Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ajutor!!! FILTRU TRECE BANDA SUS 6GHZ


Vizitator ovidel86

Postări Recomandate

Vizitator ovidel86

sunt la facultatea de automatica si informatica aplicata (Aurel Vlaicu) in Arad, si trebuie sa fac un FILTRU TRECE BANDA SUS care sa lucreze pe la 5,6 gigahertzi(e un proiect pentru fizica)n-am gasit nicaieri nimic despre acest filtru..nici la bliblioteca facultatii nici pe net, nicaieri..daca poate cine va sa ma ajute cu ceva documentatie sau informatii unde as putea gasi ceva despre as fi recunoscatorva multumesc anticipat

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator ovidel86

pai nici eu nu stiu prea multe..asa scria pe o lista care am primit-o de la profu de fizica..."Filtru trece banda sus"...l-am intrebat si o a zis ca trebuie sa filtreze pe la 5, 6 giga..ca se poate face in "pi" sau "t" sau asa ceva..altceva nimik nu stiu....am cautat la biblioteca si nimik...nu stiu ce sa fac sau unde sa mai caut

Link spre comentariu
Vizitator mister_rf

:yawinkle:

Mergi prea departe cu ideile...

El are nevoie de un simplu filtru trece banda, la o frecventa de 5-6GHz...

Acum lipsesc o multime de detalii sau nu este nevoie de acestea si atunci totul este la latitudinea proiectantului...

Nu se intelege daca este doar proiect teoretic sau daca are si aplicatie practica si la ce nivel de cunostinte se va face...

Am prezentat mai sus ceva link-uri pe acesta tema, de preferat realizarea unor filtre bazate pe microstrip, ceea ce impune

- documentarea despre tehnologia microstrip

- teorie despre filtre trece banda

- algerea unui tip de filtru FTB

Posted Image

Uite aici si un link pentru calculul componentelor FTB:

http://www.microwaves101.com/downloads/ ... rsRev2.xls

http://home.sandiego.edu/~ekim/e194rfs01/lec19ek.pdf

Link spre comentariu
Vizitator ovidel86

urmeaza sa fac si o PARTE PRACTICA(zicea profu ca se poate face cu rezistente sau bobine, in T sau pi)ca nivel de cunostinte...va dati seama ca nu prea ridicat..sunt anul I si profu ne-a dat sa facem fiecare ceva...fara sa ne intrebe care unde am fost in liceu ce s-a facut in liceu(legat de electronica) nimik...As vrea sa va intreb daca nu se gaseste ceva in romana ca nu am timp sa traduc si exista termeni pe care nu as sti sa-i traducVa multumesc foarte mult!!!http://www.hi-end.ro/discutii/images/smiles/icon_pray.gif

Link spre comentariu

Auleu, filtru cu componente discrete la 6 ghz?? Nu cred. Daca tot trebuie sa il faci practic, sper ca ai si aparate de masura pentru a-l verifica, iti trebuie un VNA (Vector Network Analyzer) pana in frecventa cu pricina, sau macar un analizor scalar ori spectrum analyzer+TG daca nu te intereseaza comportamentul in faza. Asigura-te ca ai acces la sculele astea (sunt f. scumpe, un VNA second hand pana la 8GHz poate sa sara de 20.000 eur) altfel degeaba il faci. Oricum, mi se pare prea mult pentru anul I./pisoiu

Link spre comentariu
Vizitator ovidel86

bine acuma..nu cred ca pretentiile lu profu se duc pana acolo..nu cred ca vrea el sa fie facut la nivel profi...si oricum pana la partea practica mai am ceva timp..partea teoretica ma intereseaza mai rapid...mersi mult pentru ajutor...tuturor!!!

Link spre comentariu

Hai sa mai disecam putin posibilitatile. Ca sa il proiectezi, la nivel teoretic ia documentatiile care au fost indicate mai sus si studiaza-le. Oricum, pe vremea cand mai umblam si eu pe la scoala, asta era un subiect pentru cursurile de microunde, prin anii 3-4, nicidecum pentru automatizari si calculatoare, anul 1, dar ma rog...poate s-au schimbat multe intre timp. Pentru proiectare va trebui sa te documentezi foarte bine si sa simulezi filtrul asta cu un simulator EM. Aici depinde ce ai la dispozitie, s-ar putea ca sa fie ceva cumparat pe la voi (Microwave office, Sonnet, CST Microwave studio, etc.). Simularea EM e o chestie foarte nasoala, daca nu introduci valori corecte pentru toate variabilele ce iti intra in calcul o sa te trezesti ca pe simulare totul e perfect, dar la realizarea practica, masuratorile sa nu semene deloc cu ce ai simulat. Sa realizezi filtre la frecventa asta cu componente discrete e 99% pierdere de vreme atata timp cat folosesti componente SMD uzuale (nici nu te gandi la componente through hole). Motivul e simplu, elementele parazite ale componentelor iti vor da peste cap toate calculele, si in plus foarte putini producatori de componente SMD iti ofera parametrii reali (inclusiv pentru elementele parazite) la frecventa asta. Majoritatea componentelor (bobine si condensatori) in capsula 0603 au frecvente de rezonanta serie undeva intre 4 si 8 GHz, depinde de producator. Componente mai mici, 0402 sau 0201 pot avea frecvente rezonanta serie mai mari, dar nu stiu de unde o sa faci rost de asa ceva in cantitati mici, si in plus e un cosmar sa lucrezi cu asemenea dimensiuni, o componenta 0402 are dimensiuni aprox. 0,9/0,5mm. Singura solutie viabila e microstrip. Inteleg ca nu te intereseaza rezultate profesionale, insa filtrele profesionale inseamna fie filtre cu cavitati (daca doresti o banda de trecere foarte ingusta, asta e un filtru realizat pur mecanic, prin frezarea de cavitati intr-un bloc metalic), fie filtre microstrip realizate pe substrat dedicat pentru microunde (substraturi Rogers). La nivel neprofesional, poti sa il realizezi pe FR4, o sa ai niste parametrii groaznici la frecventa asta (atenuari mari) dar cel putin ai sanse sa obtii comportamenul dorit in frecventa./pisoiu

Link spre comentariu
Vizitator mister_rf

Eu am spus microstrip... pentru ca alte solutii sunt pur teoretice si nu merita atentia... :yawinkle:

Interesant ca nu sunt stabiliti parametrii... asa ca se face un FTB la o frecventa oarecare si la o banda oarecare cu neliniaritatea in banda care se poate... :smt003

Probabil ca acest proiect nu foloseste nimanui iar verificarea pe scule adecvate nu o sa o faca nimeni. Ideea de proiect trebuie respectata: justificare teoretica, aplicarea teoriei in practica iar simularea pentru verificarea proiectului este ultima etapa si se poate face cat de cat si cu ceva softuri demo...

Incearca sa parcurgi si link-urile date ca sunt multe informatii de citit...

Practic cel mai complicat o sa fie gasirea sau alegerea a doua mufe corespunzatoare, ca o bucata de cablaj se gaseste usor. Un pas important este familiarizarea cu tehnologia microstrip si modul cum este rezolvata problema dpdv tehnologic. Exista si ceva carti pe acesta tema:

http://www.librarie.net/carti/43378/TEO ... sian-Botez

http://www.librarie.net/carti/43681/SIS ... OLAE-VOICU

http://www.librarie.net/carti/26831/Mic ... e-Lojewski

Link spre comentariu

Oricum, pe vremea cand mai umblam si eu pe la scoala, asta era un subiect pentru cursurile de microunde, prin anii 3-4, nicidecum pentru automatizari si calculatoare, anul 1, dar ma rog...poate s-au schimbat multe intre timp.

Aveti dreptate, si acum microundele se fac tot in anul 3 (cel putin asa e la Facultatea de Electronica de la UPB Bucuresti). Cred ca studentul a notat gresit ordinul de marime la frecventa, pentru ca este aberant sa i se ceara unui student de anul intai sa aiba cunostinte de linii de transmisiuni, parametrii distribuiti si microunde. Mai exista si posibilitatea ca profesorul care a dat tema respectiva sa fie un profesor din acela..."foarte bun" (sper ca nu e cazul) si a pus frecventa in domeniul gigahertz-ilor de dragul actualitatii fara sa-si dea seama ca acea frecventa este in domeniul microundelor.
Link spre comentariu

Mda, de multe ori si in multe cazuri e aberant sa ai pretentia de la cineva care a terminat electronica sa aiba cunostinte de microunde. Fara suparare, asta e realitatea. Oricum ai dreptate, e mai plauzibil sa fie vorba de MHz nu de GHz, in cazul asta putem sta de vorba linistiti pe tema componentelor normale si al filtrelor pi si T.In plus nu cred ca sunt necesare formalitatile, toti suntem prieteni pe aici ;), varsta nu conteaza...parerea mea./pisoiu

Link spre comentariu
Vizitator ovidel86

acuma m-ati bagat in ceatza..:d..in primul tand..profu e doctor in fizica si e chiar bun..nu stiu daca din aceasta cauza am primit aceste subiectede exemplu un coleg si-a ales din lista cu subiecte DETECTOR DE RADIATII GEIGER(RADIATII X) sau asa ceva..pe bune erau niste chestii acolo de care n-am auzit in viata mea..sa revin la filtru cu pricina...stau sa am gandesc..poate am inteles eu gresit??a zis profu ca filtru il pot face in t sau pi si se face cu rezistente sau bobina..sa fie vorba doar de Mhz?tre sa ma gandesc si revin cu detalii..faza e ca maine sau cel tarziu miercuri ar tebui sa dau partea teoretica..acuma cand am copiat subiectele am vazut si filtru meu..(Filtre trece-banda de radio frecventa) asta e in Mhz?daca da ma poate ajuta cineva cu ceva documentatie???...si mai tarziu cu scheme si ajutor pt partea practica???aici sunt o parte din subiectele care erau in lista:1. Magnetometrul vibratorial2. premeametrul magnetic3. Magohametru electronic pentru determinarea rezistentei electrice a fibrelor textile5. studiu experimental asupra marcilor tensiometrice6. studiu experimental asupra traductorior inductivi fara contact7. studiu experimental asupra traductorior inductivi cu contact8. stand pentru incercarea la tractiune a fibrelor foarte subtiri9. microbalanta pe fir de torsiune12. Dinamometre15. studiu experimental asupra ceramicii piezoelectice17. Unsori de suprafinisare18. stand pt determinarea zgomotului angrenajelor.20. stand pt determinarea fenomenelor de frecare21. efectul vibratiilor tangentiale asupra imbinatiilor cu surub22.efectul vibratiilor longitudinale asupra imbinatiilor cu surub23. studiul fenomenelor de mers sacadat la alunecare25. studiu experimental asupra moristii de vant cu ax orizontal26. studiu experimental asupra moristii de vant cu ax vertical27. studiul proprietatilor fizice ale straturilor superficiale la metale29. Oscilatoare TLV. Multivibrator cu frecventa reglabila30. Oscilatoare TLV. Bloking35. Generator de zgomot alb36. Filtre trece-banda de radio frecventa41. Presetupa (sistem de atanFiltre trece-banda de radio frecventasare la rotatie)42. Camera de ceata45. Vascozimetru electronic46. Ohmetru pentru determanare rezistentei electrice la solutii ionice47. Ohmetru pentru determanare rezistentei electrice a solului49. magnetometru portabil50. magnetometru cu sonda hall51. Detector de radiatii cu tub Geiger55. Balanta pt determinare umiditatii56. manometru electronic cu membrana elastica60. Girueta electonica (este nevoie de 2 studenti)61. aparat pt determinare tariei vantului66. intergerometre optice. constructie su aplicatii.68. MiniBatiscaf telecomandat prin cablu (este nevoie de 3 stundeti pt realizare Wink70. telecomanda radio cu confirmarea executiei71. aparat pentru determinare suprafetei specifice la pulberi72. balanta pt determinare susceptibilitatii magnetice statice (2 studenti)74. Studiu experimental asupra electromagnetilor de curent alternativ75. Studiu experimental asupra uleiurior de transformator76. Studiu experimental asupra izolatiei termice77. Studiu experimental asupra straturilor izolatoare electric78. contor de impulsuri79. Studiu experimental asupra antenelor sfert de unda80. Studiu experimental asupra antenelor de unde centimetrice81. Studiu experimental asupra campului elecric in apa83. Studiu experimental asupra antenelor dielectrice84. Studiu experimental asupra campului magnetic in apa86. Aspirator de aer pt sistemele de masurare a poluarii87. Debitmetru de aer cu rezistenta elecrica88. Dispozitiv pt slefuirea (lusruirea) probelor metalgrafice [/img]

Link spre comentariu

Detectorul de radiatii e chiar simplu, nu e asa complicat pe cat pare. Filtrul tau cu siguranta ca e in gama pana la 1GHz, nu peste. Mai bine clarifica asta cu profesorul tau, s-o fi incurcat si o fi zis GHz in loc de MHz. Oricum, domeniul radiofrecventa cam pe aici cade. 5-6 GHz e in domeniul microundelor. Imi pare rau, dar din cauza lipsei de timp nu pot sa caut informatii si linkuri, dar da pe google cu pi, bandpass filter, etc., nu exista sa nu gasesti informatii./pisoiu

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări