Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

imbunatatire schema amplificator


csl1131

Postări Recomandate

se da schema

 

http://csl1131.lx.ro/imbunatatire_schem ... icator.htm

 

ce imbunatatiri i-as putea face eu ??

 

ma intereseaza in ptincipal la topolgie(adica sa ii adaug/scot diferite componente din schema) dar si la valoriile componentelor(care inca sunt in faza de test,adica se vor mai modifica pe acolo)

 

de asemenea ce pareri aveti descpre ea... ce va place la ea si ce nu va place la ea...si cu argumente

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Salut,Asa cum e desenata, dupa parerea mea schema este nefunctionala deoarece:Colectoarele finalilor sunt puse la masa.Chiar daca nu ar fi la masa, exista o rez de 450 ohmi in serie cu iesirea.Sursa de alimentare nu are punct de masa.Bucla de reactie pare pozitiva.Prefinalii nu primesc curent in baza....Cirip

Link spre comentariu

Salut,Asa cum e desenata, dupa parerea mea schema este nefunctionala deoarece:Colectoarele finalilor sunt puse la masa.Chiar daca nu ar fi la masa, exista o rez de 450 ohmi in serie cu iesirea.Sursa de alimentare nu are punct de masa.Bucla de reactie pare pozitiva.Prefinalii nu primesc curent in baza....Cirip

e de fapt vorba despre o schema in configuratia cu masa iesirea flotantasi comeplamantary feedbacksursa de alimentare nu are punct de masa,nici nu trebuie, pt ca se face un fel de masa virtuala cu ajutorul la acei condensatori ,iar aceasta masa virtuala,daca se poate numii asa, este pusa direct la iesirea la difuzoracea rez de 450 ohmi nu e in serei cu iesirea, e si un cond de vreo 2.2 nF, care dupa ce ai spus ar trebui sa fie in serei cu iesirea :smt003 te asigur ca aceasta schema nu numai ca este functionala(daca nu ma crezi ia niste scheme de la qsc, electrovoice(nu mai stiu ce model),crown(nu mai stiu ce model)alto marco, si as mai putea continua), dar si se aude mult mai bine decat FOARTE multe alte scheme postate aici pe forum, de fapt din cate am auzit eu, singurele care se aud mai bine si le-am ascultat eu sunt quad-urile(vresiunile mai catre ultimele,nu primele,ca pe primele le bate la sunet(405 parca era cea cu care am testat-o si quad-ul suna mai prost) si amplificatorul ala de 75W cu "low distortion",parca asa se numea postul, care multi fara sa il auda au zis lucruri proaste despre el,intradevar avea si mai multe componente dar oricum...(asta exeptand amplif in clasa A,si bineanteles tuburile)

Ar fi o idee sa il faci ca si leach-ampul. Cu finalii in clasa B si prefinalii in clasa A.

si cum as putea face asta ? ca daca as incerca sa desfac conexiunea de la masa a emitelor acelea, atunci schema nu ar mai fii functionabila
Link spre comentariu

csl.. eu cred ca ai cel putin o eroare strecurata in schema data de tine. Am pierdut azi o ora sa fac o simulare a schemei. Bineinteles cu intrarea in aer tensiunea de iesire (tensiunea pe o rezistentza de 8 ohmi) este de -15pV si curentul printr-un final ar fi de 43.5pA, tensiunea de alimentare de 40V. Am inlocuit BA159 cu 1N4007 si MJ-urile cu 2SC3281 si 2SA1302(pentru ca nu aveam modele pentru MJ-uri). A mai incercat cineva vreo simulare?In concluzie sustin parerea lui cirip: in forma actuala schema nu este functionala. :smt009EDIT: termistorul l-am considerat de 10K la 25 C, desi am incercat mai multe valori si nu se modifica mai nimic.

Link spre comentariu

daca te referi cumva la psf sau ceva de genul asta, atunci iti da erori uriase.. ii dai simulare normala, pana la minim 0.2sec, ca sa aiba timp sa se incace condensatorii aia, ca daca nu nu arata nimic ,arata numai tampenii...mie odata imi zicea ca sursa aeva puterea disipata pe ea de -6MW (trebuia sa furnizeze 6 mega W, ceea ce e o aberatie), ia puterea disipata de condenastori era undeva pe la vreo 2.8-2.9MW pe fiecare acel termistor este de vreo 20 ohmi, si la inceput se inlocuieste cu un scurt(biasul cel mai mic), apoi acea rezistenta de 22 ohmi este de fapt un semireglabil care regleaza biasulnu stiu dece mie la simulari imi da biasul mai mare decat in practica, poate ca nu am gasit exact piesele care le-am pus in viata reala..adica biasul la simulari minim e de vreo 300mA pe cand in viata este undeva pe a vreo 100mA/final, daca acea termistor e scurtcircuitat

Link spre comentariu

of of of mai mai ....se pare ca doar 2-3-4 persoane de pe forumul asta stiu ce e cu schema asta...uite o schema originala de la un qsc model xxxxxx

O alta imbunatatire foarte importanta ar fi sa introduci circuitul care mentine in [0] tensiunea de alimentare a operationalului pe durata regimului tranzitoriu, este un circuit cu 2 tranzistori care il gasesti in schemele de la QSC, in rest schema este foarte functionala

da, m-am gandit la asta..dar la regimurile tranzitorii nu apare acel pac ca la alte statii, si oricum eu am o alt fel de protectie, care imi taie alimentarea la AO atunci cand e rveo problema, pt ca aia cu limitare de curent la vol mare imi limita si nu e posibil asa ceva...

Prima imbunatatire este de a conecta R2,R3 ca in figura de mai jos, aceasta modificare iti permite sa reglezi offsetul si filtreaza zgomotul care provine de la zennere.

da, de astea am uitat sa le mai pun..la fel si diodele +semireglabile celelalte.. pt ca eu pana acuma aveam alta protectie,nu limitare de curent...
Link spre comentariu

numai ma intreb ce avantaje are halimentarea flotanta.

fix asta, cu alimentare simpla, m-as putea gandii la cteva...-NU are nevoie de izolatori la finali-valoriile la condensatorii de filtraj sunt mici -este ieftina,(pt ca are putine piese)-foarte simpla de construit-nu are nevoie de protectie la curent continu pe iesire-gama de tensiuni de alimentare FOARTE larga,intre 50 si 140 V alternativ in functie de putere si impedanta de ieisre-sunet foarte bun(adica in comparatie cu majoritatea schemelor care sunt postate aici pe forum, majoritatea suna mai prost decat asta)-etc
Link spre comentariu

fix asta, cu alimentare simpla, m-as putea gandii la cteva...

 

-NU are nevoie de izolatori la finali

 

-valoriile la condensatorii de filtraj sunt mici

Partzial de acord. Practic condensatorii de filtrare sunt shi conzi de ieshire.

Numai ca tensiunea de lucru este dubla fatza de un amplif cu alim simetrica.

-este ieftina,(pt ca are putine piese)

-foarte simpla de construit

Discutabil, adica nu vad de ce ar fi mai ieftina decat una cu alim diferentziala.

 

-nu are nevoie de protectie la curent continu pe iesire

Practic are ieshirea conectata prin condensatori, deci singura problema ce ar putea distruge diful este on condensator clacat. Cum conzi clacatzi n-am pre vazut prin alimentarile amplifurilor n-am vazut, se poate spune ca ar fi un avantaj. Nu comentez efectul curentzilor de fuga prin condensatori.

 

-gama de tensiuni de alimentare FOARTE larga,intre 50 si 140 V alternativ in functie de putere si impedanta de ieisre

echivalent cu alimentare intre 2x25 shi 2x70, deci nu vad avantajul. In plus, datorita legariii in serie a ieshirii cu un condensator, pierzi din amplitudine la bashi :yawinkle:

 

-sunet foarte bun(adica in comparatie cu majoritatea schemelor care sunt postate aici pe forum, majoritatea suna mai prost decat asta)

 

No comment. Adica raman la ideea mea ca ampliful audio nu este altceva decat un amplif in tensiune, perfect caracterizabil ca amplif de tensiune.

In tot cazul, spor la treaba. Is tare curios sa vad ce mai zice lumea de el.

Link spre comentariu

Partzial de acord. Practic condensatorii de filtrare sunt shi conzi de ieshire.

Numai ca tensiunea de lucru este dubla fatza de un amplif cu alim simetrica.

 

da, este dubla, dar si condenzatorii sunt pusi in serie deci nu trebuie voltaj mai mare decat ar trebui in mod normal

-valoriile la condensatorii de filtraj sunt mici

-este ieftina,(pt ca are putine piese)

-foarte simpla de construit

Discutabil, adica nu vad de ce ar fi mai ieftina decat una cu alim diferentziala.

da, aici ai dreptate, au ziceam la schema asta fix in comparatie cu altele, nu la configuratia asta...

 

 

Practic are ieshirea conectata prin condensatori, deci singura problema ce ar putea distruge diful este on condensator clacat. Cum conzi clacatzi n-am pre vazut prin alimentarile amplifurilor n-am vazut, se poate spune ca ar fi un avantaj. Nu comentez efectul curentzilor de fuga prin condensatori.

 

da, dar se poate foarte bine sa se puna si normal, adica sa fie alimentata diferential,numai ca "masa" infasurarilor este conectata la iesire si nu la masa montajului, si intradevar ai castiga poate ceva amplitudine, dar atunci ti-ar trebui si cond de alimentare de val mai mare...

 

eu am incercat si asta, si pot spune ca nu am auzit nici o diferenta nici la bas nici la inalte, cat despre peak-urile care le zici tu,da intradevar sunt mai mari daca pui alim diferentiala dar nu cu mult..adica raman la parerea mea ca e mai avantajos per total sa o alimentezi simplu decat dublu..

-gama de tensiuni de alimentare FOARTE larga,intre 50 si 140 V alternativ in functie de putere si impedanta de ieisre

echivalent cu alimentare intre 2x25 shi 2x70, deci nu vad avantajul. In plus, datorita legariii in serie a ieshirii cu un condensator, pierzi din amplitudine la bashi :yawinkle:

 

da dar eu ziceam ca datorita faptului ca ai AO la intrare, si ala are tensiunea de alimentare stabilizata, si faptul ca o sa ai totdeaudna aceeasi tensiune pe etajul de intrare, cand o sa schimbi din 50 in 140V alimentare nu o sa ai "pierderi" de claritate, adica nu o sa trebuiasca sa recalculezi tu acolo ceva rezistente ca sa ii dai un anumit curent prin tranzistoarele de la intrare, etc...

 

 

 

-sunet foarte bun(adica in comparatie cu majoritatea schemelor care sunt postate aici pe forum, majoritatea suna mai prost decat asta)

 

No comment. Adica raman la ideea mea ca ampliful audio nu este altceva decat un amplif in tensiune, perfect caracterizabil ca amplif de tensiune.

 

da,dar nu tot ce e foarte bun pe hartie(osciloscop,analizator de distorsiuni,etc) suna foarte bine si in parctica... si nvers..ce e ca naiba pe un sco+anal de dist suna rau in practica... ex cel mai cunoscut: lampile Vs tranzistorii..ultimii sunt perfect pe osciloscop, dist mici etc, dar toata lumea zica ca lampile suna mi bine..dece?

Link spre comentariu

Super faina discutzia. Uite, ca sa nu lungim postul cu citate, raspund mai scurt.1.In legatura cu conzii, ceea ce vreau sa zic este ca trebuie sa dimensionezi circuitul pentru cele mai defavorabile conditzii, de exemplu un bratz din finali in saturatzie. Atunci ai toata tensiunea de alimentare pe un singur condensator, deshi in mod normal ai doar jumatate. Este de fapt aceeashi poveste ca shi la schemele cu un cond de ieshire. De exemplu, pentru a produce o putere x trebuie un traf cu 2x24V alternativ, filtraje minim la 35V (minim adica critic) pentru alim simetrica. Cu schema ta, cu un traf de 48V, trebuie conzi la 70V, deshi in mod normal (adica fara semnal) ai doar 35V. QED2. Nu esti obligat sa foloseshti tranzistori in intrare pentru alimentare bipolara shi AO pentru schema ta. Atunci nu o sa ai "pierderi de claritate" (orice ar insemna asta, deshi oameni mari le spun distorsiuni :yawinkle: )3. Motivele pentru care un amplif se comporta bine in bancul de test dar suna nemultzumitor este tocmai pentru ca nu este testat cum trebuie. De multe ori se foloseshte pe post de sarcina un rezistor tembel, in vreme ce sarcina lui naturala, difuzorul, are multe in plus chiar fatza de RLC-ul cu care cei avansatzi lucreaza.4. Pentru lampi: a incercat cineva o simulare pentru un push pull cu triode, sa traseze doar diagrama impedantzei de ieshire in functzie de frecventza shi amplitudine? Lipsa feedbackului ishi spune serios cuvantul...

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări