Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum se lipesc piesele


Postări Recomandate

Vizitator angelod

salutareazi am cumparat un letcon pt. a il folosi ocazional, adica se mai rup niste fire etc aveam rupte firele microfonului atasat la casti.am dezizolat firele respective, am dat acel lac jos cu bricheta dar ma chinuiesc cel putin 3 minute pana reusesc sa lipesc acele lite din cele 2 cabluri si lipitura ce iese ii vai de ea. Numai nu vrea fludorul sa se tina de acele lite tot pe letcon se invarteimi puteti da niste sfaturi? cum sa procedez mai exact, cum si unde tin fludorul, letconul etc poate un video? (dar cu fire dinastea subtiri nu dinalea de curent sau altele groase)merci

Link spre comentariu

Incearca sa pui firele alea pe o pastila de aspirina si apoi sa le incalzesti cu letconul.In afara de letcon iti mai trebuie un fludor bun si sacaz,din descriere cred ca firele nu sunt curatate de email.Se incalzesc firele cu letconul al carui varf a fost curatat bine si inmuiat in sacaz si apoi se pune fludorul.Poti incerca si cu un smirghel f fin sa le cureti inainte si apoi le apesi in sacaz cu varful letconului apoi pui fludor.

Link spre comentariu

Emailul de pe sarma poate avea diferite compozitii. Unele emailuri cedeaza la acizi (aspirina), altele la alcalii. Eu folosesc o pastila de hidroxid de sodiu la sarma foarte subtire (0,03 - 0,1 mm) si la lita de RF. Se apasa letconul, cu aliaj pe el, pe sarma asezata pe pastila pana se topeste partial pastila. Daca nu se cositoreste bine se repeta operatia cu sacaz si e OK. Atentie, hidroxidul de sodiu e caustic.

Link spre comentariu

O alta metoda de a inlatura fludorul din jurul unei piese inafara de pompa cu care nu reusesc mai deloc sa fac treaba buna nu este? :jytuiyu Un alt aparat sau ceva....Tresa ajuta cumva si ea la inlaturarea fludorului?....nu am folosit tresa pana acum.Nu ma intereseaza pentru SMD`uri.

Statia de dezlipit cu vacuum este scula perfecta pentru dezlipit.
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Fluxul se poate obţine prin dizolvarea sacîzului în alcool izopropilic. Pentru că dizolvarea durează ceva timp, recomnad să pisaţi cît mai bine sacîzul, apoi să turnaţi alcool peste şi să ţineţi cutia acoperită tot timpul cît nu folosiţi amestecul. Cantitatea de alcool depinde de cît de subţire vreţi să fie fluxul, eu prefer să fie ca un sirop mai leşinat.

acelaşi zeamil se poate folosi pe post de "lac" după corodare şi spălarea cablajului...încercaţi 2-3-4 concentraţii diferite, pe un cablaj "de sacrificiu", şi alegeţi concentraţia care lasă un strat subţire de sacâz pe placă, nu guguloaie sau "cratere lunare", ori care sare imediat, sau nu se depune! :)după uscare, lipirea componentelor va fi ceva mai uşoară, iar lacul va proteja traseele de cupru de oxidare...dacă ţineţi musai... puteţi folosi un strop de pastă de pix, pentru culoare! :)))))doar că nu ştiu dacă e şi acum la fel de inofensiv chimic, ca pasta de pe vremea lui Ceaşcă! :)dacă nu aveţi sacâz... culegeţi răşină de brad (dacă sunteţi "munţomani", v-aţi scos)! :Dsacâzul e doar răşină curăţată de impurităţi, şi, uneori niţel emulsionată.mai nou, e din "răşini sintetice"... însă, chimic, are aceleaşi proprietăţi...
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

"Saciz? C'mon, in 2011 folosim flux. Nu stiu care e cel mai potrivit, eu folosesc unul no-clean (amtech nc-559), nu se arde, e usor de curatat daca chiar vrei sa-l dai jos."

Asa o fi dar cine a tras fum de sacaz pe nas nu-l mai lasa niciodata :dsaf 

 

... pariem că e tot sacâz, aka răşină, dar de sinteză, să pară un ultrasuperprodus? :limb:

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Colofoniul (amestec de acizi rezinici) este un subprodus al distilarii rasinii coniferelor in vederea obtinerii terebentinei, solvent valoros pentru lacuri si vopsele. La noi legea interzice colectarea, vanzarea si prelucrarea rasinii de conifere. Colofoniului i s-au gasit diverse utilizari pentru a nu fi aruncat. Pentru lipituri in aparatura electronica se utilizeaza mai mult ca flux (impiedica oxidarea aliajului topit). Este un decapant (dizolva oxizi) foarte slab si se foloseste in general pentru lipirea pieselor cositorite in prealabil cu decapanti mai puternici (acid clorhidric, clorura de zinc, etc.) si prezinta avantajul ca nu mai trebuie curatat dupa lipire. Pasta decapanta din comert contine colofoniu si solutie de clorura de zinc si trebuie spalata bine dupa utilizare, altfel piesele lipite corodeaza in timp.

Link spre comentariu

http://ro.wikipedia.org/wiki/Colofoniu

 

 

...Este un decapant ... foarte slab si se foloseste in general pentru lipirea pieselor cositorite in prealabil...

 

Nu sunt in totalitate de acord, colofoniul ( sacazul ) este de fapt un decapant destul de bun, face treaba ok fara nici un fel de cositorire sau decapare anterioara cu alte produse, suprafetele de lipit trebuie doar curatate in prealabil de eventuale lacuri sau alte impuritati mai pregnante.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări