Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

monitor lcd medion defect

Recommended Posts

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest vilitopor

Am ajutat un coleg caruia i s-a prajit un mosfet intr-un monitor ViewStar si se comporta cam la fel. L-am intrebat daca facea asa si inainte de defect si mi-a spus ca asa a fost de la inceput. Scimbat toti condensatorii, defectul a persistat. Acum cateva zile am citit ceva despre modul de fabricare al LCD-urilor si am gasit o informatie conform careia nu toti producatorii aseaza in aceeasi ordine sirurile de subpixeli(nu incep cu acelasi tip de subsir). Se recomanda schimbarea unei setari din Windows, pe care am incercat-o la un monitor care vedea bine si s-a vazut clar o inrautatire a imaginii.Incercati asa: click dreapta desktop/proprietes/tabul appereance. Apoi in dr jos, buton effects. Apare o fereastra in care la al doilea checkbox, bifat, aveti o lista derulanta cu doua optiuni: Standard si Clear type.Treceti pe rand prin cele doua optiuni si vedeti ce se intampla. Eu nu am apucat sa verific deoarece monitorul este la colegul, care nu "le are" cu d-astea...