemnul. Poate gasesti variante pdf pe un emule etc. Despre lipeli:http://www.taunton.com/press/pages/news_03_01_05.aspO lista scurta despre adezivi si intrebuintarea lor:http://www.burkesbackyard.com.au/1998/a ... best_gluesPe woodweb.com ai un knowledge base unde posteaza extrem de multi profesionisti in domeniu:http://www.woodweb.com/KnowledgeBase/KBIndex.htmlDespre adezivi tip "aracet":http://www.homesteadfinishing.com/htdocs/glues.htmDaca te intereseaza informatii despre cleiul de oase, vezi ca in engleza acest tip de adeziv se incadreaza sub denumirea generica de "hide glues". Denumirea e sugestiva pentru domeniul de utilizare... ;)Asta pentru search pe Google.Succes.
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări