Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

SAMSUNG adaptare sasiu S16A

Recommended Posts

Am avut un tv cu sasiu de 100HZ(S61 cred, nu stiu sigur pt ca l-am primit fara placa, iar eticheta de pe capac este ilizibila). Am un sasiu S16A perfect functional, nou care se potriveste ca si dimensiuni, butoane, scarturi perfect in locul sasiului original. Tubul este de 76, 16/9 si are doua focusuri. A trebuit sa inlocuiesc deflexia deoarece un orizontal de 50 Hz nu poate "duce" o deflexie pe 100 Hz, si de aici apar problemele: puritatea culorilor am rezolvat-o cu magneti corespunzatori, nu am focalizare buna pe extremitati si in partea de jos imi face "burta"( ca la vechile sasie TFK 618A, la care nu functiona corectia N-S) .Deci ar trebui oarecum rezolvata a doua tensiune de focalizare si corectata geometria imaginii, ar merita asta pt ca tubul este foarte bun. In rest, din service mode l-am aliniat aproape perfect. Aveti vreo idee cum as putea sa rezolva cele doua probleme, sau sa caut un sasiu pe care doar il pun sus cu deflexia originala si am "rezolvat" cazul. Imi cer scuze pt lungimea postarii, multumesc pt. timpul acordat, de la Cluj, numai bine!

• Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic