Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum se lipesc piesele


Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...

Aliajul eutectic Sn-Pb-Cd se foloseste la lipituri moi ( file:///E:/Documentele%20mele/Aliaje%20pentru%20lipire%20moale.htm ) si la sigurante termice. Tendinta este sa se renunte la plumb si cadmiu din motive ecologice. Cadmiul metalic este la fel de toxic ca si plumbul, dar se foloseste in locul zincului la acoperirea pieselor ce trebuie sa reziste in mediu marin.

P.S. post-217082-0-80346700-1485197418_thumb.png .

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

 

Cadmiul metalic este la fel de toxic ca si plumbul, dar se foloseste in locul zincului la acoperirea pieselor ce trebuie sa reziste in mediu marin.

Cadmiul si zincul sunt doua metale cu proprietati chimice prea apropiate incat sa poata fi separate prin metode chimice, doar cantitati infinitezimale pot fi perfect separate pein metode specifice tehnicii nucleare (spectroscopul Aston, etc). Orice obiect de zinc contine inevitabil o mica cantitate de cadmiu, si invers...in aliaj, cadmiul nu prezinta nici un fel de pericol pentru sanatatea oamenilor, tot asa cum mercurul din amalgamele utilizate la plombele dentare nu-l otravesc pe proprietarul plombei.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Nu neg ce sa spus dar in fotografia de mai sus(nu stiu ce e) pare a fi o "actiune" de rework acolo, probabil sunt ceva componente care sunt sensibile la alcool (am avut exemple concrete in acest sens) si nu a curatat-o...desi ar trebui curatata, dar din pacate normele QC nu sunt la fel pentru toata lumea.

Editat de Ionut Remus
Link spre comentariu

Nici eu, smdar ce stiu eu de unde privine si ce serie sa facut... Iar daca sa facut diar bucata aia...ce stiu eu cine a facut asta si ce standarde calitative are... Si cu o carpa imbibata in acetona, cum ai , zis, si sters local, chiar daca mai ramanea putin dar se putea ..nah lenea....

Editat de Ionut Remus
Link spre comentariu

Nu-i rugina, e sacâz.Cand lucrezi in depanare ,n-ai timp sa mai speli si alte prostii.Si mai e un aspect,daca speli placa prea bine si arata ca de fabrica,si se uita clientul in aparat,zice ca n-ai schimbat nimic...

Editat de Andrei Tabacaru
Link spre comentariu

In poza se vede mana unui "meserias". De ce unii inca folosesc sacaz mi-e greu de inteles ... Fluxul din aliajul de lipit este suficient, si daca nu este s-au inventat solutii mult mai performante ( no clean flux) ....

 

Nu-i rugina, e sacâz.Cand lucrezi in depanare ,n-ai timp sa mai speli si alte prostii.Si mai e un aspect,daca speli placa prea bine si arata ca de fabrica,si se uita clientul in aparat,zice ca n-ai schimbat nimic...

 

Cum zici tu .... da inainte sa scrii asemenea perle ar trebui sa te gandesti ca mai sunt si incepatori care citesc pe aici !

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări