Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Jules00

Amplificator 2x30V,4-8ohms,2n3055

Recommended Posts

Salut. M-am gandit sa fac acest amp. combinand mai multe idei luate din alte amp-uri. Treaba e ca as vrea sa stiu daca in varianta punte imi va scoate 100W in 8 ohmi. Variantele viitoare (ce le voi folosi in punte) le voi dota cu sursa de curent constant in etajul diferential, BD-urile vor fi inlocuite cu TIP41/TIP42 iar 2n3055 cu MJ15003/MJ15004, tranzistoarele din diferential vor fi TIP42 iar tensiunea +-45V. Credeti ca merita sa dezvolt acest model de amp?

Pune o sursa de curent constant in etajul de amplif in tensiune, e mai cinstit decat cu bootstrap.La fel pune o superdioda pt prepolarizarea finalilor.Rezistentele din emitor sunt cam mari ca sa pui 2 amplifuri in punte...vei avea pe iesire aproape 1ohm. :toimonster:

De ce nu iei o schema deja facuta pentru puteri mai mari ca sunt destule. De ce vrei sa pierzi timpul cu incercari?

schema asta asa cum este e buna,daca vrei sa faci o modificare este de a inlocui bd si 2n-urile cu final darlington tip147-142.

<>, TIP 147 ~TIP 142 sant complementare ? Daca da , poti sa-mi spui te rog cateva caracteristici si ce tip de capsula au ? :prayer: :prayer:

uite aici ceva detalii despre acele tip-uri

cu tip 142-147 am facut cele mai multe amplificatoare .sunt ieftine,rezistente si usor de izolat si montat pe radiator.eu le recomand cate o pereche ptr 100w si cu doua perechi in 200w.mai au avantajul ca sunt darlington si in schemele mai simplute elimini tranzistoarele prefinale

<> <>, va multumesc mult pentru proptitudine si amabilitate. :smt006 :smt109 :smt039 :salute: :smt024

hmm si carei diferenta intre un amp cu 2n3055\mj2955 si unul cu tip142\7?suna mai bine ala cu tip uri?sau rezista la o putere mai mare?(sau o tensiune mai mare)luc daca ai facut ceva amp de 200w cu tipuri te rog posteazal si care merge 100%

Diferenta-i ca lucrezi cu un tip de tranzistori relativ mai recenti cred, si care sant Darlington in aceeasi capsula. Mie unul <>, mi-a facut observatie ca un amp. cu 2N~MJ este depasit iar tehnica a evoluat mult de la stadiul acestor tranzistori. :snakeman: :finga: :snakeman:

Diferenta-i ca lucrezi cu un tip de tranzistori relativ mai recenti cred, si care sant Darlington in aceeasi capsula. Mie unul <>, mi-a facut observatie ca un amp. cu 2N~MJ este depasit iar tehnica a evoluat mult de la stadiul acestor tranzistori. :snakeman: :finga: :snakeman:

Vreau sa folosesc finali de genul asta (TO3) pentru ca am un radiator "huge" pe care-l pot pune intr-o carcasa destul de bine. Am si schema cu TIP142/147 dar acolo eu consider ca e problema faptul ca si finalul si prefinalul disipa putere in aceeasi capsula. Prefer solutia final+prefinal. Oricum "prototipul" se comporta aproape bine, singura problema fiind faptul ca tranzistorul cu C la + mi se incalzeste mai tare decat celalalt. :smt014

Posteaza , te rog si eu!! :prayer: :prayer: :partyman: