Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Strungul SN 250


Vizitator

Postări Recomandate

Am onoarea sa salut din nou comunitatea userilor interesati de prelucrari prin aschiere pe masini unelte, din cadrul ElForum.Initiez acest topic, la rugamintea colegului daredan, exprimata intr-un PM pe care il reproduc mai jos.

Va salut cu respect. CA si posesor de strung, aveti cunostinte despre strungul model SN250x500? Am gasit unul de vanzare in Arad la pret acceptabil si nu am nici cea mai mica ide despre caracteristicile lui. Chiar daca nu este ceea ce caut eu adica un strung de banc, este totusi la pret acceptabil si banuiesc ca este ceva mai capabil decat un TOS MN80. Strungul este fabricat in 1971 si propietarul zice ca a fost folosit la o scoala-atelier, deci uzura nu este prea mare. Va rog daca puteti sa-mi dati un sfat, va multumesc.

In activitatea mea am intalnit un numar relativ mare de masini unelte, in majoritate strunguri. Totusi acest tip de strung nu l-am intalnit. Am sa dau mai jos cateva date tehnice pe care le-am gasit in cartea Tehnologii de Prelucrare pe Strunguri, a unui colectiv de autori coordonat de dr. ing. Aurelian Vlase, aparuta la Ed. Tehnica, Bucuresti 1989.- Diametrul de prelucrare peste sanie - 250 mm;- Lungime intre varfuri - 500 mm;- Puterea motorului electric principal - 2,2 kVA;- Domeniul turatiilor: 63/90/125/180/250/355/500/710/1000/1410/1910/2800 rpm;- Domeniul avansului longitudinal: 0,04/0,05/0,06/0,07/0,08/0,10/0,12/0,14/0,16/0,20/0,24/0,28/0,32/0,40/0,46/0,56/0,64/0,80/0,96/1,12/1,28/1,60/1,92/2,24 mm/rot;- Domeniul avansului transversal: 0,012/0,015/0,018/0,021/0,024/0,030/0,036/0,042/0,048/0,060/0,072/0,084/0,096/0,120/0,144/0,168/0,192/0,240/0,288/0,336/0,384/0,480/0,516/0,672 mm/rot;In concluzie strungul are caracteristici asemanatoare cu SN 320, dar la dimensiuni mai mici. Cei ce au posibilitatea sa completeze informatiile prezentate de mine, sunt rugati sa posteze. Ideala ar fi si atasarea unor imagini ale strungului.Altminteri, Toate Bune!
Link spre comentariu

...Din pacate asteptam un raspuns pe mp si nu am vazut ca ati deschis topicul asta. Insa am pierdut oferta...

Mea culpa! Imi pare sincer rau. Totusi, puteai sa banuiesti ca ti-am raspuns printr-un topic. Am facut-o in mai multe randuri pentru diferiti useri. Procedez in acest mod, pentru ca de informatiile postate sa poata beneficia cat mai multi useri. Inca odata scuze.
Link spre comentariu

Nici o problema, nu s-a suparat nimeni. Dimpotriva, apreciez mult gestul si dedicatia.Stiu ca sunt o multime de strunguri care mai de care mai ciudate pe piata, am gasit si strung SN 200x400 care seamana foarte tare cu Kart EN care-l are la vanzare un coleg de pe forum. De aceea sunt putin derutat nestiind daca ce gasesc este bun sau nu in ceea ce priveste capacitatile aparatului. Si atunci cand nu stiu....intreb :)

Link spre comentariu

Multumesc pentru postare. Din pacate asteptam un raspuns pe mp si nu am vazut ca ati deschis topicul asta. Insa am pierdut oferta.... :) s-a dat pana m-am desmeticit eu.

Strungul era al meu. Intr-adevar s-a vandut, l-am dat pentru ca mi-a cazut in mana un SN320. Ca informatie acest tip de strung este foarte bun pentru dimensiunile care le are 250x500, asa ca daca vi se iveste o ocazie nu o ratati. Sunt destul de rare, au fost folosite in special la atelierele scoala. Inainte de '89 fiecare liceu avea un atelier dotat cu un asemenea strung. Incercati la fostele scoli de meserii.Daca va hotarati repede ar putea fi vorba de un SN320 pe la 2800ron (mai au o bucata de unde l-am luat eu)
Link spre comentariu

Da, din pacate cred ca raman tot la un SP80 sau MN80, daca gasesc :(. SN320 este prea mare pentru nevoile mele (si pretul este ceva mai mult decat vreau sa dau acum pe un strung). Eu am nevoie de un strung relativ mic si usor de transportat dar pe care sa pot prelucra si diametre de 100-120mm. Pana acum un an se gaseau pe toate drumurile, acum cam greu.

Link spre comentariu

...Strungul era al meu...

Daca i-ai facut ceva poze, nu ar fi rau sa le atasezi :da

...am gasit si strung SN 200x400 care seamana foarte tare cu Kart EN...

Daca are si calitatile lui Kart EN, atunci este mai bun decat un SP80 sau alta varianta de strung de banc si nu cu mult prea mare in dimensiuni.
Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
Vizitator jonatan

Buna ziuaIincerc reconditionarea strungului SN 250X500 pe care l-am achizitionat in urma cu ceva timp insa am nevoie de cartea tehnica , daca o are cineva (contra cost ) as fi profund recunoscator , am vazut pozele postate de colegul"mkrezan" cu strungul SN 250X 500 si cel pe care il detin e identic daca se poate sa-mi trimite-ti sau sa postati niste poze marite cu tabelele pentru filete si cu cele de turatii . multumec anticipat

Link spre comentariu

Am facut un exercitiu de memorie si am ajuns la urmatoarea formula a turatiilor:Valorile sunt aproximative dar cat de cat apropiate de cele realeStrungul are 12 turatii63,82,125 A = 1:1; G = 1; H = 1,2,3180,230,350 A = 1:1; G = 2; H = 1,2,3500,650,1000 A = 1:8; G = 1; H = 1,2,31450,1850,2600 A = 1:8; G = 2; H = 1,2,3Acum pozitiile levierului H = 1,2,3 se determina experimental

Link spre comentariu
Vizitator jonatan

multumesc pentru poze si sfaturi , am sunat mi s-a raspuns si am promisiuni , multumesc inca odata dat fiind ca strungul SN 250 e fabricat in 1968 cu atat mai greu sa gasesti ceva documentatie pt. el, dupa ce am dat jos stratul de ulei de un deget si mizeria fiindca a cam stat cativa zeci de ani totul e surprinzatoer de bine conservat atat ghidajele cat si celelate componente ,am dezgropat si tabelul de turatii cat si cel de avansuri, mai ramane cel pt. filete care lipseste si este cel mai important. o sa postez ceva poze , acum ca e cat de cat mai curatel.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări