Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Punte H cu tranzistoare

Guest catalinstefanos

Recommended Posts

Guest catalinstefanos

Salut. Vreau sa comand un motor pas cu pas care cere cam 2A. Am un L293D care scoate 0.6A. As putea sa-i pun niste tranzistoare la iesiri ca sa amplific curentul? Sau mai bine sa imi construiesc alt driver, gen asta? : cu componentele din figura, cam cati amperi ar scoate driverul?

• Replies 15
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Explica ce tip de motor ai la dispozitie, unipolar sau bipolar. Puntea H este specifica pentru bipolar dar schema prezentata este pentru unipolar. Legat L293D daca zice ca suporta 600 mA lasa-l asa nu te complica cu altceva in exterior.

cam cati amperi ar scoate driverul?

nu asa se pune intrebarea. Driverul nu scoate curent ci suporta un curent maxim. In schema se foloseste BD679 care dupa catalog suporta 4A curent Colector Emiter. Pentru siguranta calculezi cu 70%-80% din ce spune in datasheet. Insa schema de mai sus este pentru motoare unipolare care de regula au 5 sau 6 fire de conectare.Eu personal nu ma complic cu tranzistori bipolari la comanda motoarelor pas cu pas. Revino cu specificarea tipului exact de motor.
Guest catalinstefanos

Explica ce tip de motor ai la dispozitie, unipolar sau bipolar. Puntea H este specifica pentru bipolar dar schema prezentata este pentru unipolar. Legat L293D daca zice ca suporta 600 mA lasa-l asa nu te complica cu altceva in exterior.

cam cati amperi ar scoate driverul?

nu asa se pune intrebarea. Driverul nu scoate curent ci suporta un curent maxim. In schema se foloseste BD679 care dupa catalog suporta 4A curent Colector Emiter. Pentru siguranta calculezi cu 70%-80% din ce spune in datasheet. Insa schema de mai sus este pentru motoare unipolare care de regula au 5 sau 6 fire de conectare.Eu personal nu ma complic cu tranzistori bipolari la comanda motoarelor pas cu pas. Revino cu specificarea tipului exact de motor.
Motorul este unipolar. Daca nu tranzistoare bipolare atunci ce? MOSFET-uri? Imi poti recomanda o schema ceva?

Ok. Cele doua fire albe in mod sigur sunt medianele bobinelor. Legat de o schema cu PIC12 eu personal am pus in practica varianta prezentata de Vasile Guta-Ciucur aici http://moriscanet.blogspot.com/2009/02/half-step-driver-with-p12f675-and.html. Testele facute de mine si un prieten de a-l meu sunt o varianta modificata de mine in sensul ca am schimbat mosfeturile cu un MP4411 luat de la o imprimanta dezafectata.

Guest catalinstefanos

L298 stie 4A pe capsula, insa pe canal poate doar 2A, deci la limita.Pentru curenti mai mari se pot lega cate doua canale in paralel.

Am realizat urmatorul montaj, din imaginea de mai jos. La inceput, motorul mergea, insa driverul se incalzea... avea montat si un radiator. Il tineam cuplat pana simteam la mana ca se incinge, apoi il decuplam. Apoi dintr-o data, a facut poc si a iesit nitel fum :)E al doilea pe care il ard. Ce e gresit in montaj? Culmea e ca am folosit si un L293D care duce maxim 0.6A, si ala nu s-a ars. Sa fie din cauza diodelor de protectie integrate in circuit?Cum adica se pot lega cate doua canale in paralel, adica doua circuite L298? In cazul in care nu merge L298, schema din a doua imagine ar fi buna?

In niciuna din schemele postate de tine nu limitezi curentul prin motor. Daca motorul are o tensiune nominala de alimentare mai mica de 12V, atunci prin circuit va trece un curent mai mare decat cel nominal, se arde driver-ul si se poate arde si motorul. Foloseste schema din datasheet cum spune Liviu M, L297 face limitarea de curent prin PWM.

Cum adica se pot lega cate doua canale in paralel, adica doua circuite L298?

Vezi in datasheet pagina 7, figura 7.

Salut. Vreau sa comand un motor pas cu pas care cere cam 2A. Am un L293D care scoate 0.6A. As putea sa-i pun niste tranzistoare la iesiri ca sa amplific curentul? Sau mai bine sa imi construiesc alt driver, gen asta? : cu componentele din figura, cam cati amperi ar scoate driverul?

Posteaza te rog linkul cu controllerul cu PIC12F629.
Guest catalinstefanos

In niciuna din schemele postate de tine nu limitezi curentul prin motor. Daca motorul are o tensiune nominala de alimentare mai mica de 12V, atunci prin circuit va trece un curent mai mare decat cel nominal, se arde driver-ul si se poate arde si motorul. Foloseste schema din datasheet cum spune Liviu M, L297 face limitarea de curent prin PWM.

Cum adica se pot lega cate doua canale in paralel, adica doua circuite L298?

Vezi in datasheet pagina 7, figura 7.
Ar fi bun montajul de mai jos? Diodele sa fie 1N5822? ...
Guest catalinstefanos

Posteaza te rog linkul cu controllerul cu PIC12F629.
Linkul este mai sus, postat de MatyC. Eu folosesc Atmega8

Nu am testat inca varianta cu tranzistori pentru ca am construit un modul in care am inlocuit mosfet-urile cu un circuit integrat MP4411 recuperat de la o imprimanta mai veche. Circuitul asta de fapt are 4 tranzistori mosfet si diodele de protectie. Motoarele care la am la dispozitie sunt de putere mica recuperate tot din imprimante.

Ideea originala are la baza PIC12C508 si este de prezentata la http://www.pminmo.com/3axisPIC/3axisPIC.htm. Acolo se gaseste si un limitator de curent util pentru motoare.

PS . @Everest, cred ca tu te referi la prima varianta prezentata de catalinstefanos. Si cam asta ar fi http://talkingelectronics.com/projects/Stepper%20Motor%20Controller/StepperMotor.html

Guest catalinstefanos

Ar fi bun montajul de mai jos? Diodele sa fie 1N5822? ...

Doar daca tensiunea nominala de alimentare a motorului este 12V.
Am realizat urmatorul montaj. Desi am pus doua L298 in paralel, asta insemnand ca poate suporta dublul de curent, se incalzesc foarte tare. Daca nu le-as fi pus coolere din aluminiu, probabil ca s-ar arde. Atunci care ar mai fi rolul diodelor? nu ar trebui sa limiteze putin curentul?Am pus si cate o dioda pe pinii 1 15, dioda de 0.33ohmi la 5W. Se incalzesc foarte tare incat nu poti tine mana pe ele, iar driverele par ca nu s-ar mai incalzi asa rau. Insa daca rezistentele alea se ard ... ?Deci care ar fi solutia la supraincalzirea asta la L298? doar un cooler mare?