Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Demagnetizare cap audio.


Postări Recomandate

Acum ceva timp am primit de la un forumist un deck Technics din 1976 :rolleyes: pentru defrisare dar am constatat ca arata beton asa ca ramane intreg. Merge perfect din punct de vedere mecanic. Se aude putin infundat. Capul nu prezinta nici un fel de uzura mecanica. Banuiesc ca trebuie demagnetizat. imi poate spune cineva o metoda empirica de rezolvare a acestui lucru.multumesc.PS Am inlocuit ,de proba capul cu unul din comert. Se vede o imbunatatire, dar as prefera sa folosesc capul original, cele din comert fiind jalnice.Pun si o poza cu el, asa de distractie multumesc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Pt demagnetizarea capului de casetofon poti folosi cu succes pistolul de lipt. Apropii capul (demontat) de ansa fara sa-l atingi, dupa care il indepartezi usor (bineinteles ca toate acestea le faci cu pistolul in functiune).Dupa montarea capului regleaza-i pozitia folosind de preferinta o caseta inregistrata intr-un studio serios.

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator octav

Atentie !!! Sint unele capatini de cas care nu vor de nici o culoare sa se demagnetizeze. Eu am patit cu un dublu cap si cu un gx de la un akai. Astea is da-te dracului!!!! Pt demagnetizare eu am folosit un aparat special de demagnetizare chiar profesional pot sa spun[ era folosit intr-o matriterie] Bafta!

Link spre comentariu
  • 5 ani mai târziu...
Vizitator cosminserban91

Salut. Nu va suparati, am si eu o nevoie de putin ajutor va rog: am un walkman [vintage] SONY WM-FX 21 si cred ca sa magnetizat intr-un fel..inainte daca dadeam play fara caseta si dadeam la maxim abia se auzea un slab fâşâit inobservabil..acum fâşâie de te-ndoaie. am incercat si cu pistolul de lipit, şi s-a redus puţin din zgomot.

Link spre comentariu

Se aude putin infundat. Capul nu prezinta nici un fel de uzura mecanica. Banuiesc ca trebuie demagnetizat.

Daca se aude infundat are ori depuneri in zona intrefierului, ori presiunea benzi pe el este prea mica, magnetizarea capului se manifesta prin pocnituri la auditie.Daca totusi doriti sa-i faceti o demagnetizare, aveti nevoie de un camp magnetic alternativ, acesta il puteti obtine cu in transformator(cel mai mic care-l aveti) de la care se scot tolele I, astfel campul magnetic nu se mai inchide prin ele.post-14622-139829304541_thumb.jpgDaca doriti sa va construiti unul, aveti aici doua variante.post-14622-139829304491_thumb.jpg
Link spre comentariu
Vizitator cosminserban91

Daca scot tolele I, si il asamblez inapoi in carcasa lui....mai functioneaza ? el e unu reglabil 1,5 ----12V max 1A. mersi de sfaturi. chiar ma intereseaza sa demagnetizez casete minidv

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări