Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dell 1262 HT defect imagine

Recommended Posts

Am o problema cu un crt de 21", modelul este cel mentionat mai sus (M50LMD15X). Imaginea la rezolutia nativa (1600 x 1200), se vede doar de la un sfert(e o dunga mare pe orizontala pe un sfert de ecran), apar si doua dungi destul de mari pe verticala. Imaginea cu desktopul este completa dar micsorata, deformata si situata undeva in partea de sus centrala. Tubul este SONY trinitron. Nu am avut nici un fel de probleme cu el pana acum, monitorul este din '99. Am incercat reglajul din meniul de focalizare fara nici un rezultat (si asezare, latime, lungime...etc.). M-am uitat in el, nu are nici un condensator umflat, problema e ca nu am nici capacimetru sa-i masor, si nu am gasit nici schema electronica la el. La rezolutii mai mici 800x600 imaginea merge in jos pe tot ecranul, dar lateralele, sunt tot ingustate (imaginea nu incape pe monitor). Nu stiu daca se poate regla de la tub dimensiunea ecranului, sau daca ar trebuii sa il arunc (probabil). Chestia e ca pana la un alt monitor mai am de asteptat. Pe tub am trei semireglabili in partea dreapta montati pe bobine ( tlv: xbv, xcv, avh.), iar in partea stanga am tot 3 (201 BY, 201BY, 500BL(YBH,YCH,HTRP)) Probabil cei din dreapta sunt responsabili de culori iar cei din stanga de baleiaj. Am modificat pozitia primilor 3 mai sus enumerati si nu sa intamplat nimic, i-am adus la pozitia initiala dupa asta. La ceilalti inca nu am umblat ca is pe langa traful de inalte, am vreo sansa? Monitorul sa defectat din senin. Deci intrebarea mea este, am vreo sansa sa il reglez sau sa il arunc? Poate e dus altceva dar nimic nu arata ars sau sa aiba alte probleme, daca a mai intalnit cineva problema si a remediat-o fara costuri prea mari, sau ceva sugestii, astept. :cry:

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Probabil deja l-ai dereglat cat te-ai jucat si ai invartit in el. Cel mai simplu lucru pe care il puteai face, ca amator, era sa masori tensiunile pe care le produce sursa monitorului, in diverse puncte. Poti masura la terminalele condensatorilor electrolitici, prezenti pe placa, si pe terminalele integratelor si tranzistorilor (ai grija ce atingi) care trebuie sa primeasca tensiune direct din sursa. Daca ai schema, o consulti, altfel urmaresti pe placa.

Nu cred ca sa dereglat, am facut semne pe pozitia initiala a semireglabilelor, dar nu am schema, si nu am gasit-o pe net deloc, am modificat aici, va referiti la aia de pe intrarea de tensiune, nu? ar trebuii sa am vreo 230v parca...corectati-ma daca gresesc...

• 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines