Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sony KV 29CL10 sasiu FE2

Guest hook

Recommended Posts

Guest hook

Televizorul avea finalul linii BU2515DX in scurt, verificat rezistenta R5065 buna, inlocuit finalul linii fara inlocuire traf linii si acum releul RY6001 cupleaza si decupleaza, finalul linii nu se incalzeste si nici nu s-a ars. Ceva sugestii va rog.Din cite am citit pe forum la arderea finalului linii se arde si traful linii , e regula? , daca si traful de linii trebuie schimbat unde pot gasi.Multumesc pt. ajutor

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Televizorul avea finalul linii BU2515DX in scurt, verificat rezistenta R5065 buna, inlocuit finalul linii fara inlocuire traf linii si acum releul RY6001 cupleaza si decupleaza, finalul linii nu se incalzeste si nici nu s-a ars. Ceva sugestii va rog.Din cite am citit pe forum la arderea finalului linii se arde si traful linii , e regula? , daca si traful de linii trebuie schimbat unde pot gasi.Multumesc pt. ajutor

Mai mult sa pun si eu gaz pe foc :jytuiyu .In 90% din cazuri cand se duce traful de linii se duce si procesorul la FE2. :nas:

Mai mult sa pun si eu gaz pe foc :jytuiyu .In 90% din cazuri cand se duce traful de linii se duce si procesorul la FE2. :nas:
dasa se verifice la pin 54 rezistenta fata de masadaca R565 este arsa ..aveti sigur una bucata procesor defect!
Guest hook

Mai mult sa pun si eu gaz pe foc :jytuiyu .In 90% din cazuri cand se duce traful de linii se duce si procesorul la FE2. :nas:dasa se verifice la pin 54 rezistenta fata de masadaca R565 este arsa ..aveti sigur una bucata procesor defect!daca este vorba de rezistenta R5065 (conform schemei) de 220 ohmi nu este arsa, dar aceasta rezistenta nu are treaba cu masa.sa inteleg ca traful de linii este defect si trebuie inlocuit?intreb pentru ca eu am gasit finalul linii slab pe radiatorul de racire si am presupus ca defectarea lui s-a produs din cauza ca nu a avut contact bun pe radiator si deci racire buna

In 6 ani de cand lucrez cu tv-uri Sony ,sasiu Fe2 ,defectul ce provoaca arderea finalului linii si procesorului este trafo linii ,procesorul se defecteaza din cauza tensiunii inalte ce patrunde invers pe pinul Abl de pe traf datorate defectarii diodelor redresoare de pe FIT .Sant f rare cazurile cand procesorul scapa , verificarea pe pinul Abl al procesorului sa nu aibe rezistenta este si nu valabila ,am gasit procesoare care nu prezenta rezistenta electrica iar diodele+rezistenta de 220ohmi erau intacte procesorul fiind defect .Deci inlocuieste trafo linii si asa verifici si procesorul .Succes.

Guest hook

Multumesc pentru raspunsuri.

In weekend am avut timp mai mult sa stau de televizor si am masurat cu atentie rezultatul confirma ceea ce spuneti voi : D505 si D507 in scurt, R565 valoare marita (350 ohmi) adica 1 buc. procesor defect :sparge: .

Dilema mare :jytuiyu merita reparat? adica daca gasesc piesele 1 buc. traf linii + 1 buc. procesor care fac cel putin 350 lei. Acest tip de sasiu merita reparat sau aruncat.

Televizorul nu este al meu este al unei rude si asteapta sa o sfatuiesc daca merita reparat sau nu.

Multumesc pentru ajutor.