Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa dubla de tensiune

Recommended Posts

Postez si eu o sursa dubla de tensiune reglabila, 1,2V-30V realizata cu LM338 si in cutia sursei am bagat si o sursa veche de PC pentru tensiunile 3V3, 5V SI 12V.Cutia am facuto din carcasa (tabla) unul pc vechi,Initial am zis sa o fac cu doua voltmetre analogice si doua ampermetre analogice, am cumparat 2 ampermetre de 10A si 2 volmetre de 50V (chinezari) cand le-am probat ampermetrele pareau ok, dar volmetrele indicau aiurea... si le-am desfacut si am observat ca nu este doar un simplu uA cu o rezistenta inseriata, am desfacut si ampermetrele surpriza tot un banal uA dar aveau cate doua sunt-uri de 5A puse in paralel, a-m dat jos cate un sunt si le-am pus la volmetre astfel realizand 4 ampermetre de 5A, apoi am modificat scala la ampermetre , era de 0.2.4.6.8.10 si am scris cu carioca peste, asfel obtinind 0.1.2.3.4.5 apoi am tras-o la xerox si lipit-o peste scala voltmetrelor. Iar ca voltmetre am umparat pana la urma digitale, punand un buton care comanda doua relee, acestea comutand voltmetrele dupa cele doua tensiuni reglbile pe tensiunea de 5V si 12v din sursa PC.Las pozele s-a vorbeasca...

• Replies 21
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dupa cum poate stiti cel mai "scarbos" si neplacut lucru a fost vopsirea cutiei, am incercat s-a o vopsesc cu vopsea alba, dar nu mi-a iesit deloc bine nici dupa a 3-a mana... :jytuiyu cred ca si vopseaua a fost de vina caci a fost cam veche... in fine, dupa a treia mana vazand ca nu mi-a iesit, am spalat-o cu diluant :rade: si a ramas asa nevopsita (cu vopseaua originala)

M-am gandit si eu la asta si am observat ca ventilatorul se invarte in functie de temperatura (are un termistor pe radiator) si am testat sursa (cu 4 halogene de 12v/10w pe bara de 12V) fara ventilator si nu se incalzeam mai deloc radiatori.... oricum este doar pentru teste sursa (in special pentru depanare monitoare LCD , si tv LCD) si nu cred ca v-a functiona doar cateva secunde/minute pe zi....

bravo :aplauze

Foarte frumoasa realizare tinand cont de conditiile de executie "home" .... tineti-o tot asa

Multa sanatate!!! :aplauze

PS: pentru moderator....daca se poate o intrebare. Din regulamentul de la aceasta sectiune citez "Daca vor fi fonduri cele mai interesante proiecte se vor premia in limita posibilitatilor " Cine se ocupa cu colectarea fondurilor...sau ce mecanism este...poate contribuim si noi? Multumesc