Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Swat Cat

Pot sa scot decodorul Dolby dintr-un DVD player???

Recommended Posts

am gasit la carrefour un dvd player cu 1.3 mil....si ma gandeam ca am putea sa il iau doat pt decodorul Dolby 5.1 si DTS.....ce ziceti ...o fi greu sau imposibil de extras???

1,3 mil cu decodor DTS si Dolby inclus ?!?!?!?!? Ma cam indoiesc.... ce model e si ce iesiri are in spate?/pisoiu

Acest DVD contine toata partea digitala pe un singur pcb destul de mic si ful SMDDaca il ei te uiti degeaba ca nu ai de unde sa scoti nik, "ca la masini straine...", mai bine :partyman:

mda....oricum asta e la carefour si se numeste Pixel View....sper ca nu e de romani facut...oricum vreau sa imi iau unu...ma uit ce e prin`nautru si incer sa il fac sa mearga la 12v ca sa-l pun in masina :)))

io miam luat un dvd player portabil pe care il poti baga direct in masina (pretu era cam tot pe acolo) mai bine iti iei si tu direct unu din asta si nu te mai chinui sa modifici ala de casa

My 2 cents opinion: pe toate dvd-urile astea scrie ca stiu dolby si DTS, dar e mai mult chestie de reclama. Dolby/DTS e formatul audio existent pe suportul DVD, tot ce fac aceste sisteme e sa ia acel format de pe disc si sa il arunce la o iesire coaxiala digitala si/sau la una optica. De aici si pana la a asculta DVD-ul in 5.1 mai e cale lunga, adica iti mai trebuie decodorul propriu-zis de la acea iesire coaxiala sau optica, unde formatul de transmisie e pur digital, pana la iesirile analogice catre un amplif 5+1. Atata timp cat scula nu are pe spate iesiri pentru fiecare canal in parte (fie iesiri pentru amplif, fie direct pentru boxe, 6 la numar), cu siguranta ca acea scula nu are decodor Dolby/DTS inclus. Eu unul nu am vazut DVD-uri cu decodor inclus la preturi dinastea (1,3 mil, ~35 eur). Nu de alta, dar am studiat cat de cat problema si la nivel mai jos, si se pare (nu sunt 100% sigur) ca producatorii de echipamente hardware de decodare Dolby Digital trebuie sa plateasca licenta pentru IP catre Dolby Laboratories. Acea licenta nu e tocmai ieftina. Am incercat sa fac rost de specificatiile de decriptare a formatului digital de pe acea iesire digitala, insa fara succes (nu ar trebui sa fie o filosofie prea mare sa decriptezi cu un microcontroller mai puternic acel format si sa il trimiti catre 6 DAC-uri).In rest, vorba lui psc-audio. Cutia aia de tabla e pe jumatate goala, vei gasi in ea o placa cu sursa de alimentare, una cu procecsorul, plus ceva memorii flash si SDRAM si evental niste periferie amarata (probabil ceva interfata pentr IR-remote, preamplifuri audio, etc, totul SMD) si partea mecanica. Nu cred ca vei putea folosi ceva de acolo separat de sistem./pisoiu

am inteles...tu vrei sa zice ca acel dvd player ar trebuii sa aiba in spate mufe pt 5.1 boxe..... dar eu cred ca toate au asa iesiri... macar astea de la 2-3 mil:)

Nu pot sa ma laud ca am vazut tot ce misca in domeniu, dar ma mai uit si eu prin magazine, si din cate am vazut, exista 2 categorii: una, DVD playere, la care pretul mai variaza in functie de firma si de cate multe decompresoare audio si video au incluse in firmware (divx, xvid, jpeg, etc.), la care majoritatea au in spate 2 iesiri audio (stereo, atat) si iesire video pe jack, iesire audio stereo si video pe euroscart, iesire coaxiala audio digital si unele iesire optica audio digital. A doua categorie sunt sistemele Home Theater sau Home Cinema, care au decodorul Dolby Digital si/sau DTS inclus (asta pe langa diverse decompresoare din firmware), si care au in spate iesiri direct pentru boxe (6 iesiri), iar aceste sisteme se livreaza cu tot cu boxe, si sunt mai scumpe. Eu mi-am luat acu vreun an si ceva un Bellagio DVD player din Spania, a fost undeva pe la 45 eur (pe vremea aia in Ro preturile erau duble). Tot ce am vazut la preturi similare erau cu iesire coaxiala pentru audio digital, iar tot ce era cu iesiri decodate, direct pentru boxe, depasea 150 eur.Probabil ca exista si playere cu iesiri audio decodate si fara boxe, dar ma indoiesc ca sunt la preturi dinastea entry, de ~35eur/pisoiu

am gasit la metro DVD PLAYER CU DECODOR....in spate avea 6 perchi de iesiri si scria pe el decodor 5.1....... costa 2.3 mil....

m-am risca sa imi cumpar unu.:)) ..... sunt curios cu s-o auzi.... :)